Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΥΡΙΟΥΣ  ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ??

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΈΡΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ :Σε περίπτωση ύπαρξης δικαιωμάτων συγκυριότητας στο ακίνητο θα πρέπει να εξασφαλισθεί η συναίνεση των συγκυρίων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Απορώ για το εξής: Πως γίνεται να είναι μιά ιδιοκτησία κύρια κατοικία του ιδιοκτήτη της με βάση το Ε1, αλλά να γράφει μέσα ότι "αν η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται". Δηλαδή αν έχει κάποιος μιά ιδιοκτησία που ο οποιοσδήποτε τρίτος την χρησιμοποιεί για κύρια, μπορεί να την εντάξει στο πρόγραμμα; Και αν θέλει κάποιος να εντάξει το δικό του σπίτι, αλλά θεωρητικά θα μπορούσε να εντάξει και αυτό που ενοικιάζει, μπορεί να εντάξει και τα δύο ή τέλος πάντων το δικό του και όσα έχει προς ενοικίαση σε τρίτους;

edit: διάβασα καλύτερα τον οδηγό... αναφέρεται σε ενοικιαζόμενα δωμάτια και airbnb.

 

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Υπάλληλος μίας από τις 4 συστημικές που θα χειρίζεται το Εξοικονομώ στο υποκατάστημα που εργάζεται με ενημέρωσε πως ακόμα δεν υπάρχει καμία σύνδεση με την πλατφόρμα του εξοικονομώ και πως η ανεπίσημη ενημέρωση που έχει από τα κεντρικά είναι ότι πάει για τέλος Μαρτίου η έναρξη, καθώς τίποτα δεν είναι έτοιμο...

Ζησε Μαη μου...

 

Στάλθηκε από το EVA-L19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Οι ισχείς που γράφει το πρόγραμμα για τα κλιματιστικά/σπλιτάκια είναι οι ονομαστικές, αυτές δηλαδή που γράφει στο ταμπελάκι; Γιατί μου φαίνονται αρκετά υπερτιμολογημένες και αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποια παγίδα...

 

Ενα κλιματιστικό με ονομαστική 9000 btu/h είναι κάνοντας την μετατροπή 2,64 kw και μπορείς να βρεις με πολύ λιγότερα από τα 1100 που δίνει.

Αντίστοιχα ένα 12άρι προσσεγγίζει τα 3,5 kw και αν βρεις και λίγο μεγαλύτερο σε ισχύ τα ξεπερνάς, άρα πας στο 2χίλιαρο.

 

Υπάρχει κάποια παγίδα;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Στα έντυπα παρεμβάσεων δηλώνονται οι παρεμβάσεις, οκ. Ο ανάδοχος, πχ αν το πάρει ένας το έργο για όλες τις εργασίες τοποθέτησης κτλ, όπως για παράδειγμα μια τεχνική εταιρία, που ακριβώς θα δηλωθεί? ή τους ενδιαφέρει μόνο να δούνε από ποιόν προμηθευτή θα πάρεις το κάθε υλικό? 

Link to comment
Share on other sites

Υπάλληλος μίας από τις 4 συστημικές που θα χειρίζεται το Εξοικονομώ στο υποκατάστημα που εργάζεται με ενημέρωσε πως ακόμα δεν υπάρχει καμία σύνδεση με την πλατφόρμα του εξοικονομώ και πως η ανεπίσημη ενημέρωση που έχει από τα κεντρικά είναι ότι πάει για τέλος Μαρτίου η έναρξη, καθώς τίποτα δεν είναι έτοιμο...

Είναι φοβεροί σου λέω.

 

Όχι.. ακόμα και σε νέο κτίριο οι θερμογέφυρες προστίθενται μετά, δεν έχουν να κάνουν με το U του δομικού στοιχείου.

Συμφωνώ. Το U μπορείς να το υπογράψεις και σε φύλλο υπολογισμού με στρώσεις. Το τεκμηριώνουμε αν θέλουν ότι το πιάσαμε.

 

Ενα κλιματιστικό με ονομαστική 9000 btu/h είναι κάνοντας την μετατροπή 2,64 kw και μπορείς να βρεις με πολύ λιγότερα από τα 1100 που δίνει.

Αντίστοιχα ένα 12άρι προσσεγγίζει τα 3,5 kw και αν βρεις και λίγο μεγαλύτερο σε ισχύ τα ξεπερνάς, άρα πας στο 2χίλιαρο.

Θεωρώ ότι η δουλειά είναι αρκετή για τις υπηρεσίες καθώς θα πρέπει να καταρτιστεί πίνακας με ΑΘ (είτε κεντρικές αερόψυκτες/γεωθερμικές είτε τοπικές). Δεν μπορεί να βάζει ότι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, η ερώτηση αφορά το δικό μου ακίνητο , εχω την ψιλή κυριότητα 100% σε διαμέρισμα το οποίο ενοικιαζεται(ως 1η κατοικία), Μου δίνουν την επικαρπία οι γονείς μου με συμβόλαιο σήμερα 1/03/2018 και κάνω μισθωτήριο αμέσως με τον ίδιο ενοικιαστή.Μπορώ να κάνω αίτηση στο πρόγραμμα εγώ παρόλο που απέκτησα την επικαρπία σήμερα; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η δουλειά είναι αρκετή για τις υπηρεσίες καθώς θα πρέπει να καταρτιστεί πίνακας με ΑΘ (είτε κεντρικές αερόψυκτες/γεωθερμικές είτε τοπικές). Δεν μπορεί να βάζει ότι να ναι.

Στις τοπικές ότι και να βάλει σε λίστα πάλι υπερτιμολογημένα θα είναι. Υπάρχει 18αρι κλιματιστικό με 2 χιλιάρικα;

 

Αν ανοίγει 8 όπως λένε μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να φτιαχτεί τέτοια λίστα. Προσωπικά πάντως δε θα με πειράξει να πάει λίγο πιο πίσω χρονικά...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.