Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Κτίριο προ του '55 με εμβαδόν 60 τ.μ. και προσθήκη 20τ.μ. μετά το '55 προ του '75 τακτοποιημένη με το Ν.4178. Το κτίσμα είχε χρήση κατοικία. Χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης για μετατροπή του σε ΚΥΕ? Στον υπολογισμό απαιτούμενου αριθμού θέσεων στάθμευσης υπολογίζω και τα μέτρα του αυθαιρέτου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κτίριο προ του '55 με εμβαδόν 60 τ.μ. και προσθήκη 20τ.μ. μετά το '55 προ του '75 τακτοποιημένη με το Ν.4178. Το κτίσμα είχε χρήση κατοικία. Χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης για μετατροπή του σε ΚΥΕ? Στον υπολογισμό απαιτούμενου αριθμού θέσεων στάθμευσης υπολογίζω και τα μέτρα του αυθαιρέτου?

Επειδή το έχεις αναρτήσει και αλλού νόμιζα ότι δεν έστειλα την απαντησή μου.

 

Στο άλλο θέμα απάντησα Ναί & Ναί (υπολογίζεις λαμβάνοντας υπ''όψην όλη την υφιστάμενη δόμηση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

σε κατάστημα με ΟΑ του 77 θέλω να βγάλω άδεια ΚΥΕ. Στα σχέδια π πήρα είναι κατάστημα αλλά δεν έχει το WC με προθάλαμο που όμως υπάρχουν απο τοτε που χτίστηκε

 

1) πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης σε κατάστημα ΥΕ?

2) με το WC τι κανω ως προς τη βεβαίωση κύριας χρήσης ΚΥΕ?

 

Λειτουργούσε σαν κατάστημα αλλά οχι σαν ΚΥΕ

Edited by grgk
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για το wc θα κανεις μια 48 ώρη γνωστοποιηση εργασιων στην αρμόδια ΥΔΟΜ.

Κατά τα άλλα δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης και κανονικά θα δώσεις την βεβαιώση χώρου κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα συναδελφοι και καλη εβδομαδα.εχω ενα ισογειο καταστημα με Ο.Α. με τακτοποιημενα w.c. με Ν.4178/13(δεν υπηρχαν καθολου στην Ο.Α.). Αυτο λειτουργουσε χρονια ως εμπορικο καταστημα(ρουχα,κοσμηματα κλ).τωρα θελει να το κανει σουβλατζιδικο χωρις τραπεζοκαθισματα.θελει αδεια αλλαγη χρησης η οχι τελικα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για την καμιναδα που θελει να κατασκευασει(εχει συναινεση ιδιοκτητων) και την κουζινα που θα δημιουργησει αρκει μια αδεια μικρης κλιμακας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι και καλη εβδομαδα.εχω ενα ισογειο καταστημα με Ο.Α. με τακτοποιημενα w.c. με Ν.4178/13(δεν υπηρχαν καθολου στην Ο.Α.). Αυτο λειτουργουσε χρονια ως εμπορικο καταστημα(ρουχα,κοσμηματα κλ).τωρα θελει να το κανει σουβλατζιδικο χωρις τραπεζοκαθισματα.θελει αδεια αλλαγη χρησης η οχι τελικα?ευχαριστω

Η αλλαγή χρήσης απ' ό,τι κατάλαβα απαιτείται όταν η νέα χρήση πρόκειται να είναι τέτοια που το κατάστημα να θεωρείται χώρος συνάθροισης κοινού. Άρα στην παραπάνω περίπτωση αν ήθελε να βάλει και 2-3 μόνο τραπεζάκια, πάλι ΔΕΝ θα ήθελε αλλαγή χρήσης ή κάνω λάθος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για την καμιναδα που θελει να κατασκευασει(εχει συναινεση ιδιοκτητων) και την κουζινα που θα δημιουργησει αρκει μια αδεια μικρης κλιμακας?

Τελικά έβγαλες 'εγκριση εργασιών μ.κλίμακας 'η άδεια δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Περίπτωση χώρου που λειτουργούσε ως κατάστημα υποδημάτων και τώρα θα λειτουργήσει ως ΚΥΕ (Καφενείο-Ουζερί).

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ Άρθρο 5 (Τεύχος Τεχνικών Οδηγιών) επειδή αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων

απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης.

Όμως, στον 4259/2014 Κεφ.Γ'/Άρθρο 20/παρ.9 αναφέρει πως το άρθρο 5 του ΝΟΚ αντικαθίσταται και αναφέρει ότι

σε χώρους για τους οποίους έχει χορηγηθεί Άδεια Δόμησης

όταν δεν επέρχονται αλλαγές -προς το δυσμενέστερο

                                               - στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης

                                               - φορτία σχεδιασμού της στ.μελ.

                                               - αλλαγή τεχν.-μηχ/γικών εγκαταστάσεων

δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης.

Όταν όμως εγώ έχω Οικοδομική Άδεια και όχι Άδεια Δόμησης ισχύουν τα παραπάνω?

Νομίζω πως πρέπει να κινηθώ προς άδεια αλλαγής χρήσης. Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.