Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ισογειο καταστημα που λειτουργει ως ψητοπωλειο σε κτηριο του 1973 χρειαζεται αλλαγη χρησης για να δουλεψει μελλοντικα σαν κρεοπωλειο?

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποθήκη σε πολυκατοικία του 1970 που έχει ρυθμιστεί με τον ν.4178/13 σε κατάστημα, γίνεται να πάρει άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος χωρίς περαιτέρω ενέργεια εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του άρθρου 5 του ΝΟΚ, δηλαδή δεν μεταβάλλεται το διάγραμμα δόμησης, στατικά φορτία, μηχανολογικά από άλλους ορόφους ή πάρκινγκ ?

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 24 παρ 6 ν. 4178/13

6. Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις δια−
τάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), 
4014/2011 (Α΄ 209) και του παρόντος, δεν συνεπάγεται 
απαλλαγή αυτών των κατασκευών από άλλες τυχόν 
προβλεπόμενες ή απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που 
αφορούν στη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης.
 

Oυσιαστικά καλείσαι να υπογράψεις τη Β.Χ.Κ.Χ  και λαμβάνεις την ευθύνη για το αν ο χώρος είναι νόμιμος (ναι διότι ρυθμίστηκε), αν πληροί τις προυποθέσεις χώρου κύριας χρήσης (ύψος, φωτισμός, αερισμός, το ελέγχεις), για τη συγκεκριμένη χρήση, αν πληροί την παθητική πυροπροστασία (νομίζω απαλλάσσεται από αυτό λόγω προυφιστάμενου του κανονισμού πυροπροστασίας), αν τα φορτία σχεδιασμού της άδειας καλύπτουν την εν λόγω χρήση, αν η υφιστάμενη χρήση επιτρέπεται στην περιοχή κλπ.

 

Με άλλα λόγια, η ρύθμιση μιας αυθαίρετης χρήσης στο ν. 4178/13 δεν είναι σίγουρο ότι θα δώσει και την έκδοση νόμιμης άδειας λειτουργίας.

 

 

Επίσης δες και το παρακάτω έγγραφο:

 

Εγγρ-34837/10-4-92 

Αναφερόμενοι στο πιο πάνω σχετικό έγγραφό σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι κυρίας χρήσεως, που αποτελούν τμήματα κτιρίων ανεγερθέντων με τις προ της ισχύος του ΓΟΚ/85   πολεοδομικές διατάξεις, λειτουργούν αποδεδειγμένα με βεβαιώσεις των αρμοδίων φορέων τους ως επαγγελματικοί χώροι των οποίων όμως η συγκεκριμένη χρήση δεν καθορίζεται στα σχέδια της εγκεκριμένης μελέτης αλλά είναι επιτρεπτή στην περιοχή, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας για την αλλαγή της χρήσης τους.

Επί πλέον στοιχεία με τα οποία μπορεί να αποδειχθεί η λειτουργία των υπόψη χώρων εκτός από τις βεβαιώσεις που προαναφέρονται είναι τα έγγραφα εφορίας, αστυνομίας, εμπορικών επιμελητητηρίων και συναφών επαγγελματικών οργάνων. Η αλλαγή ιδιοκτήτου ή ενοικιαστού σ' αυτούς δεν επηρεάζει την προηγούμενη διαδικασία. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο τις προυποθέσεις που αναφέρεις τις πληρώ. Φωτισμό - αερισμό - ύψος, στατικά φορτία, χρήσεις γης κ.τ.λ. . 

 

Άλλο είναι το θέμα μου. Σε αυτόν τον χώρο έγινε ρύθμιση για κατάστημα (εμπορικής χρήσης). Εγώ θέλω συνάθροισης κοινού. Και το ερώτημα μου είναι, εγώ μπορώ να μην κάνω αλλαγή χρήσης ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά από το παλιό βασιλικό διάταγμα περί κανονισμού φορτίσεων για χώρους κατοικίας, εργασίας, χώρους έκθεσης και πώλησης μέχρι 50 τ.μ το ονομαστικό φορτίο σχεδιασμού είναι 200 kg, ενώ των χώρων συγκέντρωσης ανθρώπων  είναι 500 κιλά ανά τ.μ. 

Όμως αν κάτω από το χώρο δεν υπάρχει υπόγειο (μπαζόπλακα) δεν απασχολεί το φορτίο σχεδιασμού αφού δεν μεταφέρεται σε δοκούς, υποστυλώματα και τελικά σε θεμελίωση.

Επίσης, με τις θέσεις στάθμευσης τι γίνεται;

Λογικά με την υφιστάμενη χρήση θα έχεις κάποιες επιπλέον θέσεις. Εξασφαλίζονται με κάποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Παύλο δεν έχω θέμα με φορτία και πάρκινγκ. 

 

Το θέμα μου όμως είναι άλλο. Έχω μία αποθήκη η οποία ρυθμίστηκε σε κατάστημα με 4178 και τώρα εγώ βάσει ΝΟΚ δίνω βκχ για συνάθροισης κοινού. Χωρίς να πάω πολεοδομία και χωρίς τίποτα.....Είναι λογικό λες αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρούνται οι προυποθέσεις δίνεις ο ίδιος Β.Χ.Κ.Χ . Αν θυμάμαι καλά στον ν. 4014 ήταν απαραίτητο να δώσει η ΥΔΟΜ Β.Χ.Κ.Χ όταν υπήρχε ρυθμισμένος χώρος. Με το ν. 4178/13 ο μηχανικός δίνει βεβαίωση.

Τα φορτία σχεδιασμού πληρούνται επειδή έχεις μπαζόπλακα? Διότι από αποθήκη σε χώρο συνάθροισης υπάρχει θέμα.

Οι θέσεις στάθμευσης πως έχουν εξασφαλιστεί, αφού η  άδεια δεν προέβλεπε τέτοια χρήση. Υπάρχει ενδεχόμενο εξαγοράς θέσεων?

Link to comment
Share on other sites

Για τα στατικά σου είπα είμαι υπόγειο και δεν έχω θέμα.

 

Για τα πάρκινγκ τώρα....ποιες χρήσεις ελέγχω ? Η νέα είναι προσωπικής χρήσης - κομμωτήριο . Η παλιά ? Της άδειας - αποθήκη ή η ρυθμισμένη - εμπορικό κατάστημα ? Σε κάθε περίπτωση λογικά δεν προκκύπτει θέση αφού ανήκω στις προσωπικής χρήσης 25 / 80 = 0,31 άρα μηδέν νέες θέσεις.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδλεφοι ερώτηση:

 

Σε περίπτωση αλλαγής χρήσης παο κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού (ΚΥΕ) >50 τ.μ., απαιτείται ΜΕΑ - Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης?

 

Γιατί όπως αναφέρει η Εγκύκλιος ΚΕΝΑΚ 1603/10, για να απαιτηθεί ΜΕΑ σε αλλαγή χρήσης, πρέπει να περιλαμβάνει αλλαγή χρήσης του συνόλου του κτιρίου,

 

«10. Σε κάθε περίπτωση αλλαγής χρήσης κτιρίου στο σύνολό του και επειδή επηρεάζεται σημαντικά η ενεργειακή συμπεριφορά του, ανεξάρτητα από το αν η οικοδομική του άδεια εκδόθηκε προ ή μετά την έναρξη ισχύος του ΚΕΝΑΚ απαιτείται η υποβολή και θεώρηση Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης του κτιρίου.»

 

Σε αυτή την περίπτωση, ποιές Η/Μ μελέτες πρέπει να κατατεθούν?

 

Αν δεν κάνω λάθος, άλλο πράγμα η ΜΕΑ και άλλο οι υπόλοιπες μελέτες θέρμανσης,ηλεκτρολογικών κτλ σωστά?

 

Συγνώμη αλλά δεν ασχολήθηκα καθόλου με ΚΕΝΑΚ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.