Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

37 λεπτά πριν, Παναγιώτης Ζαντές said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, Είναι λειτουργούν το κτηματολόγιο και μάλιστα από τα παλιότερα στην Ελλάδα (ευρύτερη περιοχή Μεσολογγίου). Άρα πρέπει να προηγηθεί η διόρθωση του ΚΑΕΚ με το μη δασικό τμήμα μόνο στην ιδιοκτησία και μετά να γίνει η μεταβίβαση. 

Η διόρθωση θα γίνει υποβάλλοντας το νέο τοπογραφικό στο κτηματολόγιο εγγράφως ΄στο τοπικό γραφείο σωστά;

Συνεννοήσου με Δικηγόρο καλύτερα. Θέλει ΔΓΜ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος που χρησιμοποιεί το GeoCalc να μου αναφέρει τις επιλογές για την δημιουργία αρχείου dxf προκειμένου να το ανεβάσω στο σύστημα για δημιουργία  ΚΗΔ ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σήμερα ανέβασα 2 ΚΗΔ χωρίς πρόβλημα.

Καθαρίστε την cache του browser (Ctrl+Shift+Del) μήπως και στρώσει, συνέχεια το κάνω διότι κατι κολλάει στη σελίδα τους.

Edited by giorgosv
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση επικύρωσης ανώμαλης δικαιοπραξίας μετά την απόφαση και πριν την μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο, στο Τοπογραφικό διάγραμμα που ανεβάζουμε στο ΕΚΧΑ ΑΕ για ΚΗΔ,  δημιουργούμε επίπεδο TOPO_PROP_NEW (σε περιοχή χωρίς ανάρτηση Κτηματολογίου;) ή βάζουμε σαν TOPO_PROP μόνο για την ιδιοκτησία που θα προέλθει από την εγγραπτέα πράξη;

 

Κάνεις δημιουργία dxf και στην συνέχεια το επεξεργάζεσαι στο acad, γιατί τα layer δεν είναι συμβατά με αυτά που ζητάει το dxf για να ανεβάσεις  ΚΗΔ. Καταρχάς οι ευθείες είναι σπασμένες και όχι polyline. Δεν ξέρω αν ο φίλος μου ο Λόγχης σε καμία νεότερη έκδοση έχει προσθέσει και αυτά τα επίπεδα σχεδίασης. Ποιά version έχεις;

 

On 13/11/2023 at 9:08 ΜΜ, giorgosv said:

Σήμερα ανέβασα 2 ΚΗΔ χωρίς πρόβλημα.

Καθαρίστε την cache του browser (Ctrl+Shift+Del) μήπως και στρώσει, συνέχεια το κάνω διότι κατι κολλάει στη σελίδα τους.

Ένα άλλο κολπάκι είναι να σβήσεις τα cookieς και να ξανανοίξεις την σελίδα. Μπαίνεις αμέσως... Το έκανα και ανέβασα μια χαρά τα αρχεία..

 

On 14/10/2023 at 2:16 ΜΜ, Pavlos33 said:

Δεν το ξέρω το πρόγραμμα αυτό αλλά πόσο δύσκολο μπορεί να είναι η επιλογή "save as a dxf"?

Δεν είναι έτσι.. Το geocalc είναι άλλη ιστορία...

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

μου ανατέθηκε ΔΓΜ κατ' εφαρμογή δικαστικής απόφασης (πρακτικό συμβιβασμού). Όταν λέω κατ' εφαρμογή, εννοώ ότι είναι παλιά η απόφαση (2008) και προφανώς δεν την είχαν καταχωρήσει οπότε για να γίνει σήμερα ζητάνε το ΔΓΜ. Το πρακτικό περιγράφει ότι η πρόσβαση στο ακίνητο γίνεται απο δουλεία που περνάει από παρακείμενο ακίνητο. Στο ΔΓΜ πρέπει να εμφανιστεί η δουλεία ή ασχολούμαι μόνο με το δικό μου ακίνητο; Δηλ. εννοώ ποιος έχει την υποχρέωση να περάσει την δουλεία στο κτηματολόγιο, το δουλεύον (κατά) ακίνητο ή το δεσπόζον (υπέρ);

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Προσπαθώ σήμερα να εκδώσω ΚΗΔ, για ΔΓΜ για Πράξη Σύστασης Κάθετων Συνιδιοκτησιών επί οικοπέδου, σε περιοχή με Λειτουργούν Κτηματολόγιο, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για να γίνει η μεταγραφή του Συμβολαίου που έχει ήδη συνταχθεί, στο Κτηματολόγιο - Υποθηκοφυλακείο. 

Ενώ ακολουθώ ακριβώς τις οδηγίες, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα...

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος?

Ευχαροστώ πολύ για τις απαντήσεις, εκ των προτέρων!

eikona sfalmatos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για βοήθεια, σας επισυνάπτω και το μήνυμα που βγάζει όταν κάνω έλεγχο του dxf.

1-1.jpg

1-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.