Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

θελεις αλλαγή χρήσης γιατι απο απλο κατάστημα γίνεται χωρος συναθροισης κοινου !

 

δυσμενέστερη αλλαγη ειναι γιατί αυξάνεις το φορτίο των συναθροισμένων,...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΘΑ προκύψουν και άλλες εργασίες, όπως wc ή κάτι άλλο? Αν είναι ισόγειο χωρίς υπόγειο, δεν προκύπτουν δυσμενέστερα φορτία σχεδιασμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα,

θελω να κανω αλλαγη χρησης καταστηματος που πριν δουλευε ως κρεοπωλειο σε παιδοτοπο.

Βρισκεται σε ισογειο χωρο πολυκατοικιας που χτιστηκε σε 2 φασεις.

Το ισογειο με μια ΟΑ και οι προσθηκη των υπολοιπων οροφων με αλλη ΟΑ του 1977.

Ωστοσο, ΟΑ και οι φακελοι δεν υπαρχουν στη πολεοδομια, μονο το στελεχος προσθηκης οροφων. 

 

Στην οικεια πολεοδομια μου ειπαν οτι θα χρειαστει μελετη στατικης επαρκειας ολου του κτηριου

Εφοσον ειναι πολυκατοικια, δεν πρεπει να γινει συνελευση για να μπορεσει να μπει το συνεργειο στους χωρους αυτης να παρει δοκιμια κτλ?

ή δεν χρειαζεται?

Μηπως ειναι πιο ευκολο και προτιμοτερο να γινει τακτοποιησει του καταστηματος με 4178

Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση αδειας λειτουργιας  ισογειου σε 5 οροφη πολυκατοικια το οποιο λειτουργουσε και λειτουργει ως οβλελιστηριο-ψησταρια με αιθουσα κλπ. Η αδεια οικοδομης ειναι του 1980 και το αναφερει, ως συνηθως, ως καταστημα.. θα χρειαστω αλλαγη χρησης σε Κ.Υ.Ε ? 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση αδειας λειτουργιας  ισογειου σε 5 οροφη πολυκατοικια το οποιο λειτουργουσε και λειτουργει ως οβλελιστηριο-ψησταρια με αιθουσα κλπ. Η αδεια οικοδομης ειναι του 1980 και το αναφερει, ως συνηθως, ως καταστημα.. θα χρειαστω αλλαγη χρησης σε Κ.Υ.Ε ? 

 

ευχαριστω

διαβασε τα παραπανω...που γραφουμε εδω και τα λεμε συντομα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Έχω την εξής περίπτωση. Αλλαγή χρήσης από μονοκατοικία προ του 55 σε χώρο συνάθροισης κοινού και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.  Τα ερωτήματα είναι:

1) Σχετικά με τις μελέτες αφού δεν υπάρχει κανένα σχέδιο θα πρέπει να γίνουν όλες οι μελέτες όπως γίνονται στην ανέγερση  νέου κτιρίου;

2) Θα πρέπει να γίνει αποτύπωση του εσωτερικού κτιρίου  και να φαίνεται στα σχέδια η υφιστάμενη κατάσταση και η τελικώς διαμορφωμένη;

3) Στα προ του 55 υπάρχει κάποια εξαίρεση για τα ΑΜΕΑ; Δεν βρήκα κάτι, εκτός από του αν θίγεται ο φέρων οργανισμός.

 

Αν κάποιος πέρα από τα ερωτήματά μου μπορεί να με συμβουλέψει σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να ακολουθήσω ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση χώρου που λειτουργούσε ως κατάστημα υποδημάτων και τώρα θα λειτουργήσει ως ΚΥΕ (Καφενείο-Ουζερί).

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ Άρθρο 5 (Τεύχος Τεχνικών Οδηγιών) επειδή αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων

απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης.

Όμως, στον 4259/2014 Κεφ.Γ'/Άρθρο 20/παρ.9 αναφέρει πως το άρθρο 5 του ΝΟΚ αντικαθίσταται και αναφέρει ότι

σε χώρους για τους οποίους έχει χορηγηθεί Άδεια Δόμησης

όταν δεν επέρχονται αλλαγές -προς το δυσμενέστερο

                                               - στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης

                                               - φορτία σχεδιασμού της στ.μελ.

                                               - αλλαγή τεχν.-μηχ/γικών εγκαταστάσεων

δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης.

Όταν όμως εγώ έχω Οικοδομική Άδεια και όχι Άδεια Δόμησης ισχύουν τα παραπάνω?

Νομίζω πως πρέπει να κινηθώ προς άδεια αλλαγής χρήσης. Καμία γνώμη?

 4259/2014 Κεφ.Γ'/Άρθρο 20/παρ.9 ??? 

Είναι σίγουρα σώστό??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

4258/2014 Κεφ.Γ'/Άρθρο 20/παρ.9

 

 

Καλησπέρα. Έχω την εξής περίπτωση. Αλλαγή χρήσης από μονοκατοικία προ του 55 σε χώρο συνάθροισης κοινού και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Τα ερωτήματα είναι:

1) Σχετικά με τις μελέτες αφού δεν υπάρχει κανένα σχέδιο θα πρέπει να γίνουν όλες οι μελέτες όπως γίνονται στην ανέγερση νέου κτιρίου;

2) Θα πρέπει να γίνει αποτύπωση του εσωτερικού κτιρίου και να φαίνεται στα σχέδια η υφιστάμενη κατάσταση και η τελικώς διαμορφωμένη;

3) Στα προ του 55 υπάρχει κάποια εξαίρεση για τα ΑΜΕΑ; Δεν βρήκα κάτι, εκτός από του αν θίγεται ο φέρων οργανισμός.

 

Αν κάποιος πέρα από τα ερωτήματά μου μπορεί να με συμβουλέψει σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να ακολουθήσω ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1. Ειναι νομίμως υφιστάμενο άρα δε θέλει μελέτες για το υπάρχον.Θα γίνουν οι μελέτες που απαιτούνται για την αλλαγή χρήσης.(π.χ παθητική και ενεργητική πυρασφάλεια) Πρόσεξε γιατί από το εμβαδόν του κτίσματος και το μέγεθος των επεμβάσεων μπορεί να σου προκύψει και ΚΕΝΑΚ.

2. Ναι

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Α.Ισόγειο κατάστημα στην άδεια, για να λειτουργήσει ως κομμωτήριο απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης?  (Όχι λέω εγώ)


Β.Οροφοδιαμέρισμα όπου όλο πρόκειται να μετατραπεί και να λειτουργήσει ως κομμωτήριο? (Μάλλον ναι?)


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.