Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική Τιμολόγηση


zulumpo

Recommended Posts

Δηλαδή εκτός του ότι γίνεται διατραπεζικά, τους ενδιαφέρει και με ποιον τρόπο? Στον γκισέ ή στο web !!!!

Τι θα προσφέρει ατή η πληροφορία στην ΑΑΔΕ ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2022 at 12:45 ΜΜ, giorgosv said:

απ'οτι ειδα στο συστημα προστέθηκε τρόπος πληρωμής "web banking".

Μέχρι τωρα αν καποιος ιδιώτης με πλήρωνε μεσω web banking με μεταφορά επέλεγα "επαγγελματικός λογαριασμός" τωρα ποιο είναι το σωστό; βασικά ποια η διαφορά τους;

Και τα δύο για ελ. επαγγελματίες έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

11 ώρες πριν, Faethon11 said:

Δηλαδή εκτός του ότι γίνεται διατραπεζικά, τους ενδιαφέρει και με ποιον τρόπο? Στον γκισέ ή στο web !!!!

Τι θα προσφέρει ατή η πληροφορία στην ΑΑΔΕ ???

Φαντάζομαι θέλουν να διαχωρίσουν τις αγορές μέσω eshop από τις αγορές στον ίδιο έμπορο απευθείας στην ταμειακή του καταστήματός του ... (όνειρα απατηλά) για εμάς δεν έχει διαφορά, αλλά μπλεκόμαστε και εμείς σε επικίνδυνα παιχνίδια...

π.χ. εγώ χρησιμοποιούσα μόνο "μετρητοίς" ή "επι πιστώσει", αλλά το δεύτερο είναι λάθος όταν τα λεφτά έχουν ήδη κατατεθεί και κόβω ΑΠΥ εκ των υστέρων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

web banking είναι η τραπεζική πράξη μέσω διαδικτύου, δεν έχει να κάνει με τον τρόπο αγοράς....

Μπορεί μέσω eshop να πληρώσεις με αντικαταβολή.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Χθες, έκοψα τιμολόγιο σε εταιρεία, και παρατήρησα ότι το σύστημα (timologio της ΑΑΔΕ) παρέκαμψε την αυτοματοποιημένη αύξουσα σειρά.

Συγκεκριμένα, το προηγούμενο τιμολόγιο ήταν το Β7 και τώρα στο καινούριο εμφανίστηκε ο αριθμός Β10. Τιμολόγια Β8 και Β9 δεν υπάρχουν. Δεν νομίζω ότι έκανα κάτι λάθος.. Έχει τύχει και σε άλλον?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, 

Ξέρετε αν έχει κάποιο πρόβλημα ή εφαρμογή της ΑΑΔΕ; 

Προσπαθώ να εκδώσω ένα τιμολόγιο και μου βγάζει σφάλμα.

Όμως κάθε φορά που προσπαθώ αλλάζει και ο αύξων αριθμός του τιμολογίου. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2023 at 12:54 ΜΜ, Aeolian said:

@nickx<>Εφόσον αλλάζει τον αύξοντα αριθμό, η εφαρμογή θεωρεί ότι το παραστατικό εκδόθηκε.
Τι σφάλμα βγάζει;

Δεν θυμάμαι τώρα τι σφάλμα έβγαζε. Ήταν κάτι σας να έλεγε ότι λόγω προβλήματος το τιμολόγιο δεν εκδόθηκε. Έμοιαζε να ξεκινά η διαδικασία έκδοσης, έδινε αριθμό στο παραστατικό αλλά δεν ολοκλήρωνε την έκδοση. Δεν έδινε MAPK.

Τελικά όταν η εφαρμογή ξεμπλόκαρε, κατάφερα να εκδώσω το τιμολόγιο και πήρε αριθμό 443, ενώ το προηγούμενο ήταν το 417. 

Σήμερα που μπήκα στην εφαρμογή και έκανα αναζήτηση τιμολογίων, μου εμφανίζει το 417 και μετά το 443. Τα ενδιάμεσα δεν τα εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, gamvro said:

Κατέβασε από το συνοπτικό βιβλίο τα έσοδα από την συγκεκριμένη περίοδο και θα δεις αν εκδόθηκε ή όχι η ΑΠΥ.

Ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Μόλις το τσέκαρα.

Ούτε στο συνοπτικό βιβλίο εμφανίζει τα ενδιάμεσα τιμολόγια. Από το 417 πάει στο πάει στο 443.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έγινε και σε εμένα εκείνη τη μέρα και στο mydata λείπουν τα ενδιάμεσα... Άραγε το επόμενο τιμολόγιο τι αρίθμηση θα έχει ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.