Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι, μην μπερδεύεστε

Οι polylines του dxf είναι μόνο για την ψηφιακή υποβολή. ΔΕΝ έχουν θέση στο διάγραμμα του Συμβολαίου. Εκεί περιγράφουμε την κατάσταση που αποτυπώνουμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνέταξα ένα τ.δ και το υπέβαλα ψηφιακά στο κτηματολόγιο όπως προβλέπεται

Μετά την μεταβίβαση πήγε ο νέος ιδιοκτήτης  να το δηλώσει στο κτηματολόγιο 

Υπέβαλε την αίτηση, το συμβόλαιο κτλ αλλά δεν υπέβαλε το τ.δ. 

Ήρθε λοιπόν σε μένα ζητώντας μου να του δώσω το τ.δ.

Επειδή απόρησα πήρα τηλ στο κτηματολόγιο, από όπου μη είπαν ότι δεν ενημερώνεται το κτηματολόγιο όπως τουλάχιστον φανταζόμουν   εγώ

Έχει κανείς σας αντίστοιχη εμπειρία?

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά λογικό μου φαίνεται. Τα γραφεία κτηματογράφησης δεν μπορούν να γνωρίζουν αν το ψηφιακό αρχείο (ΚΗΔ) έχει χρησιμοποιηθεί για συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

μα αφού στην αίτηση κτηματολογίου είχα γράψει τις συντεταγμένες του οικοπέδου πώς είναι δυνατόν να μην είδαν το αναρτημένο τοπογραφικό μου?

υ.γ Υπόψη ότι το συνέταξα την 21-2-21

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν ενημερώνονται αυτόματα ποιο το κέρδος της ηλεκτρονικής υποβολής τ.δ?

Για σπάσιμο και εγώ δεν τους έδωσα την ανάρτηση (σε Α4) αλλά το σεντόνι 120*60 

(Δεν μπορεί όλοι θα έχετε γνωστούς στο κτηματολόγιο, για ψάξε το!)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα 

Να θεωρήσω το ερώτημά σου ρητορικό???😀

Το σωστό είναι αυτό που λες. Ίσως έτσι γίνει στο (άμεσο?) μέλλον

Το "σπάσιμο" θα ήταν να τους το έδινες σε Α4. Αλλά τι φταίνε οι συνάδελφοι του γραφείου κτηματογράφησης? Οδηγίες εφαρμόζουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά άλλη βάση θα έχει το κάθε γραφείο κτηματογράφησης και άλλη το κτηματολόγιο, στην οποία τελικά θα συνενώνεται η πρώτη. Τα ΚΗΔ πάνε στη δεύτερη, ανεξάρτητα αν έχει ενταχθεί η περιοχή, οπότε δεν θα το βλέπουν τα γραφεία.

  

15 ώρες πριν, tetris said:

Οι polylines του dxf είναι μόνο για την ψηφιακή υποβολή. ΔΕΝ έχουν θέση στο διάγραμμα του Συμβολαίου. Εκεί περιγράφουμε την κατάσταση που αποτυπώνουμε.

σύμφωνοι αλλά για να μην τρελαίνομαι με διαφορετικά αρχεία τις βάζω με ένα πολύ αραιό iso dot linetype και δεν τις προσέχει κανείς

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.Σε περίπτωση που θέλουμε  να γίνει σύσταση δουλείας οδού συμβολαιογραφικά (με την λογική ότι οι ιδιοκτήτες τα έχουν καλά μεταξύ τους ),η οποία περνάει μέσα απο τέσσερις ιδιοκτησίες,  ,ουσιαστικά πρέπει να συνταχθούν 4 τοπογραφικά με -ξεχωριστό Κ.Η.Δ. για κάθε ιδιοκτησία μέσα  στην οποία συστήνεται τμήμα της δουλείας με το αντίστοιχο πολύγωνο EAS - και 4 βεβαιώσεις αδόμητου  (ή ΗΤΚ  ). ?

(Υπ`όψιν ,ότι η περιοχή είναι υπό κτηματογράφηση. )

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.