Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Όταν λέει η εγκύκλιος 1 ότι για βεβαίωση κύριας χρήσης απαιτείται υπεύθυνη δήλωση μηχανικού ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, πόιες απ' όλες τις προϋποθέσεις εννοεί;

 

Την ερώτηση την κάνω γιατί εκτός από ύψος, αερισμό, φωτισμό μου είπαν κάτι για στατικό συντελεστή. Ισχύει;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν λέει η εγκύκλιος 1 ότι για βεβαίωση κύριας χρήσης απαιτείται υπεύθυνη δήλωση μηχανικού ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, πόιες απ' όλες τις προϋποθέσεις εννοεί;

 

στο συστημα του ΤΕΕ υπαρχει μια υπευθυνη δηλωση για συνδεση στα δικτυα και βεβαιωση χωρου κυριας χρησης . αυτη εννοει .

Link to comment
Share on other sites

ilias δεν είναι έτσι. Στην εγκύκλιο αναφέρεται ότι για έκδοση ΒΧΚ από την Πολεοδομία απαιτείται -επιπλέον της βεβαίωσης του ΤΕΕ- υ.δ. μηχανικού όπου αναφέρεται ότι ο χώρος πληροί τις προδιαγραφες χώρου κύριας χρήσης και δεν απαιτείται αυτοψία. Δες καλύτερα την εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

ilias δεν είναι έτσι. Στην εγκύκλιο αναφέρεται ότι για έκδοση ΒΧΚ από την Πολεοδομία απαιτείται -επιπλέον της βεβαίωσης του ΤΕΕ- υ.δ. μηχανικού όπου αναφέρεται ότι ο χώρος πληροί τις προδιαγραφες χώρου κύριας χρήσης και δεν απαιτείται αυτοψία. Δες καλύτερα την εγκύκλιο.

 

θελει και τα δυο .

πριν μια βδομαδα που ειχα ενα μαγαζι με 4014 και πηρα ΒΧΚΧ απο την πολεοδομια του Ευοσμου μου ζητησαν :

1. βεβαιωση περαιωσης

2. βεβαιωση για συνδεση με δικτυα και οτι ειναι κυριας χρησης

3. τεχνικη εκθεση απο την εγκυκλιο 1/2012 ( αυτο που αναφερεις)

4. σχεδια μηχανικου

5. ΥΔ μηχανικου οτι τα σχεδια που κατεθεση ειναι ιδια με αυτα που θα καταθεσει στο ΥΠΕΚΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:τα υπογεια που ρυθμιζονται με τον 4014 μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν παρασκευαστηρια καταστηματος υγειονομικου ενδιαφεροντος

 

Επαναλαμβάνω το ερώτημα και το εμπλουτίζω σύμφωνα με μια δική μου υπόθεση:

Είναι ένα, σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, ημιυπόγειο στο οποίο μέχρι πριν 1 χρόνο λειτουργούσε κατάστημα. Τώρα είναι να γίνει παιδότοπος. Σημειωτέον ότι ο χώρος είναι κατάλληλος από άποψη μεγέθους, φωτισμού, αερισμού. (έχει ξεμπαζωθεί, μην θεωρήσετε ότι τα παιδάκια θα είναι χωμένα μέσα στα λαγούμια).

Ο χώρος θα ρυθμιστεί σαν κατάστημα με τον 4014.

Ο Δήμος μου ζητά ΒΧΚΧ για ΚΥΕ-Παιδότοπο την οποία δεν την δίνω εγώ αλλά η Πολεοδομία.

Ερωτήσεις:

1) Η Πολεοδομία δεν μου δίνει ΒΧΚΧ για ΚΥΕ-Παιδότοπο και καλά κάνει, σωστά?

2) Χρειάζεται άδεια για αλλαγή χρήσης. Σωστά?

3) ΕΔΩ είναι το ζήτημα: Η Πολεοδομία μου απάντησε το εξής: Παρόλο που στην εγκύκλιο 7/2012 λέει πως ένας ρυθμισμένος με τον 4014 χώρος μπορεί να ξαναλλάξει χρήση, "εμείς δεν μπορούμε να δώσουμε οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης σε παιδόποτο. Η εγκύκλιος εννοεί αλλαγή χρήσης σε κατοικία ή γραφείο"

Πως μπορώ να αντικρούσω αυτόν τον συλλογισμό. Κάποια άλλη επεξήγηση της εγκυκλίου? Νόμος? Κοινή Λογική? Αν έχει απομείνει...

Link to comment
Share on other sites

@d.styl : Σε ποιά πολεοδομία σου είπαν αυτά που γράφεις στη σελ. 14 ότι χρειάζεται για αλλαγή χρήσης;;; Μήπως δήμου Αθηναίων;;;

 

Μήπως ξέρει κανείς στα σίγουρα για το τί ζητάνε στον δ. Αθηναίων για αλλαγή χρήσης καταστήματος σε ΚΥΕ;;;

 

Θέλω να πληροφορήσω πελάτη μου για το κόστος και το χρόνο οπότε μή με βάλετε να δουλεύω τζάμπα!!! :)

 

 

Ερώτηση 2:

 

Η διαδικασία Αλλαγής χρήσης και η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης δεν συγχωνεύονται;;; Δεν πιστεύω να κάνω και τα δύο! Γιατί έχω ν4014 στο ακίνητο...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για δήμο Αθηναίων κανείς; Κάτι πρόσφατο; Εχω την αίσθηση ότι η σελίδα τους δεν είναι 100 ενημερωμένη.. ίσως ζητάνε κάτι νέο που δεν το γράφουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.