Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ούτε εγω βαζω σε λειτουργουν το pst_kaek. Δεν έχει και νόημα, αφού έχουν τη βάση, γιατι να την ξαναπερνάμε εμείς στα διαγράμματα; Για να παίρνουν το 33€ του κτηματογραφικου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση αφορούσε το αν απαιτείται να σχεδιαστεί περίγραμμα κτηματολογίου σε ένα τοπογραφικό διάγραμμα σε περιοχή που λειτουργεί Κτηματολόγιο. Οι γνώμες μας είναι ότι δεν απαιτείται καθώς δεν πάμε να κάνουμε καμία αλλαγή (δεν έχουμε Δ.Γ.Μ). Τώρα, το αν κάποιος το σχεδιάσει φυσικά και δεν είναι λάθος, αλλά ίσως προκαλέσει κάποιο μπέρδεμα στην συμβ/φο η οποία θα προσπαθεί να καταλάβει πιο περίγραμμα θα πρέπει να περιγράψει (οι γνωστές ιστορίες σε όλους μας). Αν δεν κάνω λάθος, το απόσπασμα κτηματογραφικού διαγράμματος πρέπει να έχει περισσότερα δεκαδικά  στις συντεταγμένες; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μόνο δύο τρόποι να αποκτήσει κάποιος το πολύγωνο ενός γεωτεμαχίου, με τρόπο που να είναι απόλυτα ταυτόσημο με το πολύγωνο της χωρικής βάσης του κτηματολογίου:

1. Να γίνει παραγγελία του κτηματογραφικού διαγράμματος και να αναχθεί με τον 12ψήφιο κωδικό

2. Να γίνει download του πολυγώνου μέσω της "αναφοράς σύγκρισης" κατά την δοκιμαστική ψηφιακή υποβολή ενός διαγράμματος (διαδικασία χρονοβόρος λίγο, και κάπως άσκοπη.

Προσωπικά θεωρώ πως δεν απαιτείται η εισαγωγή του PST_KAEK σε τέτοιες περιπτώσεις και ποτέ δεν το βάζω. Η μη απαίτηση για προσκόμιση κτηματογραφικού διαγράμματος σε πράξεις που δεν επιφέρουν γεωμετρική μεταβολή, θεωρώ πως στηρίζει τον παραπάνω ισχυρισμό. Για αυτό και δεν θεωρώ τυχαίο, το γεγονός ότι το διάγραμμα γίνεται αποδεκτό και χωρίς το PST_KAEK.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μια ερώτηση. Μου βγάζει αυτό το μήνυμα, ενώ το πρόγραμμα που έχω, DCAD 3.02 μου το βγάζει σωστό! 
Το PST_KAEK είναι σωστό. Είδα ένα παρόμοιο (παλιό) μήνυμα, εδώ μέσα . αλλά δεν με βοηθά.
Το έχει πάθει άλλος;
 
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ DXF
Μη Αποδεκτό
Παρατηρήσεις
 
    • Το περιεχόμενο των παρακάτω επιπέδων έχει οντότητα που δεν είναι LWPolyline:
      • •   Layer BOUND_IMPL
      • •   Layer TOPO_PROP
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, smooth said:

Το περιεχόμενο των παρακάτω επιπέδων έχει οντότητα που δεν είναι LWPolyline:

      • •   Layer BOUND_IMPL
      • •   Layer TOPO_PROP

Σου το λέει το ίδιο το μήνυμα. Οι γραμμές σου ΔΕΝ είναι polyline, αλλά απλές line ή σου έχει ξεφύγει κάποιο μικρό τμήμα ως επικάλυψη πάνω στις ίδιες γραμμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, angusmacgyver said:

Σου το λέει το ίδιο το μήνυμα. Οι γραμμές σου ΔΕΝ είναι polyline, αλλά απλές line ή σου έχει ξεφύγει κάποιο μικρό τμήμα ως επικάλυψη πάνω στις ίδιες γραμμές.

Οι απλές polyline, μετατρέπονται σε LWPLIne με την εντολή CONVERT; Υπάρχει κάποια ρουτίνα LISP που το κάνετε; Κάπου είχα βρει αλλά δεν το βρίσκω. 

Για το PST_KAEK πάντως, που έχω το ίδιο LWPLIne δεν μου έβγαλε error. 

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω το πρόγραμμα που δουλεύεις. Το PST_KAEK υποθέτω το έκανες copy-paste από το αντίστοιχο dxf, άρα δε θα το δημιούργησες εσύ.

Ξαναλέω όμως, κοίταξες μήπως σου έχει ξεφύγει κάποια γραμμή τύπου line στα 2 layers?

(Στο autocad θα μπορούσες να το δεις από τα properties αν διάλεγες όλο το σχέδιο.)
 

Edited by angusmacgyver
Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα. Να μοιραστώ αυτό που έκανα, γιατί μπορεί να το πάθουν κι άλλοι.

DELETE την PLINE του οικοπέδου που μας βγάζει το error.

Ξανά DRAW->PLINE & όταν έφτασα στο αρχικό POINT, εντολή CLOSE.

CONVERTPOLY-> Enter polyline conversion option [Heavy/Light] <Light>:

εδώ στην αρχή διάλεξα Η και μετά έκανα εναλλαγή από Η σε L.

Αυτό ήταν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.