Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

Ισχύει η χρήση του μειωμένο συντελεστή 0.60 στην περίπτωση που είναι Πρώτη κατοικία μόνο ή για οποιαδήποτε νέα μικρότερη των 120 τμ;

(Αυτό για την πρώτη κατοικία το πήρε το αυτί μου σε μια συζήτηση αλλά παρόλο που διάβασα την αντιστοιχη εγκύκλιο δεν αναφέρει κάτι)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο (α΄κατοικία) και στα 120 δεν συμπεριλαμβάνεται το κλ/σιο.

Όταν δε έχουμε υπάρχουσα προ της 6/12/89 κάτω από 120τμ μπορούμε να κάνουμε προσθήκη μιας ή δύο κατοικιών ακόμη... (<120 εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλιος 57/1990

 

15) α) Άδεια οικοδομής που έχει χορηγηθεί με μειωμένο συντελεστή επιρροής επιφάνειας και έχει περατωθεί το έργο και κατόπιν ζητείται προσθήκη καταστήματος ή διαμέρισμα μεγαλύτερο των 120 μ2 τότε ο υπολογισμός της δαπάνης θα γίνεται στην αντίστοιχη κατηγορία που ανήκει μόνο η επιφάνεια της προσθήκης.

β) Υπενθυμίζεται ότι ο μειωμένος συντελεστής 0,60 εφαρμόζεται αποκλειστικώς και μόνο στις περιπτώσεις νέων κτιρίων μίας ή δύο κατοικιών μεγίστης επιφανείας εκάστης κατοικίας (χωρίς το κλιμακοστάσιο) μέχρι 120 μ2. Ο ίδιος μειωμένος συντελεστής 0,60 εφαρμόζεται στις περιπτώσεις μίας ακόμη κατοικίας μεγίστης επιφανείας 120 μ2 σε κτίρια του προηγούμενου εδαφίου των

οποίων η οικοδομική άδεια είχε εκδοθεί πριν από την 6-10-89.

γ) Προσθήκη μίας κατοικίας με επιφάνεια μικρότερη των 120 μ2 δεν εμπίπτει στις διατάξεις του μειωμένου συντελεστή του άρθρου 1. παρ. 2 της υπ. 81304/6083/89 Υπουργικής απόφασης όταν το υπάρχον είναι κατάστημα ή οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτός κατοικίας (κάτω των 120 μ2).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να με βοηθησετε στο εξης:

Θελω να καταθεσω μια προσθηκη αδειας ΙΣΟΓΕΙΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ κατ επεκταση σε αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου με υφισταμενη ΑΠΟΘΗΚΗ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ οπως αναγραφεται στην ηδη υπαρχον αδεια. Η αποθηκη ειναι περιπου 20 τμ ενω η κατοικια προκειται να ειναι στα 33 τμ. Μπορω να χρησιμοποιησω τον συντελεστη 0,60?

 

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σε μια τριώροφη οικοδομή στο ισόγειο θα κατασκευαστεί ένα διαμέρισμα 60τμ και στο 1ο και 2ο όροφο μια μεζονέτα 120τμ, δηλαδή η συνολική δόμηση της οικοδομής θα είναι 180τμ. Το ισόγειο με τη μεζονέτα θα ανοίκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο συντελεστής;

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει ανατεθει αδεια κατοικίας 147τμ σε δυο ορόφους.

κανενα κολλημα με τα ελαχιστα, μια κατοικία στο οικόπεδο, εντος σχεδιου, ολα ομαλα.

Μου ζητάνε να δείξω πρώτα 119 τμ ωστε να παει σε 0,60 συντελεστη και μετά κατευθείαν να κάνω δευτερη άδεια προσθήκης 27τμ.

 

φυσικά η αμοιβή μου πέφτει στο μισό και μου το ζητήσαν τελευταία στιγμή.

 

υπάρχει κάτι που να αποτρέπει τετοια κατάσταση?

 

αλλιώς γιατί ο οποιοσδήποτε να βγάζει μια άδεια 150τμ πχ και όχι μια 120 και μια 30 προσθηκης?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει ο πελάτης σου φαντάζομαι ότι οι μελέτες για την άδεια προσθήκης είναι προσαυξημένες κατά 30%;

 

 

παλι το συνολικο ποσο βγαινει αρκετά χαμηλότερο, εκτος και αν κανω καποιο τραγικο λάθος, κανονικα δε θα επρεπε να βγαινει περιπου το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι! γιατί 0,60Χ119τ.μ. + 1,30Χ27 δεν κάνει 1,00Χ146....

 

Αλλά εν πάσει περιπτώσει απόφυγέ το γιατί είναι πονηριά με θύμα ...εσένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.