Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Συνάδελφοι πείτε μου λίγο τις απόψεις σας επάνω σε αυτό:

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

Το κτίριο παρουσιάζει Υπέρβαση Κάλυψης και Παραβίαση Πλαγίων αποστάσεων αν το δούμε σύμφωνα με το άρθρο 1. Ο 4178 έχει ως καταληκτική ημερομηνία παραβάσεων τον 7ο του 2011, άρα δεν μπορούμε να τσεκάρουμε το κουτάκι "αλλαγή χρήσης" στο σύστημα, αν υποθέσουμε ότι κάνουμε τακτοποίηση. Το κτίριο έχει λάβει άδεια ως βιοτεχνικό κατά παρέκκλιση των προβλεπομένων του άρθρου 4, κάτι το οποίο σύμφωνα με την οικεία Δ/νση Δόμησης μας απαλάσσει από το θέμα της παραβίασης πλαγίων αποστάσεων.

 

Ερωτώ λοιπόν:

 

Δεν θα μπορούσαμε να τακτοποιήσουμε με τον 4178 την Υπέρβαση Κάλυψης, προκειμένου να ανοίξει ο δρόμος για την "αλλαγή χρήσης" (δεν είναι αλλαγή χρήσης με την τυπική έννοια του όρου, αλλά οκ) με την διαδικασία της ΥΔ?

Βέβαια, θα μου πείτε, αφού αυτή την στιγμή το κτίριο είναι νόμιμο!! Πώς θα τακτοποιήσεις?

Και επίσης, υπάρχει μια διαφορά της τάξης του 1.5% στον Συντελεστή Κάλυψης, που μεταφράζεται σε καμια 50αριά τετραγωνικά.....οπότε ο κούκος αηδόνι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω το σκεπτικό σου

 

Έχεις ένα κτίριο που αδειοδοτήθηκε και κατασκευάστηκε σύμφωνα με τους όρους για βιοτεχνικό

Σήμερα η χρήση του εξακολουθεί να είναι βιοτεχνικό και είναι σύμφωνο με την οικοδομική άδεια (σωστά;)

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω τι ακριβώς θα τακτοποιήσεις;

 

Το υφιστάμενο κτίριό σου έχει κάλυψη>10%  και απόσταση απο τα όρια

Όπως είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης αν δεν τηρούνται οι προϋποθέσεις για τη νέα χρήση που θέλεις να εγκαταστήσεις.

Συνεπώς δεν βλέπω κάποιο νόμιμο τρόπο να κάνεις αλλαγή χρήσης σε κατάστημα σήμερα.

 

Αν μπορούσες να ισχυριστείς ότι η χρήση καταστήματος είχε εγκατασταθεί πριν το 2011 τότε θα μπορούσες να την τακτοποιήσεις σύμφωνα με τον Ν.4178

(και φυσικά θα έβγαινε ο κούκος αηδόνι)

Link to comment
Share on other sites

Δανάη αναρωτήθηκα κι εγώ το "τί θα τακτοποιήσω"!! Το νομιμο; Αλλά η λύση μου προτάθηκε από την οικεία Δ/νση Δόμησης.

 

Όσο για τα όρια, και πάλι η Δ/νση Δόμησης μου είπε ότι επειδή η αρχική άδεια έχει εκδοθεί κατά παρέκκλιση, δεν ισχύει το 15μ.

 

Όσο για την χρονολογία εγκατάστασης της αλλαγής χρήσης, επιδιώκω να αποφεύγω κάτι τέτοιους "ισχυρισμούς" όπως ο διάολος το λιβάνι!

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

αν προβλέπονταν από το ΠΔ περί δόμησης εκτός σχεδίου

και παρέκκλιση αποστάσεων 10μ για τα καταστήματα (άρθρο 5) 

ή για χώρους συνάθροισης κοινού άρθρου 1 (κατά την εγκύκλιο που παρέθεσε ο συν/φοτον πριν 2-3 μηνύματα ) 

τότε ίσως θα μπορούσες να ζητήσεις την έγκριση της ίδιας παρέκκλισης των 10μ

και να τα τακτοποιούσες κατά το άρθρο 25 παρ 13 Ν 4178

αλλά δυστυχώς αυτή η παρέκκλιση δεν προβλέπεται

οπότε τζίφος

 

παρ 13 άρθρου 26 Ν 4178

13. Επιτρέπεται, η εκ των υστέρων έγκριση χορήγησης παρέκκλισης για αυθαίρετες κατασκευές και εγκαταστάσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1 αν πληρούνται οι γενικές προϋποθέσεις του νόμου, προκειμένου να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου και αφού υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος, κατά παρέκκλιση από κάθε άλλη διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης λέει ότι το κτίριο χρησιμοποιούνταν ως κατάστημα μέχρι το 2009 (έκθεση πώλησης μηχανών δρόμου) οπότε και ξενοικιάστηκε. Εάν μπορέσω να αποδείξω αυτή την χρήση, δεν μπορώ να υπαχθώ στον 4178/13 για τακτοποίηση λόγω αλλαγής χρήσης και να τακτοποιήσω και τα υπόλοιπα? (αποστάσεις, κάλυψη και τυχόν λοιπές). 

Link to comment
Share on other sites

1ον δε θα κερδίσεις τίποτα, γιατί εσύ θέλεις κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος και άπαξ και το ρυθμίσεις σαν κατάστημα δεν μπορείς μετά να κάνεις αλλαγή χρήσης.

2ον έχεις υπολογίσει ενδεικτικά το πρόστιμο που βγαίνει για την αλλαγή χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Για τό 2ο, όχι. Πήγα στα γρήγορα να το κάνω μια δοκιμη με ΥΚ + Πλάγιες και μου έβγαζε 500 Ευρώ. Αλλά δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα να σου πω την αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Που κολλάνε τα αυθαίρετα με τις άδειες λειτουργίας για ΚΥΕ ? Υπάρχει ολόκληρο θέμα για αλλαγή χρήσης και 4178 στην αντίστοιχη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελικά στα μίνι μάρκετ, όταν έχετε χρήση απλού εμπορικού καταστήματος κάνετε αλλαγή χρήσης ?

 

Σύμφωνα με τον κτιριοδομικό, τα μίνι μάρκετ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ανήκουν στην κατηγορία ΕΜΠΟΡΙΟΥ. Δεν απαιτείται επομένως ΚΑΤ' ΕΜΕ αλλαγή χρήσης και ας είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.