Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Εφόσον γίνονται δεκτά εξοφλημένα παραστατικά ΠΕΑ μηχανικών απ' το πρόγραμμα, απαιτείτε απ' τους πελάτες να σας πληρώσουν με την έκδοση του πιστοποιητικού και όχι αργότερα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μεγάλα παιδιά. Έγραψα κάποια πράγματα που πιστευω γίνονται κατανοητά από όλους.

 

Οι απαιτήσεις ταιριάζουν στα μικρά παιδιά.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Χωρίς να θέλω να φανώ περίεργος, αλλά εγώ ξέρω ότι εάν πάω στο γιατρό και του δείξω ένα εξάνθημα, θα μου πει πάρε αυτήν την κρέμα και θα μου ζητήσει 30 ευρώ(και χωρίς απόδειξη φυσικά) για την " συμβουλή" 1 λεπτού. Εάν πάω στην καφετέρια και πιω καφέ, ο ιδιοκτήτης θα μου "απαιτήσει" να τον πληρώσω φεύγοντας(και πολλές φορές χωρίς απόδειξη). Αντιλαμβάνεσαι τι θέλω να πω. Για μία περαιωμένη νόμιμη δουλειά , για την οποία και θα πληρώσεις φόρο, έχεις κάθε δικαίωμα να απαιτήσεις την αμοιβή σου. Εάν εμείς οι ίδιοι δεν σεβόμαστε τις σπουδές μας, το χρόνο που σπαταλήσαμε, τους κόπους μας και τη δουλειά που παρέχουμε, μην περιμένετε να το κάνουν άλλοι.
  • Τα περί μικρών-μεγάλων παιδιών τα αφήνω ασχολίαστα.

 

Υ.Γ: Όποιος θέλει να περιμένει το πρόγραμμα, σαφώς και μπορεί. Εγώ μίλησα περί δικαιωμάτων και όχι περί υποχρεώσεων.

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τους συναδέλφους να μην απαντούν στα αμέσως προηγούμενα posts με το Quote.

> το forum χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ, hkamp.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος μηχανολόγος να μας εξηγήσει τί σημαίνει πρακτικά αυτό το "ο ταμιευτήρας αποθήκευσης του ΖΝΧ είναι ενσωματωμένος στο σύστημα θέρμανσης" ?

 

Τα επίτοιχα λεβητάκια δεν έχουν ταμιευτήρα αποθήκευσης ΖΝΧ είναι ροής άρα δεν βλέπω να τα πιάνει η εν λόγω πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή σαρακοστή,

σε μια βδομάδα τυπικά (σύμφωνα με τον οδηγό εφαρμογής και τις σχετικές δηλώσεις) αρχίζει το "Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ" και δεν υπάρχουν παραρτήματα, δεν έχει παραληφθεί (καν) το πληροφοριακό σύστημα και υπάρχουν δεκάδες ερωτήματα που παραμένουν αναπάντητα. Η προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζεται ένα πρόγραμμα, που περιμένει η αγορά τόσα χρόνια, είναι ανεκδιήγητη και δεν με ενδιαφέρει που τους κάνει ακόμα μια φορά αναξιόπιστους, αλλά το ότι παίρνει η μπάλα και εμάς. Έρχονται οι ενδιαφερόμενοι στα γραφεία μας, ρωτάνε για ο πρόγραμμα, που υποτίθεται ότι ξεκινάει στις 28/2 και δεν ξέρουμε τι να τους πούμε.

Ασχολούμαστε (στο γραφείο) και με άλλα έργα ΕΣΠΑ, από διάφορα υπουργεία και διαχειριστικές αρχές, αλλά αυτή η προχειρότητα του "Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ" δεν έχει προηγούμενο..

Αναλωνόμαστε σε ερωτήσεις και επεξηγήσεις για περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις και δεν έχουμε ακόμα τα βασικά του προγράμματος συνάδερφοι.. 

 

 
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω για μία περίπτωση, αν γνωρίζει κανείς, να με βοηθήσει. Περίπτωση ατόμου που έχει 100 υψηλή κυριότητα δύο διαμερίσματα στο 1ο και στο 2ο όροφο οικοδομής με επικαρπωτή τον πατέρα του και στα δύο. Δηλώνει μέχρι και τη φορολογική του 2016 φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονιών του στο 2ο όροφο και τώρα το 2017 παντρεύεται και μετακόμισε στον 1ο. Αλλά δεν είναι ακόμα κάπου δηλωμένο σαν κύρια κατοικία! Τώρα θα το δηλώσει στην φορολογική. Πληρεί όλα τα κριτήρια και το έχει από παλιά στο Ε9 απλά δεν είναι δηλωμένο κύρια κατοικία κανενός. Μπορεί να εντάξει την κατοικία στον 1ο στο εξοικονομώ 2? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω για μία περίπτωση, αν γνωρίζει κανείς, να με βοηθήσει. Περίπτωση ατόμου που έχει 100 υψηλή κυριότητα δύο διαμερίσματα στο 1ο και στο 2ο όροφο οικοδομής με επικαρπωτή τον πατέρα του και στα δύο. Δηλώνει μέχρι και τη φορολογική του 2016 φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονιών του στο 2ο όροφο και τώρα το 2017 παντρεύεται και μετακόμισε στον 1ο. Αλλά δεν είναι ακόμα κάπου δηλωμένο σαν κύρια κατοικία! Τώρα θα το δηλώσει στην φορολογική. Πληρεί όλα τα κριτήρια και το έχει από παλιά στο Ε9 απλά δεν είναι δηλωμένο κύρια κατοικία κανενός. Μπορεί να εντάξει την κατοικία στον 1ο στο εξοικονομώ 2? 

Εφόσον τροποποιήσει το Ε1 και πληροί όλα τα υπόλοιπα κριτήρια σαφώς και μπορεί.

 

Παρακαλώ τους συναδέλφους να μην απαντούν στα αμέσως προηγούμενα posts με το Quote.

<<Γεμίζουμε>> το forum χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

 

Έχω την εξής περίπτωση για το εξοικονομώ:

Διώροφο κτίριο - 2 κατοικίες - μια ανά όροφο ανεξάρτητες μεταξύ τους.

Στο ισόγειο -κατοικία ο σύζυγος είναι κατά 50 % ιδιοκτήτης και η σύζυγος κατά 50 % ιδιοκτήτρια.

Ομοίως στον όροφο -κατοικία ο σύζυγος είναι κατά 50 % ιδιοκτήτης και η σύζυγος κατά 50 % ιδιοκτήτρια.

Πως θα γίνει η ένταξη αυτού του ακινήτου? Οι παροχές ρεύματος είναι ξεχωριστές ανά κατοικία. Θα γίνει και διασταύρωση στα ονόματα που έχουν δηλωθεί στις παροχές ρεύματος?

Έχετε αναφερθεί σε μια αίτηση ανά ΑΦΜ για μια κατοικία. Ισχύει αυτό?

 

Υπάρχει και η δυνατότητα να γίνει μόνο μία αίτηση, ως πολυκατοικία, αλλά πρέπει να γίνει τουλάχιστον μία κοινόχρηστη παρέμβαση (π.χ. κουφώματα κλιμακοστασίου, θερμομόνωση δώματος)

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.