Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Έχω διαβάσει όλο το νήμα τουλάχιστον 2 φορές! Διαβάζω και ξαναδιαβάζω την νομοθεσία! Με βάση τα άρθρα 4 και 5 του ΝΟΚ όπως ισχύει σήμερα, εφόσον δεν έχεις αλλαγή προς το δυσμενέστερο των φορτίων στατικής μελέτης (500 για χώρο συνάθροισης κοινού και 500 για κατάστημα άνω των 50τμ), αλλαγή των θέσεων στάθμευσης και αλλαγή εγκαταστάσεων ως προς τη διέλευση τους από κοινόχρηστους χώρους και άλλους ορόφους θεωρώ ότι το κατάστημα αλλάζει χρήση με ενημέρωση. Επίσης, με το άρθρο 3 του Κτιριοδομικού Κανονισμού χώρος συνάθροισης κοινού θεωρείται ο χώρος στον οποίο συναθροίζονται τουλάχιστον 50 άτομα. Επομένως, ούτε τροποποίηση της παθητικής επέρχεται αν δεν ξεπερνάς τα 49 άτομα (ΦΕΚ-2605-Β-2013, άρθ. 2 περίπτωση ιθ).

Edited by PAGANINI
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει εφαρμόσει κάποιος συνάδελφος αυτή την διαδικασία της ενημέρωσης; Τι κάνει; απλώς καταθέτει με μια αίτηση τα σχέδια, να μπουν στον φάκελλο της αδείας, χωρίς έλεγχο, χωρίς σφραγίδες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ, προβλέπεται από κάπου το χρονικό διάστημα εντός του οποίου πρέπει να ολοκληρωθεί η διαδικασία της ενημέρωσης;

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε κατάστημα του 1987 (με υπόγειο με στ φορτία εννοείται καταστήματος)

έβγαλα Ε.Ε.Μ.Κ για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις 

και συγχρόνως ενημέρωση φακέλου για μετατροπή σε ιατρείο 

και 48/ωρη (για ερκοντίσιον και βαφές)

 

Μετά έδωσα το σχέδιο και τη βεβαίωση Κ/Χ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Σε κατάστημα μεθ' υπογείου που είναι βοηθητικός χώρος του καταστήματος έγινε αλλαγή χρήσης σε " κέντρο αναψυχής " (2φυλλο αδείας). όλα προ ΝΟΚ. Στην κάτοψη γράφουν " κέντρο αναψυχής και εστίασης ".Το υπόγειο στη αλλαγή χρήσης παραμένει βοηθητικός χώρος με τουαλέτες. Ο πελάτης το λειτουργεί πλέον ως εστιατόριο αφού έχει την κουζίνα στο υπόγειο. Έχει άδεια ως καφε-μπαρ. Θέλει να μεταφέρει το μπαρ του ισογείου σε άλλη θέση και να αλλάξει κουφώματα. Θέλουμε να πάρουμε άδεια εστιατορίου με κουζίνα στο υπόγειο το οποίο δε μετράει στη δόμηση.

1. Θεωρώ ότι δε χρειάζεται αλλαγή χρήσης αν και η χρήση του είναι κέντρο αναψυχής αφου δεν έχω αλλαγή προς το δυσμενέστερο. Σωστά?

2. Μήπως είναι ήδη εστιατόριο αφού η κάτοψη λέει κέντρο αναψυχής και εστίασης? Μάλλον όχι.

3. Εντάσσω στο 4178 ΥΔ με μειωτικό το τμήμα του υπογείου που είναι η κουζίνα και το υπόλοιπο το αφήνω βοηθητική χρήση (τουαλέτες αποθήκη και αποδυτήρια). Σωστά?

4. Βγάζω μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις ή δε χρειάζεται για τη μεταφορά του μπαρ? Θα μεταφερθούν και καλώδια καθώς ύδρευση κ αποχέτευση.

5. Μικρής κλίμακας για τα κουφώματα. Σωστά?

6. Θέλει να βάλει και ασανσέρ φαγητού.Τί κάνω με αυτό?

7. Πώς αποδεικνύω ότι το υπόγειο έγινε κουζίνα προ του 11?

8. Θα μπορούσα να βγάλω μικρής κλίμακας πρώτα για να προχωρήσουν οι εργασίες και μετά 4178 για να έχω την κύρια χρήση του υπογείου ? μπας και καθυστερήσω λόγω δήλωσης 4178 στην ΥΔΟΜ...

9. Το χώρισμα για αποθήκη αποδυτήρια στο υπόγειο υπάρχει ήδη. Να το βάλω μικρή κλίμακα ή να θεωρήσω ότι είναι προ 4178 άρα δεν υπάρχει αυθαιρεσία? Βέβαια δεν αποδεικνύεται πότε έγινε...Μάλλον μικρή κλίμακα είναι προτιμότερο. Θα βάλω με αναλυτικό σε έναν τοίχο του υπογείου που άνοιξε πόρτα καθώς και μία κολώνα από τούβλα μεταξύ ανοιγμάτων ισογείου την οποία γκρέμισε και έκανε τα 2 ανοίγματα 1 μεγάλο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχω πρόβλημα στην όψη για 48ωρη αφού έχει αλλάξει (τα δύο ανοίγματα έγιναν ένα) άρα πρέπει να το εντάξω στο 4178 πρώτα και μετά να πάρω άδεια. Επειδή είναι όψη θα έχω πρόβλημα με την ΥΔΟΜ να επιτρέψει αλλαγή κουφώματος όψης το οποίο έχει ενταχθεί στο 4178? 

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα σε όροφο οικοδομής κατοικιών που θέλει να γίνει χώρος περιποίησης χεριών και ποδιών θα χρειαστεί αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος? Η γνώμη μου μετά από ότι έχω διαβάσει εδω είναι ναι αλλά ήθελα και τι δικής σας άποψη. Αυτό σημαίνει αλλαγή χρήσης στη πολεοδομία και ότι αυτό επακολουθεί όσον αφορά τα ΑΜΕΑ και τα στατικά φορτία. Τέλος, υπάρχει θέμα με τις θέσεις στάθμευσης? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.