Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tακτοποίηση αυθαίρετου στεγάστρου κατασκευής 2019


Recommended Posts

52 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Είναι το οικόπεδο/γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο ώστε να μπορεί να εκδοθεί άδεια;

Ναι. Μου ζητήθηκε άλλωστε να εκδώσω άδεια κατεδάφισης και άδεια περίφραξης κι εκεί είναι που αντιμετώπισα το πρόβλημα με τη διαφοροποιημένη στέγη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως να γίνει νομιμοποίηση με πληρωμή προστίμου ανέγερσης για την μεταγενέστερη της τακτοποίησης (και βεβαίως μετά το 2011) κατασκευής στέγης ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει φαντάζομαι ο μηχανικός να διαβάσει τα σχετικά με το πως τακτοποιούνται αυθαίρετες κατασκευές που φτιάχτηκαν μετά το 2011, να δει ποια είναι τα πρόστιμα ανέγερσης και ανάλογος αποφασίζει μαζί με τον ιδιοκτήτη ναι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Μήπως να γίνει νομιμοποίηση με πληρωμή προστίμου ανέγερσης για την μεταγενέστερη της τακτοποίησης (και βεβαίως μετά το 2011) κατασκευής στέγης ;

Μήπως μπορείτε να μου πείτε πώς βγαίνει άδεια νομιμοποίησης και πώς υπολογίζεται το πρόστιμο ανέγερσης;

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 19/8/2020 at 9:48 ΠΜ, zazeng said:

Ή αυτό θα κάνεις, για να το βγάλεις και φωτό για τη μικρής κλίμακας ή νομιμοποίηση με μικρής κλίμακας (οπότε το βγάζεις όπως είναι φωτό). Ετοιμάζεις όλα τα έγγραφα και καλείς (αυτοκαταγγέλεσαι δλδ) την πολεοδομία να σας γράψει και την άλλη μέρα (ή την ίδια) εκδίδεις την άδεια. Έτσι πληρώνεις μόνο πρόστιμο ανέγερσης και όχι διατήρησης. Οπότε για να αποφασίσεις πρέπει να δεις αν το κόστος ξηλώματος + επανατοποθέτησης είναι μεγαλύτερο από το πρόστιμο ανέγερσης. Εδώ τελειώνουν τα φώτα μου, νομίζω πάντως υπολογίζεται με αναλυτικό και όχι με μ².

Αν ήταν προ του 2011 πήγαινε κατ 4 (σαν προ '55;) ή κατ 5;

Καλησπέρα, τι εννοεις "Νομιμοποιηση με μικρης κλιμακας"? υπαρχει καποι σχετικο αρθρο?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 19/8/2020 at 9:48 ΠΜ, zazeng said:

Ή αυτό θα κάνεις, για να το βγάλεις και φωτό για τη μικρής κλίμακας ή νομιμοποίηση με μικρής κλίμακας (οπότε το βγάζεις όπως είναι φωτό). Ετοιμάζεις όλα τα έγγραφα και καλείς (αυτοκαταγγέλεσαι δλδ) την πολεοδομία να σας γράψει και την άλλη μέρα (ή την ίδια) εκδίδεις την άδεια. Έτσι πληρώνεις μόνο πρόστιμο ανέγερσης και όχι διατήρησης. Οπότε για να αποφασίσεις πρέπει να δεις αν το κόστος ξηλώματος + επανατοποθέτησης είναι μεγαλύτερο από το πρόστιμο ανέγερσης. Εδώ τελειώνουν τα φώτα μου, νομίζω πάντως υπολογίζεται με αναλυτικό και όχι με μ².

Αν ήταν προ του 2011 πήγαινε κατ 4 (σαν προ '55;) ή κατ 5;

Το στέγαστρο πρέπει να έχει ένα ορισμένο πλάτος για να γίνει νομιμοποίηση με μικρής κλιμακας; πχ μόνο 1/4Δ΄; Εγώ είμαι εντός οικισμού με στέγαστρο 3,30μ>1/4Δ πλάτος.. Με καλύπτει;

Edited by littlejulie
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.