Jump to content

Recommended Posts

Εννοείς να αναρτηθεί στο κτηματολόγιο το τοπογραφικό και να ληφθεί ΚΗΔ. Η διαδικασία δεν απαιτεί κάποιο παράβολο.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Replies 663
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Επανέρχομαι με την απάντηση από το HelpDesk για όποιον του τύχει παρόμοια περίπτωση: τις νησίδες τις αντιμετωπίζετε ως εξής:  Χρησιμοποιείτε το layer TOPO_PROP μόνο για το εξωτερικό περίγραμ

Επειδή μου έτυχε και εμένα, και όπως έχω δει σε πολλούς εδώ μέσα, ρωτήσαμε 100 ανθρώπους (στο HelpDesk της Κτηματολόγιο), και παραθέτω τις 3 δημοφιλέστερες απαντήσεις στην εξής ερώτηση: Τι στο 🤬🤬

Γενικά το η εμβαδομέτρηση της ιδιοκτησίας είναι στο layer topo_prop (13) και πρέπει να είναι ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΟΛΥΓΩΝΟ, του οποίου όμως οι πλευρές ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ με τις γραμμές (ή πολύγωνα) των υλοποιημ

Posted Images

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τοπογράφος αναφέρει ότι υπάρχει παράβολο ΤΕΕ για ανάρτηση τοπογραφικού. Δεν μιλάμε φυσικά για διαδικασία αυθαιρέτου, καμία σχέση. Μιλάμε μόνο για τοπογραφικό που γίνεται τώρα.

Επίσης, μετά την υποβολή, πως μπορούμε να έχουμε πρόσβαση; Εννοώ ως πελάτης θα μπορώ να έχω πρόσβαση στο τοπογραφικό και να κατεβάζω;

Edited by alej

Ενδεχομένως να μην έχει ξανακάνει την διαδικασία υποβολής. Μήπως ο συνάδελφος εννοεί τη βεβαίωση μέσω του συστήματος Η.Τ. κτιρίων;

Ο πελάτης δεν έχει πρόσβαση στις υπηρεσίες μηχανικού του κτηματολογίου. Απλώς θα ζητήσεις από τον τοπογράφο το ψηφιακό αρχείο, το υποβληθέν pdf και το αποδεικτικό υποβολής.

• Like 1

Όχι συνάδελφε, δεν θα γίνει Ηλεκτρονική Ταυτότητα, ένα τοπογραφικό είναι για συμβολαιογραφική πράξη.

Από ότι κατάλαβα έμπλεξα με ''σοβαρό επαγγελματία''...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

1 ώρα πριν, alej said:

Επίσης, μετά την υποβολή, πως μπορούμε να έχουμε πρόσβαση; Εννοώ ως πελάτης θα μπορώ να έχω πρόσβαση στο τοπογραφικό και να κατεβάζω;

Ως ιδιώτης δεν έχεις πρόσβαση. Ως μηχανικός, σε ακίνητο που έχει υποβληθεί μπορείς να κατεβάσεις το διανυσματικό αρχείο.

1 ώρα πριν, [email protected] said:

Ως ιδιώτης δεν έχεις πρόσβαση. Ως μηχανικός, σε ακίνητο που έχει υποβληθεί μπορείς να κατεβάσεις το διανυσματικό αρχείο.

Κατανοητό και ευχαριστώ. Τα (ψηφιακό αρχείο, το υποβληθέν pdf και το αποδεικτικό υποβολής) όμως πρέπει να μου τα δώσει όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω σωστά;

3 ώρες πριν, [email protected] said:

Ως μηχανικός, σε ακίνητο που έχει υποβληθεί μπορείς να κατεβάσεις το διανυσματικό αρχείο.

Zavi, εννοείς τα δικά μας μόνο ή και άλλων;
(πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα στο e-άδειες, εδώ)

@alej τα έχεις πληρώσει όλα αυτά, οπότε ναι.

Edited by zazeng
2 ώρες πριν, alej said:

Κατανοητό και ευχαριστώ. Τα (ψηφιακό αρχείο, το υποβληθέν pdf και το αποδεικτικό υποβολής) όμως πρέπει να μου τα δώσει όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω σωστά;

Ίσως δυσκολευτεί λίγο στο να σου το δώσει σε ηλεκτρονική μορφή, φοβούμενος το πού θα το προωθήσεις εσύ στη συνέχεια, π.χ. σε άλλο μηχανικό, ο οποίος ίσως το "αντιγράψει", δίχως να αποτυπώσει ο ίδιος (κακό δικό του βέβαια) και επικαρπωθεί την εργασία του πρώτου. Έχω προσέξει αρκετοί μηχανικοί θεωρούν την ηλεκτρονική μορφή τοπογραφικού "πνευματικό δικαίωμα", και διστάζουν να το μοιραστούν, αν θα έπρεπε ή όχι, είναι θέμα άλλης συζήτησης.

Υ.Γ. Αν κατάλαβα καλά, σου ζήτησε χρήματα για παράβολο ΤΕΕ για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικού;

• Like 1
7 λεπτά πριν, SuperMegaPan said:

Ίσως δυσκολευτεί λίγο στο να σου το δώσει σε ηλεκτρονική μορφή, φοβούμενος το πού θα το προωθήσεις εσύ στη συνέχεια, π.χ. σε άλλο μηχανικό, ο οποίος ίσως το "αντιγράψει", δίχως να αποτυπώσει ο ίδιος (κακό δικό του βέβαια) και επικαρπωθεί την εργασία του πρώτου. Έχω προσέξει αρκετοί μηχανικοί θεωρούν την ηλεκτρονική μορφή τοπογραφικού "πνευματικό δικαίωμα", και διστάζουν να το μοιραστούν, αν θα έπρεπε ή όχι, είναι θέμα άλλης συζήτησης.

Υ.Γ. Αν κατάλαβα καλά, σου ζήτησε χρήματα για παράβολο ΤΕΕ για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικού;

1. Ναι, πολύ κατάλαβες. Ζητάει χρήματα για παράβολο ΤΕΕ για την ηλεκτρονική υποβολή... Για καταγγελία στο ΤΕΕ είναι η φάση.

2. Το Τοπογραφικό έτσι κι αλλιώς το έχει δώσει και σε cad μορφή.

On 26/2/2021 at 9:48 ΠΜ, alej said:

Από ότι κατάλαβα έμπλεξα με ''σοβαρό επαγγελματία''...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Καλημέρα.

Σε συνέχεια του θέματος, μπορει και ο συνάδελφος να ειναι όντως αρκετά σοβαρος. Χωρίς ειρωνία, ειλικρινά το λέω.

Μπορεί να ζητάει παράβολο για το Κτηματολόγιο προκειμένου να του χορηγήσουν απόσπασμα του διαγράμματος, που αναφέρει τις συντεταγμένες της κτηματογράφησης για το ακίνητο ενδιαφέροντος. Έγγραφο που 9 στους 10 ιδιώτες ΔΕΝ προσκομίζουν και για να τελειώσει η δουλειά αυθημερόν μπαίνει με το πτηνό ο,τι προκύπτει γραφικά και στο περίπου.

Επομένως καλό είναι να μην προτρέχουμε, αν όντως συμβαίνει αυτό στην περίπτωσή σου ο συνάδελφος είναι σωστός επαγγελματίας.