Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Elounda αν καταλαβαίνω καλά διαβάζοντας το φεκ ένα εμπορικό κατάστημα όπως κι ένας χώρος συνάθροισης κοινού σχεδιάζονται με το ίδιο μεταβλητο φορτίο, δηλαδή 500kN/m2  .

Άρα αλλάζοντας τη χρήση ενός εμπορικού καταστήματος σε χώρο συνάθροισης κοινού,  ΔΕΝ επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης, σωστά?

 

Η αλλαγή προς το δυσμενέστερο μπορεί να έλθει και από άλλη, εκτός του φορτίου, πηγή.

Όπως ο συντελεστής συνδυασμού, ο συντελεστής σπουδαιότητας και το πλέγμα κανονισμών που εφαρμόζεται !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kan62

Προφανώς αναφέρεσαι σ' αυτό!

attachicon.gifΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΚΤΙΡΙΟΥ.pdf

(1) Οι Αλλαγές χρήσης και οι Μετατροπές είναι συνή−
θως αλληλένδετες. Από στατική άποψη οι μεταβολές 
αυτές είναι ενδεχόμενο να προκαλέσουν τις ακόλουθες 
ενδεχομένως δυσμενείς συνέπειες για την ασφάλεια 
του κτιρίου:
• αύξηση κατακόρυφων φορτίων
• αύξηση μαζών και επομένως σεισμικών φορτίων
• αλλαγή στατικού συστήματος που φέρει οριζόντια 
φορτία
• δυσμενέστερη σεισμική απόκριση λόγω επιδείνωσης 
της μη−κανονικότητας λόγω αλλαγής τοιχοπληρώσεων
• αύξηση του συντελεστή σπουδαιότητας
Κανόνες για κάθε μία από τις περιπτώσεις αυτές δί−
νονται παρακάτω.
(2) Το παρόν κείμενο δεν προβλέπει απαιτήσεις σε 
περιπτώσεις που οι Αλλαγές χρήσης ή Μετατροπές 
τεκμηριωμένα δεν προκαλούν από μόνες τους δυσμε−
νείς επιδράσεις για την ασφάλεια του κτιρίου, έστω και 
αν τέτοιες επιδράσεις πράγματι υπάρχουν, οφείλονται 
όμως σε άλλα αίτια (π.χ. αλλαγή σεισμικής ζώνης)
Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανήλθα με περισσότερες πληροφορίες και ερωτήσεις!

1) Λοιπόν από τη στατική μελέτη που συνοδεύει την οικοδ.άδεια έτους 2001και αφορά την προσθήκη μεταλλικού παταριού στο παραπάνω κατάστημα έχω τα εξής δεδομένα:

           ΜΌΝΙΜΑ: 1,35 /  ΚΙΝΗΤΑ: 1,50  / ΣΥΝΤΕΛ. ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΗΤΑΣ: 1,00  /  ΣΥΝΤΕΛ. ΣΥΜΠΕΡΙΦ. q=4  / ΣΥΝΤΕΛ. ΘΕΜΕΛΙΩΣΗΣ: 1  / Ψ2=0,30

βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα από αυτά??? 

 

2) Θέλω να βγάλω μια Ε.Ε.Μ.Κ. σε αυτό το εστιατόριο προκειμένου να φτιάξω δύο τοίχους από γυψοσανίδα. Η απορία μου είναι, πώς μπορώ να δηλώσω ότι ΔΕΝ είναι στατικά επικίνδυνο το κτίσμα (δεν μιλάω για το ότι δεν θίγονται με τις διαρρυθμίσεις τα στοιχεία του Φ.Ο.) , από τη στιγμή που έχει προστεθεί χώρος στο ισόγειο και το πατάρι, που έχουν υπαχθεί στο Ν.4178/13 και δεν έχει ολοκληρωθεί η στατική μελέτη που απαιτείται...

 

3) αν θέλω να αλλάξω τη μεταλλική σκάλα προς το πατάρι μόνο ως προς την κατάληξη της στο ισόγειο  (κανει Γ κι εγω θέλω να την κάνω λοξή) τι άδεια απαιτείται?

 

Αυτά, λυπάμαι αν σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό!!!!

 

η κύρια χρήση είναι κατάστημα και πρέπει να γίνει κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος

 

δεν είναι θέμα της πυροσβεστικής αλλά της πολεοδομίας

 

επίσης συνήθως τα παλαιά κατστήματα δεν έχουν προθάλαμο κλπ

οπότε πάλι χρειάζεσαι νέα οικοδομική άδεια για την προσθήκη αυτού

Επισης οι ΥΔΟΜ πλεον ακολουθουν τις τεχνικες οδηγιες του νοκ οπου αναφερεται συγκεκριμενα οτι τα παλια "καταστηματα" γινονται ΚΥΕ με αλλαγη χρησης. Μονη διεξοδος αν παλαιοτερα εχει υπαρξει ΚΥΕ (προ 85) ή αν εχεις άκρη να λαδωσεις καποιους καπου......

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι ΥΔΟΜ πλεον ακολουθουν τις τεχνικες οδηγιες του νοκ...

επίσης ή συνάδελφος Myri όταν το έγραψε ήταν 3 χρόνια πριν καν υπάρξει ο ΝΟΚ......  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vovos και Didonis σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μετά από συνεννόηση με την εδώ Πολεοδομία καταλήξαμε ότι «Αλλαγή χρήσης κάνεις σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους.» Στο συγκεκριμένο μαγαζί ότι αλλάγές γίνανε σε προθαλάμους τουαλέτες κλπ έχουν τακτοποιηθεί με τον Ν,4178/13, επίσης ο φάκελος αδείας του 2001 περιέχει μελέτη παθητικής πυροπροστασίας για εστιατόριο.... Οπότε ας μην επανέλθουμε σε αυτό που λέτε, ας το θεωρήσουμε δεδομένο για την περίπτωσή μου ότι δε χρειάζεται αλλαγή χρήσης...σας παρακαλώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε στις τρεις ερωτήσεις που έχω θέσει γιατί όπως σας είπα στα στατικά δεν έχω καμία εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανήλθα με περισσότερες πληροφορίες και ερωτήσεις!

1) Λοιπόν από τη στατική μελέτη που συνοδεύει την οικοδ.άδεια έτους 2001και αφορά την προσθήκη μεταλλικού παταριού στο παραπάνω κατάστημα έχω τα εξής δεδομένα:

           ΜΌΝΙΜΑ: 1,35 /  ΚΙΝΗΤΑ: 1,50  / ΣΥΝΤΕΛ. ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΗΤΑΣ: 1,00  /  ΣΥΝΤΕΛ. ΣΥΜΠΕΡΙΦ. q=4  / ΣΥΝΤΕΛ. ΘΕΜΕΛΙΩΣΗΣ: 1  / Ψ2=0,30

βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα από αυτά??? 

 

 

1,35 & 1,5 είναι συντελεστές, δεν είναι φορτία   Σπουδαιότητα ΙΙ έτσι και αλλιώς  q=4 ->πλάστιμο  .Δεν βγάζεις συμπέρασμα με αυτά που λές όλα εν ολίγοις είναι παραδοχές-συντελεστές κάπου θα γράφει κινητά φορτία q=5,00 ΚΝ/μ2 δές το

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.