Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση Υπογείου εκτός περιγράμματος, μετράει στην Κάλυψη;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι οριακά στη φύτευση. Θα χρησιμοποιήσω περίπου 5τ.μ. πάνω στη βεράντα για να μου βγει.

Περισσότερο με απασχολεί το ύψος του υπογείου στο όριο με τον γείτονα. Η οροφή του υπογείου είναι περίπου στο +1,50μ από το φυσικό έδαφος. 

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ότι σύμφωνα με τον ΝΟΚ οι οροφές των υπογείων θα πρέπει να απέχουν 0,80μ από το τελικά διαμορφωμένο έδαφος για την δικιά σου κατασκευή βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει ένα άλλο νούμερο ή αν έχει αλλάξει κάτι το τελευταίο διάστημα

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Arche said:

ξέρω ότι σύμφωνα με τον ΝΟΚ οι οροφές των υπογείων θα πρέπει να απέχουν 0,80μ από το τελικά διαμορφωμένο έδαφος για την δικιά σου κατασκευή βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει ένα άλλο νούμερο ή αν έχει αλλάξει κάτι το τελευταίο διάστημα

ΝΟΚ αρ. 2 παρ. 87. Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή δεν υπερβαίνει την απόσταση 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.
Το 0,80 είναι εκτός σχεδίου.

Ωστόσο οι επεκτάσεις υπογείων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν καθόλου την οριστική στάθμη του εδάφους

Αρ. 17 παρ. 6:

6. Κάτω από την οριστική στάθμη του εδάφους των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου ή γηπέδου, επιτρέπονται :
β) Η επέκταση υπογείων ορόφων με τις χρήσεις που ορίζονται στο άρθρο 11: ....

 

On 13/3/2023 at 9:56 ΜΜ, Elyros said:

Είμαι οριακά στη φύτευση. Θα χρησιμοποιήσω περίπου 5τ.μ. πάνω στη βεράντα για να μου βγει.

Περισσότερο με απασχολεί το ύψος του υπογείου στο όριο με τον γείτονα. Η οροφή του υπογείου είναι περίπου στο +1,50μ από το φυσικό έδαφος. 

Για το θέμα του συναδέλφου, η επέκταση πρέπει να είναι κάτω από την οριστική διαμορφωμένη στάθμη του εδάφους , προφανώς στο οικόπεδο σου.
Δεν μπορεί να γίνει έλεγχος σε σχέση είτε με το φυσικό είτε με το διαμορφωμένο του όμορου, άρα θεωρώ ότι είσαι οκ (προφανώς δεν επιτρέπεται να βγάλεις παράθυρο στο όριο στην επέκταση υπογείου επειδή έχεις αυτή την υψομετρική διαφορά).

Προσοχή με τα 5τμ που λες ότι θα βάλεις φύτευση, θες 40 εκ έδαφος, πρόσεχε μην υπερβείς το 1,50μ επίχωση.

Edited by Latg
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, Arche said:

ξέρω ότι σύμφωνα με τον ΝΟΚ οι οροφές των υπογείων θα πρέπει να απέχουν 0,80μ από το τελικά διαμορφωμένο έδαφος για την δικιά σου κατασκευή βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει ένα άλλο νούμερο ή αν έχει αλλάξει κάτι το τελευταίο διάστημα

Ο συνάδελφος @Latg έχει δίκιο. Το 0,80μ είναι για τα εκτός σχεδίου από το διαμορφωμένο έδαφος. Επίσης ισχύει ότι δεν επιτρέπεται επίχωση άνω του 1,50μ από το φυσικό έδαφος (εκτός και αν το εγκρίνει το Σ.Α.).

Θεωρώ ότι η οροφή του υπογείου μου είναι το διαμορφωμένο έδαφος (ειδικά σε σχέση με το όμορο αφού κολλάω στο όριο). Από την πλευρά της οδού, στην πρασιά μου, το διαμορφωμένο έδαφος όντως είναι στην οροφή του υπογείου. Και για τη φύτευση στη βεράντα, μάλλον δεν θα την τοποθετήσω εκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Μπορεί η επέκταση του υπογείου να ακολουθεί σε υψόμετρα άνω του εδάφους το υπόλοιπο υπόγειο π.χ. 1,20μ  οροφή του από το τελικό διαμορφωθέν?

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, OLINAPAL said:

Καλησπέρα! Μπορεί η επέκταση του υπογείου να ακολουθεί σε υψόμετρα άνω του εδάφους το υπόλοιπο υπόγειο π.χ. 1,20μ  οροφή του από το τελικό διαμορφωθέν?

Όχι, δύο απαντήσεις πιο πάνω αναλύεται 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σε εκτός σχεδίου γεωτεμάχιο, υπόγειο κατοικίας με βοηθητική χρήση με τμήμα του εκτός περιγράμματος κτιρίου, προσμετράει στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.