Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μίλησα με συνάδελφο έμπειρο σε θέματα διαγωνισμών ΕΣΠΑ κλπ και μου τόνισε πως εφόσον υπάρχει ΦΕΚ που ορίζει την έναρξη στις 8/3 και δεδομένου ότι μιλάμε ότι η ένταξη θα γίνει με κριτήριο του ποιος θα προλάβει, η αλλαγή της έναρξης μπορεί να γίνει μόνο με υπουργική απόφαση που θα τροποποιεί το προηγούμενο ΦΕΚ και με τίποτα άλλο...

 

(βέβαια το νέο ΦΕΚ μπορεί να είναι υπό έκδοση αυτή τη στιγμή στο ΕΤ)

αυτό είναι αυτονόητο, δε χρειάζεται να είσαι ειδικός σε εσπα. μόνο με νέο νομοθέτημα μπορεί να γίνει κάτι.

 

το θεωρώ πολύ δύσκολο να αλλάξει κάτι τώρα.

 

εκτός αν υπάρξουν σοβαρές παρεμβάσεις επίσημα από τεε κλπ που δε φαίνεται να γίνεται

 

φίλοι το χειρότερο σενάριο επιβεβαιώνεται, θα φάμε καμιά δεκαριά μέρες έτσι.. χωρίς καμία ενημέρωση.. θα μπούμε μέσα για τα καλά... και δεν μπορούμε να κάνουμε και πίσω τώρα.

 

αλλά αυτό δεν πρέπει να μείνει έτσι. πρέπει να οργανωθεί μια μαζική αντίδραση σ αυτήν την παρωδία

Edited by Allobar
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτό είναι αυτονόητο, δε χρειάζεται να είσαι ειδικός σε εσπα. μόνο με νέο νομοθέτημα μπορεί να γίνει κάτι.

 

το θεωρώ πολύ δύσκολο να αλλάξει κάτι τώρα.

 

εκτός αν υπάρξουν σοβαρές παρεμβάσεις επίσημα από τεε κλπ που δε φαίνεται να γίνεται

 

φίλοι το χειρότερο σενάριο επιβεβαιώνεται, θα φάμε καμιά δεκαριά μέρες έτσι.. χωρίς καμία ενημέρωση.. θα μπούμε μέσα για τα καλά... και δεν μπορούμε να κάνουμε και πίσω τώρα.

 

αλλά αυτό δεν πρέπει να μείνει έτσι. πρέπει να οργανωθεί μια μαζική αντίδραση σ αυτήν την παρωδία

Κατά τη γνώμη μου η μόνη αντίδραση είναι να κινηθούμε μαζικά με νομικά μέτρα ενάντια σε αυτό το αίσχος.

Είμαι όμως σίγουρος οτι οταν ανοίξει και κάνουμε τη δουλειά μας όπως όπως θα τα ξεχάσουμε όλα, και το χρόνο που χάσαμε και τους πελάτες που έχουμε βάλει στην άκρη και το άγχος μας..

Μην περιμένετε το ΤΕΕ να κάνει κάτι, μόνοι μας οτι κάνουμε.

Υπάρχει κάποιος δικηγόρος που παρακολουθεί το thread να μας πει κάτι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το να μην τραβάμε ζόρι για κάτι που δεν είναι ρεαλιστικό δε γίνεται; θέλει να ανοίξει ας ανοίξει. Εφόσον πήραμε έστω αυτά τα ψίχουλα για τη δουλειά μας είμαστε θεωρητικά πληρωμένοι.

 

Το ζόρι του να μπει ο πελάτης μας με ξεπερνάει όμως. Χίλια καταραμένα χρόνια να μη μπει. 3η φορά μας δουλεύουν στα μούτρα και ακόμα στο refresh εμείς. Ας κάνει αυτός την αίτηση στην τελική.

Έχουμε και άλλες δουλειές, έχουμε να ταισουμε και οικογένεια. Δε βγαίνει με το f5 το μεροκάματο

Λίγη αξιοπρέπεια ίσως;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by atsimeri
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πήραμε έστω αυτά τα ψίχουλα για τη δουλειά μας είμαστε θεωρητικά πληρωμένοι.

ΠΕΑ δώσαμε. Όχι κάτι άλλο. Εκτός αν έχετε σύμβαση για κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

1. Να υπάρξει πίνακας επιλέξιμων δικαιούχων με βάση την ημερομηνία υποβολής (αφού αυτό είναι το κριτήριο). Μην το συζητήσουμε προβλέπεται η δημοσιότητα σε όλα τα προγράμματα αυτά

 

Συνάδερφε δεν πιστεύω πως θα μας κάλυπτε αυτό. Και εξηγούμαι: Ανογει το σύστημα στις 23:18. Το βλέπεις και μπαίνεις να κάνεις αίτηση. Σου δίνει αριθμό 1.581 και μετά στην επόμενη δηλωση σου αναγράφει ότι έκλεισε. Στον πίνακα που ζητάς σου παραθέτουν τα 1,580 ονόματα πριν από σένα. Τι συμπεραίνεις; Τίποτα. Εκτός κι αν μας δώσουν και το ακριβές λεπτό που κατοχυρώθηκε κάθε αίτηση. Που και πάλι κανείς δεν μπορεί να διασταυρώσει την εγκυρότητα του.

Να το πω λαϊκά. Έχουν το καρπούζι κ το μαχαίρι. Δεν θέλω να γίνω συνομωσιολόγος αλλά ελπίζουμε πως θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας και δεν θα καλυφθούν οι αιτήσεις από εξωγενείς παράγοντες... 

 

Πριν ανέφερα κάποιες προτάσεις μου. Δεν με ενδιαφέρει πως θα γίνουν πράξη. Ας βγάλουν νέο ΦΕΚ. Λες και το παλιό ισχύει ή λες και θα παραιτηθεί κανείς για τα χάλια τους... Να το πάω όμως ένα βήμα παραπέρα. Θα δυσαρεστηθούν πολύ αλλά θα το πω:

---1) Οι κατηγορίες να κατεβούν μια βαθμίδα, δημιουργώντας μια ακόμη για εισοδήματα κάτω των 10.000ε. Δεν μπορεί πχ εισόδημα 5.000 να έχει την ίδια επιδότηση με εισόδημα 19.950ε (παράδειγμα πελατών μου στο 70%)

---2) Να μειωθούν οι ανώτατες τιμές κατά 10%. Ξέρω ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι ήδη χαμηλές αλλά σε άλλες είναι ιδιαίτερα αυξημένες. Με αυτό τον τρόπο θα μειωθεί η υπερτιμολόγηση (ξέρω πως το ακούτε πρώτη φορά...) και στο πρόγραμμα θα ενταχθούν ίσως αυτοί που το έχουν περισσότερο ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζουμε πως θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας και δεν θα καλυφθούν οι αιτήσεις από εξωγενείς παράγοντες...

Μα γι' αυτό το ζητάω.

 

edit:

Τέλος πάντων. Με όποιο είναι το κριτήριο. Πίνακας. Εκεί θα φανούν όλα. Έχω φωτό κάθε 5λεπτο από τη σελίδα ότι ήταν OFF.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν στέλνει το ΤΕΕ ή αν οχι το ΤΕΕ εμείς οι μηχανικοί ένα υπόμνημα στην Ευρωπαϊκή ένωση ή σε αυτούς που διαχειρίζονται αυτά τα κονδύλια του ΕΣΠΑ για να τους ενημερώσουν για αυτή την παρωδία που διαδραματιζεται με το πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατόικον ΙΙ, μήπως και μπορέσει να αλλάξει κάτι με πίεση από τους χρηματοδότες του προγράμματός. Να ενημερωθούν οι χρηματοδότες πως με αυτόν τον γελοίο τρόπο που πάει να τρέξει το πρόγραμμα το μόνο που δεν υπάρχει  στο μυαλό κανενός αυτή την στιγμή είναι η εξοικονόμηση ενεργείας. Θα έλεγα πως μέχρι στιγμής το μόνο που έχουμε καταφέρει είναι να κατασπαταλησουμε πολύτιμο χρόνο και άπειρες εργατοώρες για το τίποτα. Τέτοια προγράμματα δεν μπορούν σε καμιά περίπτωση να λειτουργήσουν ορθά και να πετύχουν στοχο τους  υπό το καθεστώς ασφυκτικής πίεσης και βιασύνης, είναι δεδομένο πως από την βιασύνη θα προκύψουν σφάλματα, η δουλειά του μηχανικού δεν μπορεί να αξιολογηθεί με κριτήριο την ταχύτητα απεναντίας μάλιστα στην δική μας την δουλειά η ταχύτητα είναι σχεδόν πάντα συνώνυμο της προχειρότητας. Δεδομένο λοιπόν πως και το οποίο όφελος προκύψει από το Εξοικονομώ  κατοικον ΙΙ (αν προκύψει κάποιο) θα είναι πρόχειρο και εφήμερο και θα χαθεί άλλη μια πολύτιμη ευκαιρία να αλλάξει ενεργειακά η Ελλάδα, θα χαθεί στην ουσία ο στόχος του Προγράμματος. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.