Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση Υπογείου εκτός περιγράμματος, μετράει στην Κάλυψη;


Recommended Posts

Καλημέρα σας παρακαλώ για τις απόψεις σας στο παρακάτω ζήτημα.

Σε διώροφη κατοικία με υπόγειο ισόγειο και Α όροφο, θέλω να προσθέσω επιφάνεια στον χώρο στάθμευσης μου ο οποίος βρίσκεται στο υπόγειο ( η επιφάνεια αυτή δεν θα βρίσκεται ούτε εντός προκηπίου ούτε εντός Δ).

Δεν θέλω να κάνω επέκταση υπογέιου σύμφωνα με το άρθρο 17 παρ. 6β γιατι θέλω να εξέχει απο το διαμορφωμένο μου έδαφος...."Κάτω από την οριστική στάθμη του εδάφους των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου ή γηπέδου, επιτρέπονται (όχι ΕΚΤ) Η επέκταση υπογείων ορόφων με τις χρήσεις που ορίζονται στο άρθρο 11"... 

Μπορώ πιστεύετε να το μετρήσω στην κάλυψη και η κάλυψη του κτιρίου μου να ισούται με την κάλυψη του υπογέιου μου η οποία θα είναι μεγαλύτερη της κάλυψης ανωδομής; Σε αυτήν την περίπτωση καθώς η χρήση του υπογέιου μου είναι γκαράζ θα μετρήσει πιστεύετε και στη δόμηση; 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 22/12/2020 at 1:15 ΜΜ, Chr1st0s said:

@gi_arch   δε βλέπω να περιλαμβάνονται οι αποθήκες στο αρθρο 11..
απο ΤΤΟ -Οι επεκτάσεις υπογείων χώρων γίνονται αποκλειστικά με βοηθητικές χρήσεις που περιγράφονται στο άρθρο 11.  
KAI από Αρ.11
Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται :οι υπόγειοι όροφοι και οι επεκτάσεις τους σύμφωνα με το άρθρο 17 για :
i.     την εξυπηρέτηση χώρων στάθμευσης ανεξάρτητα κτιρίων, 
ii.     τις μηχανολογικές εγκαταστάσεις απαραίτητες για τη λειτουργία του κτιρίου και την υποστήριξη του ενεργειακού σχεδιασμού του κτιρίου,
iii.     τις μηχανολογικές εγκαταστάσεις για τη διαχείριση και εξοικονόμηση νερού, 
iv.     τις μηχανολογικές εγκαταστάσεις ΑΠΕ, 
v.     τις μηχανολογικές εγκαταστάσεις μονάδων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (ΣΗΘΥΑ), 
vi.     υδατοδεξαμενή ή δεξαμενή συλλογής λυμάτων και τις μηχανολογικές εγκαταστάσεις αυτών,
vii.     πισίνα – μηχανοστάσιο πισίνας, 
viii.    λεβητοστάσια, μηχανοστάσια, 
όπως ορίζεται από τους ειδικούς κανονισμούς που τις διέπουν. 

Επέκταση υπογείου που θα ικανοποι'ησει τις αναγκες για αποθηκευτικό χώρο της οικογένειας και  που προεξεχει κατα ύψος 1.20 μ και βρίσκεται εντός δ(2.50)( επιτρέπεται -πρόβλημα?) μετρά  ΚΑΙ  στην δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 14/10/2021 at 12:46 ΜΜ, bgwmg said:

Καλημέρα... Μετά και απο τις νέες αλλαγές (πόσες πια!), εγώ μπερδεύτηκα περισσότερο.

Παραθέτω απο Αρ.11 :  "οι υπόγειοι όροφοι και οι επεκτάσεις τους σύμφωνα με το άρθρο 17 για :
i. την εξυπηρέτηση χώρων στάθμευσης ανεξάρτητα κτιρίων,"......

παρακάτω: "Για κτίρια κατοικιών ένας υπόγειος όροφος (α) επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο (κάλυψη κτιρίου), προοριζόμενος για βοηθητικές χρήσεις, με την προϋπόθεση ότι η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.".......

....."Μπορεί να κατασκευάζεται επιπλέον ένας ή περισσότεροι υπόγειοι όροφοι προοριζόμενοι για βοηθητικές χρήσεις, όπως αποθήκες, χώροι υγιεινής, σάουνα ή χώρους σπα, διάδρομοι, κλιμακοστάσια, ανελκυστήρες (β). Η μέγιστη επιφάνεια των παραπάνω βοηθητικών χρήσεων, εξαιρουμένων των διαδρόμων, κλιμακοστασίων και ανελκυστήρων,(Αλλαγές με τον ν.4819/21 (ΦΕΚ 129Α/2021) ισούται με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο (κάλυψη κτιρίου) και δύνανται να τοποθετούνται και σε επεκτάσεις υπογείων σύμφωνα με το άρθρο 17."

Απο αρθρο 17: "Οι επεκτάσεις υπογείων ορόφων με τις χρήσεις που ορίζονται στο άρθρο 11 δύνανται να κατασκευαστούν εντός των ελαχίστων αποστάσεων Δ ή δ του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου του ακινήτου. Επίσης, δύνανται να κατασκευαστούν κάτω από την επιφάνεια των προκηπίων εφόσον, η στάθμη της πλάκας επικάλυψης βρίσκεται τουλάχιστον σαράντα (40) εκατοστά (Αλλαγές με τον ν.4819/21 (ΦΕΚ 129Α/2021) κάτω από τη στάθμη του οριστικά διαμορφωμένου εδάφους.

Ερωτησεις για τις κατοικίες :

  1. Μπορώ να κάνω επέκταση υπογείου για χώρο στάθμευσης, επιπλέον της επιτρεπόμενης επιφάνειας που αναφέρεται στο (α)
  2. Μπορώ να κάνω το υπόγειο με σχήμα ανεξάρτητο απο περίγραμμα Ισογείου αλλα με επιφάνεια ΙΣΗ με την καλυψη και να βάλω μέσα ολες τις Β.Χ που περιγράφονται στο (β) ή αυτό αφορά ενά επιπλέον υπόγειο?
  3. Η επιφάνεια του υπογείου δύναται να έιναι συνολικά ίση με το άθροισμα Εκάλυψης+ Ε χώρων σταθμευσης+Ε κλιμ,ανελκ,διαδρ.?
  4. Οι επεκτάσεις μπορούν να έχουν ύψος 1,20 εκτός αν έιναι στο προκήπιο?

@bgwmg τελικά στο ερώτημα 3 τι απάντηση έχεις λάβει?

Βασικά προσπαθώ να καταλάβω τελικά πόση μπορεί να είναι η επέκταση του υπογείου. Δηλαδή για κατοικία μπορώ να κάνω επιφάνεια ίση με την κάλυψη για βοηθητικές χρήσεις (αρ. 11.6.ι) και έξτρα για μηχανολογικές εγκαταστάσεις και θέσεις στάθμευσης (αρ. 11.6.θ) ή όλα υπολογίζονται στο εμβαδόν κάλυψης του κτιρίου)

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2022 at 12:59 ΜΜ, OLINAPAL said:

@bgwmg τελικά στο ερώτημα 3 τι απάντηση έχεις λάβει?

Βασικά προσπαθώ να καταλάβω τελικά πόση μπορεί να είναι η επέκταση του υπογείου. Δηλαδή για κατοικία μπορώ να κάνω επιφάνεια ίση με την κάλυψη για βοηθητικές χρήσεις (αρ. 11.6.ι) και έξτρα για μηχανολογικές εγκαταστάσεις και θέσεις στάθμευσης (αρ. 11.6.θ) ή όλα υπολογίζονται στο εμβαδόν κάλυψης του κτιρίου)

Οχι... 'αλλαξα τον σχεδιασμό μου σε κάτι πιο απλό γιατι ακριβώς δεν έβγαλα άκρη.

Sorry😐

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε και εμένα αν υπάρχει κάποια απάντηση σε παρόμοιο προβληματισμό, αν δηλαδή σε προς μελέτη κτίριο κατοικιών μπορώ να επεκτείνω το υπόγειο (για βοηθητικές χρήσεις όπως αποθήκες και θέσεις στάθμευσης με το κύριο ενδιαφέρον να είναι για θέσεις στάθμευσης) μέχρι τα όρια του οικοπέδου και προφανώς εκτός περιγράμματος κάλυψης και μεγαλύτερης επιφάνειας από την κάλυψη του κτιρίου.  Το ίδιο ερώτημα, αν σε κτίριο μικτής χρήσης (ισόγειο κατάστήματα, όροφοι κατοικίες, επικρατούσας χρήσης κατοικίας) μπορεί το υπόγειο με β.χ (αποθήκες και θέσεις στάθμευσης) να επεκταθεί στα όρια του οικοπέδου. Στο σενάριο αξιοποίησης, έχει απορριφθεί η κατασκευή 2ου υπογείου. Το οικόπεδο  βρίσκεται εντός Ρ.Σ πόλεως, δεν έχει προκήπιο (Ρ.Γ ταυτίζεται με την Ο.Α), έχει επιφάνεια περίπου 160 τμ, ΣΔ=1,80, ΠΚ=60%, Μέγιστο ύψος 15 μ, διαμπερές, καλού σχήματος (σχεδόν ορθογώνιο), ενώ στις μεγάλες του πλευρές  εφάπτεται με πολυκατοικίες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέει ο ΝΟΚ για επέκταση υπογείου, θεωρείτε ότι μετράει στην κάλυψη ? Τότε πως προβλέπει επέκταση σε όλο το οικόπεδο, ακόμα και κάτω από την πρασιά ? Γιατί δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συζητάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Νοκ στο άρθρο 11 παρ. 6 θ., ι. ια. και ιβ μιλάει για κατοικίες, μικτές χρήσεις και ειδικά κτίρια. Ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου έχει και άλλες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε τμήμα κατοικίας που είναι στο υπόγειο, μπορεί να υπάρχει λειτουργική σύνδεση απευθείας με αποθήκη (της κατοικίας) εκτός περιγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

 

απαιτειται διαχωρισμος με τοιχίο.

671/2018 ΣΤΕ ( 725667)

 

(Α` ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΝΟΜΟΣ) Πολεοδομία. Πότε είναι επιτρεπτή η μη προσμέτρηση στο συντελεστή δομήσεως υπογείων ορόφων τόσο εντός της κάλυψης όσο και κάτω από τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου. Σε περίπτωση μεταβολής του νομοθετικού καθεστώτος, η αυθαίρετη κατασκευή που νομιμοποιείται με την έκδοση άδειας δεν υπάγεται στο προϊσχύσαν καθεστώς. Οι επιτρεπόμενες επεμβάσεις επί της φυσικής στάθμης του εδάφους στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, από τις οποίες είναι ενδεχόμενο να επηρεάζεται και το τελικό νόμιμο ύψος της οικοδομής, επιτρέπονται μόνον αν είναι αναγκαίες για την προσαρμογή του κτιρίου στο έδαφος, όχι δε και στην αντίστροφη περίπτωση. Σε περίπτωση ανέγερσης οικοδομής σε έδαφος επικλινές, οι αναγκαίες επεμβάσεις στο φυσικό έδαφος πρέπει να γίνονται κατά τρόπο, ώστε η διαμορφούμενη οριστική στάθμη του εδάφους να είναι κλιμακωτή. Όταν πρόκειται για τμήμα ορόφου που είναι υπόγειο και καταλαμβάνεται από χώρο βοηθητικών χρήσεων, προκειμένου αυτό να μην προσμετρηθεί στο σ.δ. απαιτείται να διασφαλίζεται ο διαχωρισμός του από τον υπόλοιπο όροφο, που εξυπηρετεί άλλες χρήσεις, με τοίχο κατασκευασμένο από οπλισμένο σκυρόδεμα, κατά τρόπο ώστε να αποκλείεται η δυνατότητα επικοινωνίας και λειτουργικής διασύνδεσης των δύο τμημάτων.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.