Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Χωρίς μαζικές αιτήσεις για διαγραφές από το ΤΕΕ ανέργων μηχανικών και συλλογικές νομικές προσφυγές εναντίον του καθεστώτος της άρνησης διαγραφής με παράλληλη υποχρεωτική επιβολή εισφορών, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Θα παραπέμπεται το θέμα στις καλένδες και θα ακούμε "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε" από τις διάφορες παρατάξεις. Είναι σαν να έχει πιάσει το κτίριο φωτιά και πρέπει ν' ανοίξει άμεσα μια έξοδος κινδύνου για να μπορέσει βγει ο κόσμος έξω και κάποιοι να προτείνουν αυτή την ώρα μελέτη συστήματος πυροπροστασίας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

[email protected]: Αυτό με τη σύνταξη το ξέρω, αλλά κάτι διάβασα ότι θα το κάνουν 20 χρόνια....

 

[email protected] και Toxus1: Για να δουλέψεις στα δημόσια ΙΕΚ μάλλον πρέπει να μην είσαι διαγραμμένος από το ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, γιατί από ό,τι θυμάμαι παλαιότερα που δούλευα, ήθελαν βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα και έναρξη στην εφορία (αυτό το θέλουν 100%). Τι έναρξη να δώσει κανείς όμως? Ό,τι και να βάλεις ως επάγγελμα για να γραφτείς στο ΤΕΒΕ, π.χ. σχεδιαστής, δεν θα σε προσλάβουν να διδάξεις κάτι που είναι ειδικότητα μηχανικού! Στο παρελθόν που δίδασκα πάντως έδινα χαρτί ασφαλιστικού, άδεια ασκήσεως κλπ.

Επίσης, έχει αλλάξει το σύστημα με τις αμοιβές και τώρα πληρώνουν με ΑΠΥ.

Όπως όμως είπα ήδη, σε κάθε περίπτωση θέλουν να αποδείξεις την ειδικότητά σου. Στην Ελλάδα μηχανικός χωρίς ΤΕΕ δεν νοείται, ΑΡΑ πάπαλα :smile:

Αυτά για τα δημόσια. Στα ιδιωτικά πιθανόν δεν χρειάζονται το ΤΕΕ, αλλά τι θα μπορούσα να κάνω με ΤΕΒΕ? τι επάγγελμα να δηλώσω? Ακούω ιδέες!! χαχαχα!

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η παρούσα νομοθεσία μας υποχρεώνει σε διαγραφή και από το ΤΕΕ αν θέλουμε να διαγραφούμε απ΄το ΤΣΜΕΔΕ όπως με ενημέρωσε ο δικηγόρος μου. Επειδή και ο ίδιος αποφάσισα να διαγραφώ έστω προσωρινά το έκανα με μορφή εξωδίκου στο ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ. Όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει στα "ασφαλιστικά θέματα" με τίτλο ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΜΕΛΟΣ ΤΕΕ ΚΑΙ ΤΣΜΕΔΕ ΜΕ ΜΟΡΦΗ ΕΞΩΔΙΚΟΥ.

Edited by papanik77
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ άκουσα ότι το ελάχιστο των 15 ετών θα γίνει 20 ή και 21 έτη. Πέρα από το ηλικιακό όριο των 67 ετών.

Τώρα τι θα γίνει με όσους έχουν ήδη μια 15ετία στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω όλους απογοητευμένους, έτοιμους για διαγραφή...εν τω μεταξύ, το topic

"Αίτηση και συλλογή υπογραφών για προσωρινή παύση ΤΣΜΕΔΕ χωρίς διαγραφή από ΤΕΕ" έχει μόνο 84 downloads της αίτησης για προσωρινή παύση από ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να χάνεις την ιδιότητά σου.

 

 

 

Ξαναποστάρω λοιπόν και κινητοποιηθείτε αντί να κλαίγεστε!

 

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Είμαι σίγουρη πως στα δύσκολα χρόνια που ζούμε, έχετε όλοι (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι) αγανακτίσει από τις υποχρεωτικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ - οι οποίες θα εκτοξευτούν προσεχώς- και την αδυναμία να κάνουμε τουλάχιστον παύση εργασιών για όσο διάστημα θέλουμε (χωρίς φυσικά να μετράει ο χρόνος στα συντάξιμα χρόνια). Δηλαδή τη στέρηση του δικαιώματος να είμαστε άνεργοι!

Μια ομάδα συναδέλφων -προς τιμήν τους- ενδιαφέρθηκαν αρκετά και δε μείναν στα λόγια και τη γκρίνια. Συνέταξαν επιστολή προς το ΤΕΕ που αναλύει όλα τα παραπάνω, συνοδευόμενο από ΑΙΤΗΣΗ για πράξεις από πλευράς ΤΕΕ.

 

Θέλω να πιστεύω πως δε θα μείνετε ασυγκίνητοι από το δράμα που περνούμε όλοι μας και θα κάνετε το ελάχιστο: θα υπογράψετε [ΟΝΟΜΑ-ΕΙ

ΔΙΚΟΤΗΤΑ-Α.Μ.ΤΕΕ. ]

την αίτηση (αφού φυσικά τη διαβάσετε και συμφωνήσετε) και θα την προωθήσετε σε όσους συναδέλφους ξέρετε.

 

Αφού συγκεντρωθούν οι υπογραφές ξεχωριστά από εμάς, θα ανακοινωθούν σύντομα και τα σημεία συγκέντρωσης όλων των αιτήσεων ανά την Ελλάδα.

 

Η όλη διαδικάσία ξεκίνησε και προχώρησε μέσω facebook (https://www.facebook.../nomikokenotee/)

 

Επισυνάπτω την επιστολή και την αίτηση.

 

Ελπίζω σε μεγάλη κινητοποίηση, γιατί με 500 και 1000 υπογραφές δε κάνουμε κάτι, όταν στην Ελλάδα υπάρχουν 100000 μηχανικοί...

 

Ευχαριστώ!

ΑΊΤΗΣΗ τελική _ έκδοση 1η .pdf

ΕΠΙΣΤΟΛΗ τελική _ έκδοση 1η .pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα με προσοχή και την παραπάνω αίτηση και την επιστολή και σύμφωνα με την κοινή λογική είναι πάρα πολύ σωστές. Δυστυχώς όμως στη χώρα μας και ειδικά τα τελευταία χρόνια δεν γίνεται τίποτε με βάση τη λογική και μια τέτοια προσπάθεια θα χαθεί μες στη γραφειοκρατεία του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ και θα γίνει εξαιρετικά χρονοβόρα. Γνώμη μου είναι πως μόνο με πολλές μεμονωμένες άμεσες παραιτήσεις υπάρχει περίπτωση να ταρακουνήσουμε τους αρμοδίους ώστε να αλλάξουν τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα με προσοχή και την παραπάνω αίτηση και την επιστολή και σύμφωνα με την κοινή λογική είναι πάρα πολύ σωστές. Δυστυχώς όμως στη χώρα μας και ειδικά τα τελευταία χρόνια δεν γίνεται τίποτε με βάση τη λογική και μια τέτοια προσπάθεια θα χαθεί μες στη γραφειοκρατεία του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ και θα γίνει εξαιρετικά χρονοβόρα. Γνώμη μου είναι πως μόνο με πολλές μεμονωμένες άμεσες παραιτήσεις υπάρχει περίπτωση να ταρακουνήσουμε τους αρμοδίους ώστε να αλλάξουν τακτική.

 

Νομίζω ότι πολλές από τις αλλαγές που ζητάμε, αλλά δεν γίνονται ενώ είναι λογικές, θα τους τις επιβάλει στο τέλος η τρόικα.

Ας πάρουμε για παράδειγμα την μείωση των εισφορών που έγινε στο ΙΚΑ, (να περιμένουμε κι άλλες αλλαγές εδώ) γιατί έγινε? Να ένα καλό ερώτημα για μελέτη και ανάλυση και το ίδιο ισχύει και για το δικό μας ταμείο.

 

Θέλω να πω ότι όλα αυτά που πληρώνουμε με τις υποχρεωτικές εισφορές μας και με όλο το υπόλοιπο γραφειοκρατικό σύμπλεγμα των υποχρεωτικών κρατήσεων που πληρώνουμε εδώ κι εκεί για το ''σύστημα'' του ΤΣΜΕΔΕ και του ΤΕΕ, ελπίζω σύντομα ότι θα καταργηθεί. Το ξεδόντιασμα έχει ξεκινήσει και γι αυτό κάνουνε τις κότες τώρα.

Δεν σας φαίνεται ύποπτο αυτό που συμβαίνει με τις νόμιμες και μη νόμιμες αμοιβές που τις αποκαλούν συμφωνηθείσες. Τι πάει να πει συμφωνηθείσες αμοιβές δηλαδή, εφ' όσον δεν είναι νόμιμες τι άλλο μπορεί να είναι εκτός από παράνομες? Δλδ κάνουμε συμφωνητικά παρανομίας?

Παίζουν με τις λέξεις και την ορολογία αλλά η ουσία παραμένει. Και η ουσία δεν είναι άλλη από την διατήρηση του καθεστώτος του ''καπετανάτου'' που εγκαθίδρυσαν στις πλάτες των μηχανικών, προκειμένου να διατηρηθούν τα προνόμια των εκάστοτε εγκατεστημένων διοικήσεων τους.

Δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω για το νταβατζιλίκι της υποχρεωτικής κατάθεσης της αμοιβής μας στην ΕΤΕ που γινόταν τόσα χρόνια, για την ανύπαρκτη ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών από το κράτος που δημιούργησαν εις βάρος κυρίως του ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Όχι μείωση δεν σκοπεύουν να κάνουν στις εισφορές μας αλλά από 330 ευρώ το μήνα που είναι τώρα περίπου, θα φτάσουν τα 650 για όσους έχουν 15 + χρόνια και αυτό είναι ψηφισμένο από τον Ιούλιο του 2011 άσχετα αν καθυστερούν να το εφαρμόσουν. Όταν δε εφαρμοστεί θα μας τα ζητήσουν αναδρομικά από τότε.

Edited by papanik77
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!!

 

Αυτό θέλουν, να μας βγάλουν από τη μέση!!!

Μην δέχεστε ούτε διαγραφή, ούτε τίποτα!

 

Να διεκδικήσουμε αυτά που μας ανήκουν, ΟΧΙ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.