Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικά με παράθυρο που βλέπει σε ξένο οικόπεδο και άλλες αυθαιρεσίες


Recommended Posts

Δηλαδή εσύ επιμένεις ότι για να καταγγείλει κάποιος την αυθαίρετη κατασκευή και λειτουργία σταβλικών και πτηνοτροφικών εγκαταστάσεων, καθώς και τη ρευματοκλοπή, πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟΠΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ;;;;;; Μήπως τα πράγματα τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου;

Καραμπερδεμένα θα έλεγα εγώ. Και το κακό είναι ότι αν αληθεύει η ειδικότητα που αναγράφει στο προφίλ, αυτός ο άνθρωπος, αναλαμβάνει να διεκπαιρεώσει τις οικοδομές άλλων.

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που επισυνάπτει στις φωτογραφίες και από το κείμενο που έχει γράψει εγω κρίνω ότι χρειάζεται και βοήθεια από μηχανικό.

Φυσικά και δεν είναι απαραίτητο να μπει μηχανικός , αρκεί να πάει στην πολεοδομία της περιοχής,δεν χρειάζεται ούτε αστυνομίες, ούτε ΔΕΗ, ούτε εισαγγελείς...

Θα πω μόνο αυτό από την εμπειρία μου, όταν αρχίζουν οι καταγγελίες και οι κόντρα καταγγελίες, ο καθένας θα βρει τον κάθε τρόπο να "πονέσει" τον άλλον, η κυρία είναι σίγουρα ότι όλα στο δικό της οικόπεδο είναι νόμιμα; γιατί και μόνο απο το παράθυρο ο άλλος μπορεί να πιαστεί και να την αναγκάσει να κάνει τακτοποίηση όπου θα πέσει το καυτό παραδάκι και από τη δική τους πλευρά...έτσι λοιπόν όταν ετοιμαζόμαστε για ¨"πόλεμο" με γείτονες εγω πιστέυω ότι χρειάζεται γνώμη επαγγελματία για τη χάραξη στρατηγικής και αποφυγή άσκοπων ενεργειών... Εσείς προφανώς δεν συμφωνείτε , πηγαίνετε λοιπόν να σφαχτείτε και όταν τα πρόστιμα θα πέφτουν εκατέρωθεν τότε θα καταλάβετε γιατί χρειάζεται μηχανικός να συμβουλεύσει. Καλή συνέχεια και καλά ξεμπερδέματα

Πως ακριβώς το κρίνεις δηλ από αυτά που βλέπεις? 

Επίσης ναι είμαι σίγουρη ότι όλα στο δικό μου οικόπεδο είναι νόμιμα, αλλιώς δεν θα έκανα τίποτε.

Άντε πάλι με το παράθυρο, που θα με αναγκάσει να κάνω τακτοποίηση και τελικά δεν θα μπορώ και να το κλείσω κιόλας. Πονεμένη ιστορία αυτή.

Ποιά χάραξη στρατηγικής ρε άνθρωπε. Μετρημένα κουκιά είναι. 1,2,3,4. Καταγγελίες και τέλος. Δεν θέλω να οργανώσω καμιά εκστρατεία.

Σόρυ αν σε στεναχωρω,αλλά ούτε θα σφαχτούμε, ούτε τα πρόστιμα θα αρχίσουν να πεφτουν εκατέρωθεν. Αν ήθελα να σφαχτούμε θα έπαιρνα ένα μαχαίρι και κηνυγούσα τον γέρο. Αλλά ευτυχώς τα συγκεκριμένα προβλήματα, λύνονται με καταγγελίες.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων επειδή εδώ μέσα μπήκα γιατί νόμισα ότι μιλούνε άνθρωποι ειδικοί και κατέχοντες, κι απ ότι βλέπω μάλλον δεν ισχύει αυτό, αν κρίνω και από τις προβολές του θέματος (175 εμφανίσεις και απάντησαν 2), θα γράψω για τελευταία φορά τι ακριβώς συγκεκριμένο ζητάω, αριθμημένο για να μην μπερδευόμαστε και κάνουμε άσκοπες συζητήσεις.

 

1)Χρειάζονται φωτογραφίες?

 

2)Που απευθύνομαι?

 

3)Πόσο χρόνο παίρνει η διαδικασία? (έλεγχος καταγγελίας και απόδοση προστίμου)

 

4)Τι συνέπεις θα έχει αυτός? Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσει και να μην γκρεμιστούν τα αυθαίρετα? Και αν δεν γκρεμιστούν προφανώς θα πρέπει να πληρώσει. Μπορεί να μου προσδιορίσει κάποιος το ποσό για τον περιστερώνα 300τμ, για το παράπηγμα στην ταράτσα και για το ανύπαρκτο χώρισμα με το δίπλα οικόπεδο?

 

5)Από την ΔΕΗ τι κυρώσεις θα έχει?

 

6)Τι προβλέπεται για τον ανύπαρκτο τοίχο με το οικόπεδο Α? Πρέπει να σηκώσει τοίχο? Αν ναι τι ύψος? Ευθύνεται ο ιδιοκτήτης του διπλανού οικοπέδου σε κάτι με αυτό?

 

6 ερωτήματα συγκεκριμένα. Αν κάποιος ΓΝΩΡΙΖΕΙ και θέλει ας μου απαντήσει σε αυτά τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ που ρωτάω. 

Ευχαριστώ.

Edited by apostoliaK
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι

2) Αν θέλετε να έχετε μια σωστή και τεκμηριωμένη αντιμετώπιση θα πρέπει (δυστυχώς ή ευτυχώς) να συμβουλευθείτε μηχανικό και δικηγόρο.

Πέραν αυτού κανείς δεν σας αποτρέπει από το να αρχίσετε να κάνετε σκόρπιες καταγγελίες στις διάφορες υπηρεσίες που σας προτάθηκαν. Αποτέλεσμα σίγουρα θα έχουν ... πιθανόν και για τα δύο μέρη ... θετικά ή/και αρνητικά.

3) Εξαρτάται από τον φόρτο εργασιών των υπηρεσιών που θα υποβάλλετε τις καταγγελίες. Πάντως όχι πολύ. 

Ο χρόνος που απαιτείται για τον έλεγχο δεν γνωρίζω ποιος είναι αλλά σίγουρα δεν θα είναι ο ίδιος για όλες τις υπηρεσίες

Βάσει της νομοθεσίας αν θυμάμαι καλά το δημόσιο πρέπει να απαντήσει σε οποιαδήποτε αίτηση πολίτη το πολύ σε 50+10 ημερολογιακές ημέρες. Αν δεν απαντήσει σ' αυτό το διάστημα ο πολίτης δικαιούται αποζημίωσης. Τώρα την διαδιασία γαι τη διεκδίκησής της δεν την γνωρίζω.

4α) Πιθανόν να έχει χρηματικά πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αν δεν μπορούν να ρυθμισθούν με την ισχύουσα νομοθεσία, ή τα πρόστιμα που θα προκύψουν από την πιθανή ένταξη στην διαδικασία ρύθμισης του ν.4495/17.

4β) Ναι, μπορεί να γλιτώσει και να μην γκρεμιστούν τα αυθαίρετα, εφόσον μπορούν να ενταχθούν στον ν.4495/17.

4γ) Για να προσδιορισθεί το ποσό (αναφέρομαι ρητά και μόνο στο πρόστιμο) που θα προκύψει, αν μπορούν βέβαια να ενταχθούν σε ρύθμιση οι κατασκευές που αναφέρετε, θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να γίνει αυτοψία από μηχανικό (δυστυχώς ή ευτυχώς) και να γνωρίζουμε --κατ' ελάχιστον-- τα σχετικά που αναφέρονται στο άρθρο 99 του ν.4495/2017. Βέβαια την διαδικασία για την πιθανή ένταξη στον προαναφερθέντα νόμο και τον υπολογισμό του πιθανού προστίμου όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να την αποφασίσει ο καταγγέλλων. Εννοώ ότι ο καταγγέλλων απλά θα δώσει αν θέλετε "την έναρξη με το πιστόλι του αφέτη"... τώρα το αν και πως θα τερματίσουν ... μαζί ή μόνο κάποιος από τους δύο ή κανένας και με τι απώλειες ..εκατέρωθεν...θα το δείξει η πράξη ...

5) Δεν γνωρίζω.

6) Δεν είμαι σε θέση να σας απαντήσω διότι πρέπει να γίνει αυτοψία (μετρήσεις κλπ) και να γνωρίζω το ακριβές ιδιοκτησιακό όπως προκύπτει μέσα από συμβόλαια, επίσημα σχέδια, κλπ καθώς και να γνωρίζω κάποια από αυτά που αναφέρονται στο παραπάνω άρθρο στο 4γ.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αν αυτό καταλάβατε , λυπάμαι δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα...

ευχαριστώ και για την απαξίωση της προσωπικότητας μου και του επαγγέλματος μου.

 

Επίτρεψέ μου Συνάδελφε να σου απευθύνω τα θερμά μου συγχαρητήρια, για την εν γένει στάση σου!

Δεν είναι για όλους και στο ίδιο "επίπεδο", αντιληπτή, η ...."πραγματικότητα"!

Τέτοιου είδους "επισκέπτες", αφενός μεν δεν έχουν καμία απολύτως δουλειά εδώ μέσα, αφετέρου δε δεν δικαιούνται απολύτως καμίας βοήθειας από κανέναν μας.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

@

apostoliaK

αν και δεν είχα πρόθεση να απαντήσω....

διάβασε λίγο αυτό το θέμα http://www.michanikos.gr/topic/51927-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85/

οπού ο γείτονας ενοχλείται από το παράθυρο του διπλανού (σχετικά παρόμοια περίπτωση) για να δεις πως σκέφτεται και η άλλη πλευρά

τώρα αν δεν έχεις τη δυνατότητα να καταλάβεις ή δεν θέλεις , προχώρα όπως νομίζεις..

Σε όσες περιπτώσεις έχω αντιμετωπίσει καταγγελίες , πάντα ο θιγόμενος κάνει κόντρα καταγγελία, θα έρθει λοιπόν η πολεοδομία να ελέγξει και το δικό σου ακίνητο και έχεις ένα σημείο που πονάει (το παράθυρο - ενδεχομένως και αλλά , βλέπω ηλιακούς που αν δεν έχει βγει άδεια για αυτούς θα πρέπει να τους τακτοποιήσεις). Άλλη πολεοδομία έχει γράψει παράβαση για τοποθέτηση εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού! θα βρουν λοιπόν το παραμικρό και πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για πρόστιμα (ελάχιστο 250€ πρόστιμο + αμοιβή μηχανικού)

Αλλά ξέχασα, είμαστε όλοι άσχετοι εδω μέσα....

Edited by killertomato
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

....

 

Πάμε τώρα στο ζουμί....

....

  • Είμαι πολύ εκνευρισμένη αυτές τις μέρες.
  • Θέλω να κάνω στον γέρο μεγάλη ζημιά.

.....

.....

 

Το ζουμί είναι ότι για τον εκνευρισμό υπάρχουν άλλες επιστημονικές ειδικότητες που είναι σχετικές και όχι οι μηχανικοί

Και για πρόκληση ζημιάς σε τρίτους υπάρχουν δημόσιες αρχές, ευθύνες και συνέπειες για όποιον τις επιδιώκει ή τις προκαλεί.

 

Στο δια ταύτα λοιπόν συνιστούμε επίσκεψη σε ψυλογοκική ή κοινωνιολογική ειδικότητα για τον εκνευρισμό.

Σε δικηγόρο για τα νόμιμα δικαιώματα σου.

Σε μηχανικό για οτιδήποτε αφορά ακίνητα και όχι εκδίκηση.

  • Υπενθυμίζουμε ότι λογικές σαν αυτές που ανάπτυξες δεν είναι ούτε ανέξοδες, ούτε θα γίνουν με τσάμπα μαγκιές προς όσους προσπάθησαν να σας βοηθήσουν παρα το απαράδεκτο του θέματος όπως το θέσατε.

 

Το θέμα κλειδώνει και θα αποφασίσει σχετικά αν χρειαστεί ο αρμόδιος συντονιστές.

Edited by Didonis
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

- Απαντήσεις δόθηκαν ήδη από το 2ο ποστ

- Σαφής και πεντακάθαρη τοποθέτηση από τον συνάδελφο Didonis. 

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, το θέμα παραμένει κλειδωμένο....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και παρόλο το κλείδωμα να με συγχωρέσετε για την παρέμβαση, αλλά.........................αλήθεια συνάδελφοι μπαίνετε στον κόπο να απαντήσετε σε άνθρωπο με τέτοιο ύφος;;;

Λες και είμαστε υποχρεωμένοι;

Αν είναι δυνατόν.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.