Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα κατά την γνώμη μου ένα πολυ σημαντικό θέμα είναι το θέμα της νομιμοτητας, για παράδειγμά σε πολυκατοικία όπου τα τμ ειναι νόμιμα αλλά η πολυκατοκία έχει μετακινηθεί κατα 1μ και έχει μπεί μέσα στο Δ, αυτό δλδ πως θα διασταυρωθει?αν δεν μας ζητάνε βεβαιωση νομιμότητας μπορούμε να προχωρήσουμε το ΠΕΑ αυτο ή θα πρεπει πρωτα να γίνει τακτοποίηση??

Η για παράδειγμα σε μονοκατοικία όπου τα τμ της είναι νομιμα αλλα στο οικοπέδο υπάρχει και ανεξάρτητη αποθήκη χωρις αδεια μπορούμε να προχωρήσουμε το ΠΕΑ της μονοκατοικίας ή οχι??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα....γνωρίζει κανείς αν θα δοθεί παράταση ή πότε θα βγούν τα παραρτήματα??παίρνω τηλέφωνο στο ΕΤΕΑΝ απο το πρωί και όλο μου το βγάζει κατειλημμένο.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ανεβάζω 4 περιπτώσεις που συναντάμε αρκετές φορές, ιδιαίτερα στην επαρχία.

 

Και στις 4 περιπτώσεις στο Ε9 - Ε3 και στις οικοδομικές άδειες το ισόγειο "φαίνεται" σαν 100τ.μ. και ομοίως ο όροφος 100τ.μ.. Στο εξοικονομώ πως αντιμετωπίζουμε κάθε περίπτωση με τη λογική ότι πρέπει όλα τα νούμερα να ταιριάζουν?

Εξοικονομω Περιπτώσεις.pdf

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

αν ο πελάτης επιδοτηθεί με πχ 30% = 1800 ευρώ σύνολο

αυτο το ποσό αναφερεται μόνο στις εργασίες ή περιλαμβάνει και την αμοιβή του μηχανικού/συμβούλου + 2 πεα?

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω κάποιος έγραψε ότι κατά πάσα πιθανότητα θα πάρει παράταση η ημερομηνία έναρξης.. Και λογικό φαίνεται...

 

Επίσης ήθελα κάτι να ρωτήσω αν ξέρετε από το πρώτο εξοικονομώ. Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας για να κάνει θερμοπρόσοψη ο ωφελούμενος ζητούσε τότε η τράπεζα κάποια υπεύθυνη δήλωση από τους υπόλοιπους κατοίκους για συναίνεση; Έφτιαξα δύο θερμοπροσόψεις εγώ σε διαμερίσματα πρώτου και δευτέρου ορόφου εγώ (ήταν δύο διαφορετικές αιτήσεις), αλλά ήταν οικογενειακό διώροφο και δεν μου ζήτησε κάτι η τράπεζα ποτέ. Σε μεγάλες πολυκατοικίες που θέλει μόνο ένα διαμέρισμα να βάλει θερμοπρόσοψη τι συμβαίνει; Πρόχωράει έτσι ή χρειαζόταν κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κατά την γνώμη μου ένα πολυ σημαντικό θέμα είναι το θέμα της νομιμοτητας, για παράδειγμά σε πολυκατοικία όπου τα τμ ειναι νόμιμα αλλά η πολυκατοκία έχει μετακινηθεί κατα 1μ και έχει μπεί μέσα στο Δ, αυτό δλδ πως θα διασταυρωθει?αν δεν μας ζητάνε βεβαιωση νομιμότητας μπορούμε να προχωρήσουμε το ΠΕΑ αυτο ή θα πρεπει πρωτα να γίνει τακτοποίηση??

Η για παράδειγμα σε μονοκατοικία όπου τα τμ της είναι νομιμα αλλα στο οικοπέδο υπάρχει και ανεξάρτητη αποθήκη χωρις αδεια μπορούμε να προχωρήσουμε το ΠΕΑ της μονοκατοικίας ή οχι??

Το ΠΕΑ το κανεις, γιατι δεν εχει να κανει με τη νομιμοτητα, ουτε αποτελει βεβαιωση νομιμοτητας. ΠΕΑ βγαινει και στα αυθαιρετα.

 

Απο κει και περα, στα πλαισια του προγραμματος, αν ζητησουν βεβαιωση νομιμοτητας, που κατ' εμε θα τη ζητησουν, και πρεπει να τη ζητησουν, θελει τακτοποιηση, οτιδηποτε ειναι μεσα στο οικοπεδο και οχι μονο

στο εν λογω κτιριο.

 

Αν απλα ζητησουν με ενα τικ να δηλωθει  (ή σαν απλη υπευθυνη δηλωση ) οτι ειναι νομιμο, ας αναλαβει ο καθε ιδιοκτητης την ευθυνη του. Παντως, ολα θα διασταυρωθουν ηλεκτρονικα.

Φαντασου να ειναι αυθαιρετο, ή να εχει καπου στο οικοπεδο μια αυθαιρεσια, να δηλωσει οτι ειναι νομιμο, χωρις βεβαιωση 4495, και μετα να παει να κανει δηλωση στον 4495. Πιστευω θα διασταυρωθει ηλεκτρονικα,

και αντε να του ζητησουν τα λεφτα πισω.

 

Μεταξυ μας παντως.... ε οχι ρε παιδια να παιρνουν και επιδοτηση τα αυθαιρετα! Καπου ειναι και παραλογο ..... Δλδ, τακτοποιησε τις αυθαιρεσιες σου και μετα ζητα επιδοτηση.....μονα ζυγα δικα μας ....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα....γνωρίζει κανείς αν θα δοθεί παράταση ή πότε θα βγούν τα παραρτήματα??παίρνω τηλέφωνο στο ΕΤΕΑΝ απο το πρωί και όλο μου το βγάζει κατειλημμένο.... 

 

Σε όποιον του απαντήσουν ας ενημερώσει!

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον του απαντήσουν ας ενημερώσει!

το τηλέφωνο του ΕΤΕΑΝ συνεχίζει να είναι κατειλημμένο....μάλλον το έχουν κατεβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ανεβάζω 4 περιπτώσεις που συναντάμε αρκετές φορές, ιδιαίτερα στην επαρχία.

 

Και στις 4 περιπτώσεις στο Ε9 - Ε3 και στις οικοδομικές άδειες το ισόγειο "φαίνεται" σαν 100τ.μ. και ομοίως ο όροφος 100τ.μ.. Στο εξοικονομώ πως αντιμετωπίζουμε κάθε περίπτωση με τη λογική ότι πρέπει όλα τα νούμερα να ταιριάζουν?

ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Α & Γ

 

Ειναι λαθος τα 100τμ. οροφου που δηλωνονται στο ε9-ε1. Ο όροφος ειναι 88τ.μ. Το ισογειο ειναι 88τ.μ. και το κτιριο έχει κοινοχρηστο χωρο 12τμ. (δεν ξερω πως δηλωνεται ο κοινοχρηστος στο ε9, φανταζομαι εχει αλλο κωδικο) . Και στην οικοδομικη άδεια, το εμβαδον της δομησης περιεχει ΜΙΑ φορα το εμβαδον του κλιμακοστασιου. Δλδ, το εμβαδον της δομησης ειναι 88(ισογειο) +12 (κλιμακοστασιο) + 88(οροφος)=188τμ και οχι 200τμ.

 

Οποτε, κατ' εμε πρεπει να διορθωθει ,γιατι πληρωνουν τσαμπα 12τμ στον οροφο (ενφια κλπ).

ΑΡΑ:

 

ΙΣΟΓΕΙΟ 88

ΟΡΟΦΟΣ 88

ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ 12

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Β & Δ

 

Στην ιδια λογικη

ισογειο 88

οροφος 88+12=100

 

ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΑ

 

Αν θες να κανεις για ολο το κτιριο, θα βαλεις

ισογειο 88 (με την εκαστοτε χρηση) κ ογκος 88*υψος ισογειου

οροφος 88( με την εκαστοτε χρηση) και ογκος 88*υψος οροφου

ΜΘΧ 12*υψος κτιριου (ισογειου και οροφου)

 

αν θες να κανεις για καθε επιπεδο ξεχωριστα, αγνοεις στην εμβαδομετρηση το κλ/σιο, απλα λαμβανεις τον εφαπτομενο τοιχο και ανοιγμα, σαν επαφη με ΜΘΧ.

 

 

 

 

Αυτα.....αποψη μου βεβαια, μπορει και να μην ειναι σωστα, αλλα ετσι θα τα εκανα :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα μόλις μίλησα με το ΕΤΕΑΝ..μου είπαν με ύφος οτι το πρόγραμμα θα ανοίξει 28/2...όταν την ρώτησα για τα παραρτήματα μου είπε θα τα βγάλουν μέχρι την Τετάρτη...για αυτούς που έχουν κάνει αίτηση για το παλαιό εξοικονομώ, μου απάντησε οτι δεν ξέρει...Τα συμπεράσματα δικά σας....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.