Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Τιμολόγηση


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και τυχον λογιστές,

Μια ερώτηση σε ένα πρόβλημα μου.

Καταλαβαίνω πως μπορούμε να συνεχίζουμε να εκδίδουμε χειρόγραφα τις αποδείξεις μας, απλώς υπάρχει η απαίτηση διαβιβασης των στο mydata. Δηλαδή, μπορώ να εκδίδω χειρόγραφες αποδείξεις ακόμα.

Πριν καμιά μέρα (έκανα την βλακεία), και έκδωσα μέσω της ααδε απόδειξη με την ίδια σειρά Α και συνέχιση αρίθμησης 49. (το τελευταίο χειρόγραφο που έκδωσα ήταν σειρά Α και αρίθμηση 48).

Μπορώ τώρα να συνεχίσω να εκδίδω χειρόγραφα (σειρά Α και αρίθμηση 50);

Κάτι μου λέει ότι έπρεπε να ονομάσω του τιμολογίου της ααδε ως Β και αρχή αρίθμησης από 1.

Να αγνοήσω τελείως αυτό της ααδε σαν να μην έγινε ποτέ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι ειδικός, αλλά έχω καταλάβει ότι οι "ηλεκτρονικές" αποδείξεις της εφαρμογής timologio π.χ. (ελπίζω αυτό να εννοείς όταν λες ότι έκοψες απόδειξη από ΑΑΔΕ) έχουν δική τους αρίθμηση που δεν μπερδεύεται με άλλα μπλοκάκια, άρα καλά έκανες και έβαλες ότι σειρά και αριθμό ήθελες... 

Αυτό που δεν ξέρω είναι: αν μπορείς να συνεχίσεις να κόβεις χειρόγραφα ΤΠΥ, ΑΠΥ, ενώ έκοψες ηλεκτρονικό... μήπως μπλέκει έτσι ?? 

Δεν μπορείς να το αγνοήσεις αυτό της ΑΑΔΕ, εκτός κι αν υπάρχει τρόπος να το διαγράψεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δυστυχώς δεν έβαλα ότι σειρά και αριθμό ήθελα σε αυτό της ααδε (αν το είχα κανει δεν θα ειχα θεμα τωρα). Έκανα τη βλακεία και έβαλα την ίδια σειρα με αυτό το χειρόγραφο που είχα.

Βγάζουν ένα κωδικο μαρκ αλλα δεν ειναι σχετιζόμενο με την αριθμηση/ σειρα.

Δεν υπάρχει τρόπος διαγραφης

Link to comment
Share on other sites

Το σωστότερο που βλέπω είναι να συνεχίσεις να κόβεις ΜΟΝΟ από την ηλεκτρονική εφαρμογή timologio ΚΑΙ να θέσεις το θέμα σου σε λογιστή αρκετά πριν τις 31/12/2021 που τελειώνει η περίοδος χάριτος για τα ηλεκτρονικά.

edit: δες καλύτερα την εφαρμογή timologio, εκτός από το σειρά Α κλπ. χωρίζει τα παραστατικά σε διαφορετική αρίθμηση όταν είναι ΑΠΥ και άλλη όταν είναι ΤΠΥ... είναι τελείως άλλη σειρά και προφανώς δεν μπλέκονται σε καμία περίπτωση με τα χειρόγραφα.

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Η διαβίβαση στο mydata των τιμολογίων που κόπηκαν χειρόγραφα μέσα στον Οκτώβριο πρέπει να γίνει μέχρι τις 20 Νοέμβρη ή αρχίζει η υποχρέωση διαβίβασης απο 1-11-2021;

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο (για απλογραφικά βιβλία και τζίρο έως 100.000€).

Θα πρέπει να διαβιβαστούν όμως το αργότερο έως 31/3/2022, με τα μέχρι σήμερα ισχύοντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, giorgosv said:

Η διαβίβαση στο mydata των τιμολογίων που κόπηκαν χειρόγραφα μέσα στον Οκτώβριο πρέπει να γίνει μέχρι τις 20 Νοέμβρη ή αρχίζει η υποχρέωση διαβίβασης απο 1-11-2021;

 

14 ώρες πριν, lamlos said:

Το δεύτερο (για απλογραφικά βιβλία και τζίρο έως 100.000€).

Θα πρέπει να διαβιβαστούν όμως το αργότερο έως 31/3/2022, με τα μέχρι σήμερα ισχύοντα.

Συνάδελφε @lamlos αν κατάλαβα σωστά, οι αποδείξεις μέχρι 31/10/21 πρέπει να διαβιβαστούν μέχρι 31/3/2022 ενώ αυτές απο 1/11/21 διαβιβάζονται μέχρι τις 20 του εκάστοτε επόμενου μήνα?

Διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος... ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.