Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, TBD said:

Γιατί; 

Αν και η Α/Θ έχει πολύ υψηλό συντελεστή απόδοσης (scop), δεν ανήκει στις ΑΠΕ γιατί καταναλώνει ηλεκτρική ενέργεια, εν αντιθέσει με τις καθαρά ΑΠΕ (φωτοβολταϊκά, γεωθερμία, ηλιακά, ανεμογεννήτρια).

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό, αλλά δεν είναι τόσο ξεκάθαρο.

Όταν λέει ο οδηγός (σελ. 34) ότι (η επισήμανση δική μου)

Παράθεση

4. Σύστημα ζεστού νερού χρήσης (ΖΝΧ) με χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας (ΑΠΕ). Στην κατηγορία αυτή είναι επιλέξιμη η τοποθέτηση αντλίας θερμότητας, ηλιακού συστήματος για την παροχή ζεστού νερού χρήσης ή/και υποβοήθησή του κυρίως συστήματος θέρμανσης ..... 

εγώ καταλαβαίνω ότι η Α/Θ είναι ΑΠΕ. 

Βέβαια μετά λέει ότι 

Παράθεση

Για όσες επιλέξιμες κατοικίες δεν υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα ΖΝΧ με χρήση ΑΠΕ, είναι υποχρεωτική η εγκατάσταση ηλιακού συστήματος για την παροχή ΖΝΧ, εκτός εάν...

απ' όπου επέρχεται κατά τη γνώμη μου η όλη παρεξήγηση. Και προκύπτει το εξής παράδοξο, το οποίο παραδέχτηκαν στο helpdesk καί τηλεφωνικά καί μέσω mail: αν έχεις ήδη Α/Θ, έχεις ΖΝΧ από ΑΠΕ οπότε δε χρειάζεσαι ηλιακό σύστημα. Αν βάλεις τώρα Α/Θ, πρέπει να βάλεις και ηλιακό σύστημα γιατί αυτό αφήνει να εννοηθεί η διατύπωση του οδηγού.

Πετάει ο γάιδαρος; Κι εγώ καβάλα, προκειμένου να γίνει καμιά στραβή με απένταξη, αλλά δε θα πω ότι είναι κιόλας λογικό αυτό που λένε...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!!!! Υγεία!!!

Παιδιά ασχολούμαστε μόνο με τι προϋποθέσεις θέτει ο οδηγός. Ο οδηγός δεν επιτρέπει σε τύπου β εξωτερική θερμομόνωση. Όμοια θέλει ηλιακό αν δεν έχεις ήδη ΑΠΕ. Αυτό είναι προϋπόθεση για να ενταχθεί αν θες σε ένα πρόγραμμα με τρελές επιδοτήσεις 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλή χρονιά και καλό κουράγιο!

 

Θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας πάνω στο εξής θέμα: Έχω οροφοδιαμέρισμα όπου η μία εξωτερική τοιχοποιία δεν μπορεί να θερμομονωθεί γιατί είναι σε επαφή με όμορο οικόπεδο και εσωτερικά έχω κουζίνα/WC (άρα απορρίπτεται και η εσωτερική μόνωση). Επίσης μια άλλη εξωτερική τοιχοποιία έχει εξώστη πλάτους 45 εκ. και για τον λόγο αυτό δεν μπορεί να θερμομονωθεί εξωτερικά γιατί το επιπλέον πάχος 7-8 εκ. θα καταστήσει τον εξώστη απροσπέλαστο.

Μπορώ λοιπόν να θερμομονώσω της 2 εξωτερικές τοιχοποιίες του διαμερισματος εξωτερικά, την 3η τοιχοποιία εσωτερικά και την 4η τοιχοποιία να μην την θερμομονώσω; Υπάρχει δηλαδή κάποιος κανονισμός ή οδηγία του εξοικονομώ/αυτονομώ που σε αναγκάζει να θερμομονώσεις όλο το εξωτερικό κέλυφος και όχι μόνο τμήμα του;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.  Μια  γρηγορη  ερώτηση. Τι ακριβώς  εννοεί  ο οδηγός  λέγοντας  Εξωστόθυρα ?  Ολες  οι μπαλκονόπορτες  ειναι  εξωστόθυρες ?  Γιατι βλέπω  έχει  πιο μικρή τιμή / μ2  απο τα παράθυρα.  Ειναι  λογικό ?

\

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι μπαλκονόπορτες, η τιμή ανά μ2 είναι μικρότερη αφού έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια από τα παράθυρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.