Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΑΔΕ: ‘Πως εγγράφονται στη δήλωση ΦΠΑ οι κρατικές ενισχύσεις λόγω πανδημίας


Engineer

Recommended Posts

Ο λογιστής μου είναι πολύ χολωμένος με το θέμα γιατί είχε κάνει προσωπικά ο ίδιος οχλήσεις στο ΥΠΟΙΚ από τον Ιούνιο, αλλά δεν είχε πάρει καμιά απάντηση... Στην παρούσα φάση μου είπε δεν κάνει τίποτα, καθώς στον κωδικό 310  - είπε - δεν θα προκαλέσει καμία ουσιαστική αλλαγή...Από τα συμφραζόμενα του κατάλαβα ότι σε ύστερη φάση θα ασχοληθεί και πως το έχει στο μυαλό του.. Γενικώς του έχω εμπιστοσύνη και αρκούμαι σε αυτά που μου λέει γιατί προσπαθεί και είναι τυπικός. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@georgegaleos  Φίλος ο οποίος μίλησε με το λογιστή του, του είπε κατι ανάλογο με αυτό που αναφέρει ο @pirsogiannis . Oτι δλδ οι λογιστές εχουν κάνει όχληση προς το υπουργείο ώστε να αποσυρθεί το επίμαχο σημείο περί δήλωσης των 600 μέσ εκπρόθεσμης τροποποιητικής. 

Link to comment
Share on other sites

@pavlos romios, καλημέρα

είχα αναφέρει τις προηγούμενες ημέρες κάτι σχετικό  

On 12/2/2020 at 4:22 PM, georgegaleos said:

Η γνώμη μου είναι [για να μην ξεχαστεί ή "χαθεί" στα αρχεία με τα δικαιολογητικά] μπορούμε να φτιάξουμε μια νέα στήλη με χαρακτηρισμό π.χ. "Αποζημιώσεις" ή "Εκτακτα έσοδα" ή "Ασυνήθη Εσοδα" και να καταχωρηθεί εκεί.

Οπότε, με τα μέχρι σήμερα δεδομένα και μη ρητής οδηγίας για το που θα καταχωρηθει το ποσό αυτό στα φορολογικά έντυπα (Ε1, Ε3), προσωπικά μελετώντας την ΣΛΟΤ.1137/2020, την αποζημίωση ειδικού σκοπού θα την καταχωρήσω στον Ε3_Ζ2(488), και λόγω του χαρακτήρα της (Σχετ. ΚΥΑ 39162 ΕΞ 2020/15.4.2020) θα την καταχωρήσω και στον Ε3_ΣΤ(444) και θα μεταφερθεί αυτόματα και στους Ε3_Δ8(422), Δ10(424), Δ12(426), Δ15(429) ] .

Το ίδιο θα πράξω και για την έκπτωση του 25% από την ολοσχερή εξόφληση οφειλών ΦΠΑ του α'τριμ'20, ο οποία συμψηφίσθηκε στο με το ΦΠΑ του Β'τριμ'20 (ν.4690/2020, άρθρο Τρίτο) [Σχετ.ΣΛΟΤ.834/2020, Ε.2056/2020]

Στο Ε1 πουθενά (και τα δύο). 

Τα παραπάνω σίγουρα θα τα ξαναδώ όταν έρθει η ώρα των δηλώσεων όπου θεωρώ ότι θα (πρέπει έγκαιρα να) εκδώσουν κάποια σαφή εγκύκλιο/οδηγία για την καταχώρηση στα Ε1 ή/και Ε3.

Διότι πέραν του ότι δεν έχει υπάρξει (αν και είναι νωρίς) σαφης οδηγία, είναι ότι π.χ. για το ποσό της αποζημίωσης ειδικού σκοπού επειδή δεν ζητήθηκε ρητά επαγγελματικός λογαριασμός, άρα πιθανό να δηλωθεί/να είναι προσυμπληρωμένο κάπου στο Ε1 ως προσωπικο κοινωνικό επιδομα [και όχι στο Ε3] .

Τα παραπάνω είναι η άποψή μου και σίγουρα όχι προτροπή.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις για την απεικόνιση στα βιβλία και στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ της επιστρεπτέας προκαταβολής αλλά και της αποζημίωσης των 600 € που πήραμε, δίνονται στο σεμινάριο που έκανε η Ολομέλεια των Προέδρων Δικηγορικών Συλλόγων με τους Αμπελίωτη και Αργυρόπουλο.

Για το video: https://www.youtube.com/watch?v=5AvSEEgTbDg

Ενδιαφέρον έχουν τα χρονικά σημεία στο video - 00:55:29, 01:05:50, 01:07:20, 01:18:26

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@PolytechnitisΜπράβο φίλε μου, άψογος (πολλά πολλά +1).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Polytechnitis said:

Απαντήσεις για την απεικόνιση στα βιβλία και στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ της επιστρεπτέας προκαταβολής αλλά και της αποζημίωσης των 600 € που πήραμε, δίνονται στο σεμινάριο που έκανε η Ολομέλεια των Προέδρων Δικηγορικών Συλλόγων με τους Αμπελίωτη και Αργυρόπουλο.

Για το video: https://www.youtube.com/watch?v=5AvSEEgTbDg

Ενδιαφέρον έχουν τα χρονικά σημεία στο video - 00:55:29, 01:05:50, 01:07:20, 01:18:26

 

 

 

Eυχαριστουμε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι,

Ερώτημα:

Η δήλωση Φ.Π.Α. του 2ου μου είχε χρεωστικό κάτω από 30 ευρώ, και μεταφέρθηκε το ποσό αυτό στην επόμενη που ήταν πιστωτική.

1. Αν πραγματοποιήσω τροποποιητική της εμπρόθεσμης αυτής δήλωσης του ΦΠΑ για να γράψω το 600άρι θα έχει πρόστιμο;

2. Μπορούμε να μην πραγματοποιήσουμε την αλλαγή μέσα στο έτος;

Ευχαριστώ

απαντάω μόνος μου: https://www.taxheaven.gr/news/19136/ti-isxyei-gia-ta-prostima-twn-tropopoihtikwn-dhlwsewn

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.