Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.μου έτυχε μια περίπτωση ενός ισογείου καταστήματος με αδεια του 1975 το οποίο πρόσφατα (το περασμένο φθινόπωρο)ειχε βγάλει αδεια λειτουργιας για ψιλικατζίδικο και τώρα με νέο ιδιοκτήτη θέλουν να βγειο αδεια λειτουργίας ψητοπωλείου..Το καταστημα εχει καθαρο εμβαδον 64 τ.μ. και παταρι 5 τ.μ με ύψος 1.35.Γνωρίζει κανεις τις ελαχιστες προδιαγραφες για κουζίνες ψητοπωλειων?Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα τ.μ του παταριου στα τετραγωνικα τησ κουζίνας?λογικα λογω χαμηλου ύψους φανταζομαι οχι.παράλληλα η καμινάδα ποσο πρέπει να προεξέχει απο τα παρακειμενα κτίρια?διαβασα και τα παραπανω posts αλλα λίγο μπερδεύτηκα.τελικα χρειάζεται να κάνω αλλαγή χρήσης?λογικα εφοσον ειχε βγει η αδεια λειτουργιας για ψιλικατζιδικο(υγειονομικου ενδιαφεροντος )πιστευω οτι δεν εχω πρόβλημα.συγνώμη για το μέγεθος του μηνυματος αλλα εχω μπερδευτει με όλα αυτα .ευχαριστς πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταρχάς θα βρεις το ΦΕΚ που ασχολέιται με τα ψητοπωλέια

ρώτα Νομαρχεία ή Δήμο ανάλογα με το ποιός δίνει την άδεια λειτουργίας

εκεί γράφει όλες τις προδιαγραφές

 

επειδή άλλο πράγμα η χρήση "ψιλικατζήδικο" άλλο η χρήση "ψητοπωλέιο" θες 100% αλλαγή χρήσης (δεν έχει σημασία αν είναι και τα 2 υγειονομικου ενδιαφεροντος)

 

επίσης ζήτα να διαβάσεις τον κανονισμό της πολύκατοικίας

είναι πιθανό να ζητηθεί συναίνεση της πολυκατοικίας οπότε τότε κλάφτο

 

για καμινάδες υπάρχουν θέματα στ Forum τα διαβάζεις και ξαναρωτάς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω στην ιδιοκτησία μου ενα ισόγειο εμβαδού 19τμ με υπογειο επίσης 19 τμ, το οποιο έχει χρήση καταστηματος και θέλω να το κάνω καφέ δηλ υγειονομικού ενδιαφέροντος.Δεν θα τοποθετήσω κλιματιστικά ούτε θα αλλάξω ανοίγματα παρα μονο νέες τζαμαρίες. Καταρχην θα καταθέσω φάκελο στην Πολεοδομία για αλλαγή χρήσης ή επειδή είναι κάτω από 70τμ δε χρειάζεται?Και δεύτερον επειδή είναι μαγαζί με πρόσωπο πλατεία πρέπει να περάσει ΕΠΑΕ ή όχι επειδή δεν αλλάζει οψη?Αν δε χρειάζεται φάκελος θα πάω στο υγειονομικό με αθεώρητα σχέδια?Υπάρχει νομοθεσία για όλα τα παραπάνω?Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

ΥΓ. Η οικ.άδεια είναι του 1969.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα καταθέσω φάκελο στην Πολεοδομία για αλλαγή χρήσης ή επειδή είναι κάτω από 70τμ δε χρειάζεται?

η δική μου η γνώμη είναι πως εφόσον τελικά θες εγκριση από αλλή υπηρεσία δηλ το υγειονομικό

χρειάζεσαι αλλαγή χρήσης σε υγειονομικού ενδιαφέροντος - καφε

 

αν για παράγειγμα ήθελες να το κάνεις γραφείο μηχανικού, που δε θέλει εγκριση από πουθενα, δε θα χρειαζόσουν αλλαγή χρήσης

 

αυτή είναι η γνώμη μου και σε όσες φορές μου έτυχε ακολουθήθηκε η παραπάνω διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

η δική μου η γνώμη είναι πως εφόσον τελικά θες εγκριση από αλλή υπηρεσία δηλ το υγειονομικό

χρειάζεσαι αλλαγή χρήσης σε υγειονομικού ενδιαφέροντος - καφε

 

αν για παράγειγμα ήθελες να το κάνεις γραφείο μηχανικού, που δε θέλει εγκριση από πουθενα, δε θα χρειαζόσουν αλλαγή χρήσης

 

αυτή είναι η γνώμη μου και σε όσες φορές μου έτυχε ακολουθήθηκε η παραπάνω διαδικασία

 

Tελικά η Πολεοδομία μου είπε οτι δε χρειάζεται αλλαγή χρήσης επειδή είναι κάτω απο 70 τμ.Ο Θεός ξέρει..Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης πόσα τραπεζοκαθίσματα μπορεί να αναπτυχθούν στο χώρο της πλατείας γύρω απο το μαγαζί. Έχει 2 τουαλέτες στο υπογειο και το εμβαδον μπαρ-λαντζα (ισόγειο)ειναι πάνω απο 12τμ.Θυμίζω οτι ειναι ισόγειο εμβαδού 19τμ με υπογειο επίσης 19 τμ.Ο χώρος για αναμονη πελατών στο ισογειο ειναι 2 σκαμπω και ολα τα αλλα τ/κ θα είναι στον υπαιθριο χώρο.Αν νομίζω καλά αν υπάρχει 1 τουαλέτα τοτε δικαιούται 19+19=38 τ/κ αλλά με 2 wc και 9 τμ μπαρ-λαντζα νομίζω 50 τ/κ=70τμ χώρο τ/κ και με >12 τμ μπαρ-λαντζα 120τ/κ.Περιμένω την άποψή σας.

Link to comment
Share on other sites

..Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης πόσα τραπεζοκαθίσματα μπορεί να αναπτυχθούν στο χώρο της πλατείας γύρω απο το μαγαζί...

 

Ο αριθμός τραπεζοκαθισμάτων και, στην ουσία, η επιφάνεια ενός δημόσιου χώρου που θα καταλαμβάνει ένα κατάστημα εξαρτάται από τον εκάστοτε Δήμο και την ταρίφα ενοικίασης. Τί, τσάμπα θα ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε οι τουαλέτες να είναι και στην οικοδομική άδεια καθαυτόν τον τρόπο (δηλαδή στο υπόγειο) , αλλιώς το Υγειονομικό θα απορρίψει τα σχέδια .

Με μία τουαλέτα πας μέχρι 40 άτομα . Με δύο , μέχρι 120 . Για να βρεις όμως τον θεωρητικό πληθυσμό , διαίρεσε το ωφέλιμο εμβαδό (εσωτερικό + υπαίθριο) με 1,4 και θα βρεις τα άτομα . Συννεπώς , ασχέτως του πόσο πάει το τεραγωνικό από το δήμο , το πόσο θα νοικιάσει εξαρτάται προτίστως από τη συγκρότησή του (αν του φτάνουν οι τουαλέτες) . Το ίσιο ισχύει και για τη κουζίνα . Έλεγξε λοιπόν και αν του φτάνει η κουζίνα . Συγνώμη που δε σου γράφω περισσότερα , αλλά είναι 03:30 και νυστάζω ! Πάντως όλα θα τα βρεις στην υγειονομική διάταξη του '83 .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.