Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Όπως είπε και άλλος συνάδελφος στην πολεοδομική νομοθεσία δεν υφίσταται Κ.Υ.Ε. Υπάρχουν καταστήματα και χώροι συνάθροισης κοινού. Οπότε ο όρος Κ.Υ.Ε. στην Τ.Ο. για το Ν.Ο.Κ. είναι άστοχη. Έστω ότι έχω σήμερα μία καφετέρια και μεθαύριο θέλω να την κάνω ψησταριά-οβελιστήριο. Με βάσει τα γραφόμενα της Τ.Ο. θα πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης γιατί πρέπει να ξαναπάρω προέγκριση λόγω διαφορετικών απαιτήσεων σε χώρους, διαγραμμάτων ροής κλπ. κλπ. κλπ. Το θεωρείται λογικό?

Εμείς όταν βεβαιώνουμε εξετάζουμε τη χρήση και τη νομιμότητα. Και στο κάτω κάτω δε θα μπορούσαν να λειτουργούν στα ρυθμισμένα με 4014 Κ.Υ.Ε. καθώς η ρύθμιση δεν προβλέπε τέτοια χρήση. Ούτε καν χώρου συνάθροισης κοινού!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για 4014 σε χρήση καταστήματος οφείλεις να κάνεις και πυροπροστασία; Ο νόμος δεν αναφέρει τίποτα. Αν πας στην Πολεοδομία για Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης θα στο ζητήσουν;

 

Από την Εγκύκλιο 1

 

Εφ' όσον της βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης πρέπει να προηγηθεί

έγκριση της πυροσβεστικής υπηρεσίας, είναι δυνατή η θεώρηση από την

πολεοδομική υπηρεσία της υποβαλλόμενης μελέτης παθητικής

πυροπροστασίας, η οποία αποστέλλεται αρμοδίως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Ο πελάτης μου θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας για αγορά, πώληση και διανομή ποτών, αναψυκτικών, τροφίμων. Επειδή η επιχείρηση υπάγεται στα ΚΥΕ απαιτείται από το μηχανικό υπογγεγραμένο σχεδιάγραμμα καταστήματος από το οποίο να προκύπει οτι ο χώρος είναι κυριας χρήσης. Η σχετική οικοδομική άδεια έχει αναθεωρηθεί και ο τίτλος της άλλαξε από ισόγεια επαγγελματική αποθήκη έγινε ισόγεια επαγγελματική αποθήκη τροφίμων και ποτών. Αυτό συνεπάγεται ότι είναι κύριας χρήσης; Τι πρέπει να ισχύει για να είναι ο χώρος κύριας χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση. Διόροφη οικοδομή ανεγέρθηκε το 1987 με άδεια αποθήκης. Το 1999 με αλλαγή χρήσης μετετράπει σε γυμναστήριο. Στη συνέχεια έγιναν οριζόντιες ιδιοκτησίες και ο ιδιοκτήτης του 2ου ορόφου αποφάσισε να κάνει τον όροφό του χώρο συνάθροισης κοινού (στεγασμένος χώρος εκδηλώσεων) και μάλιστα ΚΥΕ. Θα απαιτειθεί περετέρω αλλαγή της χρήσης? Και το ρωτώ αυτό καθώς στον κτιριοδομικό στο χώρο συνάθροισης κοινού ανήκουν μεταξύ άλλων και χώροι αθλητικών συγκεντρώσεων. Το ερώτημα έρχεται ως απόρροια της ευθύνης μου ως μηχανικός στην βεβαίωση χώρου ΚΧ προοριζόμενο για ΚΥΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η έκφραση που γράφεις "προοριζόμενο για ΚΥΕ" σημαίνει ότι στην άδειά του αναφέρεται ως ΚΥΕ πράγμα που προφανώς δεν ισχύει (και δεν ισχύει για το 99.9% των περιπτώσεων). Συνεπώς, αν θέλεις να δηλώσεις αυτό που πράγματι ζητά ο νόμος, δεν μπορείς...

Επειδή όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κάποιος από εδώ μέσα να σου απαντήσει υπεύθυνα,προχώρα σε επίσκεψη στην ΥΔΟμ και πές μας... ούτε οι ίδιοι δεν θα γνωρίζουν ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία προφανώς και δεν ήξεραν τι ακριβώς πρέπει να γίνει. Το μεγάλο θέμα είναι πως αν πας για αλλαγή χρήσης τότε πρέπει σύμφωνα με ΝΟΚ να εξασφαλίσεις πρόσβαση στα ΑΜΕΑ και βέβαια να εκληρώσεις τις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης ανάλογα με τη νέα χρήση. Κάτι τέτοιο σε υφιστάμενο είναι περισσότερο από δύσκολο και οικονομικά αλλά και πολεοδομικά. Το λάθος είναι στην αρχική αλλαγή χρήσεως. Τι σημαίνει αλλαγή χρήσης σε γυμναστήριο? Δεν υφίσταται τέτοια χρήση πολεοδομικά. Η χρήσεις είναι συγκεκριμένες και διακριτές. Άρα δεν ξέρω τι χρήση έχει αυτή τη στιγμή ο χώρος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την εξής περίπτωση που μου έσκασε σήμερα:

 

Πελάτης μου θέλει να ανοίξει κατάστημα πώλησης ελαιοειδών (λάδι, ελιές, σαπούνια, κτλ) αλλά και γενικών αγροτικών προϊόντων, άρα Κ.Υ.Ε. Ο ισόγειος χώρος που έχει βρει (και έχει δώσει προκαταβολή για αυτόν) έχει ως εξής: η αρχική άδεια (και σύσταση) αναφέρει πιλοτή την οποία κατόποιν διαμόρφωσαν σε δύο χώρους, Α & Β. Με τον Ν.1337 εξαιρούνται οι χώροι αυτοί από κατεδάφιση και το 1986 βγάζει άδεια ο ιδιοκτήτης αποπεράτωσης αυθαιρέτου βάσει Ν.1512/85. Στη σύσταση που ακολούθησε αναφέρονται απλά ως χώροι και όχι ως καταστήματα. Ο χώρος Β (που με ενδιαφέρει) χρησιμοποιούνταν τα τελευταία έτη αρχικά ως γραφεία και αργότερα ως εμπορικό κατάστημα. Γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε Κ.Υ.Ε., σωστά;

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το καταλαβαίνω είναι οτι ο χώρος που σε ενδιαφέρει ποτέ δεν ήταν κατάστημα, αλλά απλά ένας αυθαίρετος χώρος που τακτοποιηθήκε, νομιμοποιήθηκε και εξαιρέθηκε απο κατεδάφιση.

 

 

η σύσταση ειναι καθαρά συμβολαιογραφική πράξη και δεν μας ενδιαφέρει στην παρούσα φάση.

 

στον 1337 οι χώροι με τι χαρακτηρισμό εξαιρέθηκαν?

στην άδεια του 1986, για αποπεράτωση αυθαιρέτου, αυτοί οι χώροι πως περιγράφονται?

(ελπίζω οτι απο εκει θα βγάλεις άκρη...)

 

στον 1337/83 έγιναν και οι 3 φάσεις?

 

κατά την αυτοψία που έκανες ο χωρος που σε ενδιαφέρει ταυτίζεται πλήρως με τον χωρος στον 1337 και στην άδεια του 1986?

 

αν οχι...τότε η ευκολη λύση είναι ο 4014!

 

 

 

***** θα το πω ακόμα μια φορά!  πολεοδομικά δεν υφίσταται  κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος αλλά α) κατάστημα και β) κατάστημα  συνάθροισης κοινού!*****

 

αν έστω οτι μπορεί να αλλάξεις την χρήση....τότε θα το δεσμεύσεις να έχει για πάντα μόνο την χρήση που θα του δώσεις!

 

και σύμφωνα με αυτό και το λίγο πιο πάνω νομίζω οτι αλλαγή χρήσης δεν χρειάζεται, ποσο μάλλον για να κάνεις μια αλλαγή χρήσης σε κάτι που στην πολεοδομική νομοθεσία δεν υπάρχει (κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος)!

επιπλέον πρεπει να σου θυμίσω οτι αν ένα κατάστημα πληροί την προϋπόθεση λειτουργίας του ως Κ.Υ.Ε. το βεβαιώνει ο μηχανικός!

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Επειδή όλα τα μέχρι τώρα στοιχεία μου τα έδωσε ο ιδιοκτήτης του ακινήτου από το αρχείο του (φωτοτυπίες) πήγα σήμερα στην πολεοδομία για να βρω τόσο το φάκελο του Ν.1337 όσο και τη μετέπειτα άδεια του Ν.1512. Τι ανακάλυψα; Σε ότι αφορά στο Ν.1337, ο φάκελος, ενώ η καταχώρηση στο βιβλίο υπάρχει, είναι εξαφανισμένος! Και ψάχνωντας την άδεια του 1986 ανακαλύπτω ότι με τον ίδιο αριθμό και χρονολογία υπάρχει άλλη άδεια, διαφορετικού ιδιοκτήτη και ακινήτου! Να σημειώσω ότι αντίγραφο που μου έδωσε ο ιδιοκτήτης φαίνεται ξεκάθαρα η σφραγίδα του υπαλλήλου της πολεοδομίας. Άρχισαν τα όργανα...

 

Επίσης να πω ότι συμφωνώ με την άποψή σου ότι πολεοδομικά δεν υφίσταται Κ.Υ.Ε., η οικεία πολεοδομία όμως με ενημέρωσε ότι χρειάζεται αλλαγή χρήσης!

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.