Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως περιμένουν να πάει 17:00 να σταματήσουν και τα τηλέφωνα στο κέντρο να το πάμε στα τυφλά τελείως.

 

cybersymeon συμφωνώ απολύτως. Όταν θα κάνω αίτηση δεν πρέπει να ξέρω ποιός με πέρασε και ποιός όχι; Πιστεύω και έτσι να το αφήσουν να δούμε ποιός έκανε αίτηση και τι ώρα.

Αν ήταν αλλιώς θα έβλεπα το μόρια πάνω από εμένα.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες αμοιβές ούτε τουαλέτα δε σηκώνομαι να πάω. Συνέχεια refresh και babylino.

Δοκιμάστε το συνάδελφοι σώζει καριέρες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κοροϊδία και ο εμπαιγμός πρέπει να σταματήσουν ΑΜΕΣΑ!

Θέλουμε να λεγόμαστε μηχανικοί και νομίζω πως εκπροσωπούμαστε και από ένα επιμελητήριο  - ΤΕΕ. Δεν είμαστε αργόσχολοι άεργοι που μπορούν να μας εξαπατούν έτσι.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΕΣΠΑ!!! Τόσο απλά. Αν δεν μπορούν να το σκεφτούν ας τους το επεξηγήσω:

---Δύο ή τρεις μήνες ανοιχτό το πρόγραμμα για ΟΛΕΣ τις αιτήσεις. Ειδικά στην αρχή, μπορεί να ανοίγει σταδιακά βάση περιφέρειας ή να γίνουν διαφορετικές σελίδες για κάθε περιφέρεια.

---Πίνακας μοριοδότησης της κάθε αίτησης. Λ.χ. εισοδηματικά κριτήρια, ποσοστό εξοικονόμησης ενέργειας, κλιματολογικά δεδομένα(π.χ. να ευνοείται ο κάτοικος Κάτω Νευροκοπίου έναντι του Χανιώτη λόγω αυξημένων αναγκών σε θέρμανση. Την ψύξη την κατατάσσω μετά την θέρμανση)

---Μετά την λήξη του προγράμματος, δημοσίευση της λίστας με τους δικαιούχους σύμφωνα με τα ποσά κάθε περιφέρειας.

 

Έτσι κάθε πελάτης θα είναι ευχαριστημένος και οι μηχανικοί θα πληρωθούν για την εργασία τους. Στο τέλος η υπαγωγή ή όχι θα εξαρτάται αποκλειστικά από άλλους παράγοντες και όχι από τον σημερινό τραγικό παράγοντα της ...  ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ!

έχεις δίκιο, αυτό ειναι το σωστό και πιο δίκαιο

Edited by giannis88
Link to comment
Share on other sites

@CYBERSYMEON

Τα είπες πολύ σωστά!!!! Δεν μπορείς να επιδοτείς με κοινοτικά κονδύλια όποιον προλάβει!

 

Το πρόγραμμα γίνεται για συγκεκριμένο λόγο κι αυτός δεν είναι ούτε να ανακαινίσουν τα σπίτια τους

όπως σκέφτονται οι περισσότεροι, ούτε να "δουλέψουν" οι κουφωματάδες και λοιποί.

 

Τα χρήματα δίδονται για να βελτιωθεί το ενεργειακό ισοζύγιο της χώρας. Κι επειδή εισάγουμε ενέργεια,

κατ΄ επέκταση να βελτιωθεί και το εμπορικό ισοζύγιο. Δεν μπορείς να διοχετεύεις κοινοτικά χρήματα χωρίς

να επιτυγχάνεται ο παραπάνω σκοπός στο μέγιστο δυνατό. Μοριοδότηση λοιπόν με τις παραμέτρους που προανέφερε

ορθότατα ο συνάδελφος @cybersymeon.

 

 

Κι επίσης τα κονδύλια πρέπει να αυξηθούν κατά τη γνώμη μου, αν συνυπολογίσει κάνεις ότι από αυτά, παραπάνω από τα μισά

θα γυρίσουν στο κράτος μέσω ΦΠΑ, Φόρου εισοδήματος κι ασφαλιστικών εισφορών. Μήπως τελικά αυτό νοιάζει μόνο το υπουργείο?

Edited by vk2626
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με συνάδελφο έμπειρο σε θέματα διαγωνισμών ΕΣΠΑ κλπ και μου τόνισε πως εφόσον υπάρχει ΦΕΚ που ορίζει την έναρξη στις 8/3 και δεδομένου ότι μιλάμε ότι η ένταξη θα γίνει με κριτήριο του ποιος θα προλάβει, η αλλαγή της έναρξης μπορεί να γίνει μόνο με υπουργική απόφαση που θα τροποποιεί το προηγούμενο ΦΕΚ και με τίποτα άλλο...

 

(βέβαια το νέο ΦΕΚ μπορεί να είναι υπό έκδοση αυτή τη στιγμή στο ΕΤ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να πιστέψω την κατάντια μας, αν είμαι πάνω από ενα πληκτρολογιο, από το πρωί μην τυχον και ανοίξει νωρίτερα και η ωρα να είναι 16¨00. ΔΩΣΤΕ ΑΝΑΒΟΛΗ 1 ΜΗΝΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συμφωνώ απολύτως. Έτσι έπρεπε να είναι.

Θεωρώ από τις 8/2/2018 και τις 3 ημερομηνίες "έναρξης" και τις 3 παρατάσεις αν είχε γίνει κάτι τέτοιο θα είχε αλλάξει. Η ιδέα είναι η καλύτερη που θα μπορούσε όπως τη λέμε αλλά θεωρώ είναι μη - ρεαλιστική τώρα.

Θα ήθελα όμως:

 

  1. Να υπάρξει πίνακας επιλέξιμων δικαιούχων με βάση την ημερομηνία υποβολής (αφού αυτό είναι το κριτήριο). Μην το συζητήσουμε προβλέπεται η δημοσιότητα σε όλα τα προγράμματα αυτά
  2. Να δοθεί οπωσδήποτε άλλη ημερομηνία. Επισημαίνω:
    1. Το ΦΕΚ αναφέρει 8/3 με ότι αυτό συνεπάγεται (άρα στον παραπάνω πίνακα μπορεί να φαίνεται 9/3;;;;)
    2. Δόθηκαν 2 παρατάσεις από τις 28/3 στις 8/3 και στις 12/3 (12:00μμ)
    3. Τα έντυπα βγαίνουν τελευταία στιγμή και ανακοινώσεις για το σύστημα βγήκαν μόλις σήμερα
    4. Εφόσον έχασαν την ημερομηνία και ώρα να θέσουν νέα. Αναγκαστικά. Δεν νομίζω ότι έχουμε συναίσθηση τι συνεπάγεται για αυτόν που δεν επιλέγεται αυτή η κατάσταση μετά. Άσε εμάς στο pc μπροστά, πες αντέχουμε.

Μόλις επανήλθε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.