Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου για την έκδοση Πιστοποιητικών Πληρότητας Ταυτότητας Κτιρίου και Ελέγχου Κατασκευής


Engineer

Recommended Posts

Δηλαδή αν πάς για αυτοψία σε πραγματικές συνθήκες στις 30/1 και ανοίξεις δήλωση στις 1/2 δεν μπορείς να βάλεις την ημερομηνία που πήγες;

Δεν βλέπω τίποτα το περιέργο να ορίσεις την ημερομηνία που θες, έται και αλλιώς 2 μήνες είναι και θα περάσουν, τόσο καιρό είναι ανοιχτή κάθε δήλωση.

Το να γυρίσεις τη δήλωση σε υπαγωγή εκτός από το (ελάχιστο) κόστος είναι μεγαλύτερη η ταλαιπωρία και όχι τόσο σωστό διαδικαστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να πω, τυπικό είναι το θέμα, υπάρχουν και σοβαρότερα ζητήματα.

Οι συμβολαιογράφοι πάντως είπαν θα δέχονται δηλώσεις >31/1 με ημερομηνία αυτοψίας 31/1, μόλις με πληροφόρησε συνεργάτης συμβ.
Τζάμπα έχασα το Σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

Μπρε λεβέντες γιατί ζορίζεστε; Γιατί καμάρια μου αδιαφορείτε για την "τσέπη" σας; Μια βεβαίωση θα σας έφερνε μια αμοιβή π.χ. α ευρουδάκια, ενώ για το ίδιο ακίνητο η ΗΤΚ θα σας φέρει π.χ. 5α ευρουδάκια... Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ιάσωνα δεν είναι όλα θέμα χρημάτων. Είναι και θέμα να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος και εμείς στην τελική. Δεν είναι όλοι οι πελάτες πονηροί και εγκληματίες για να τους ''τιμωρείς''  με μια ταυτότητα ,διαβατήριο κτλ κτλ και δεν ξέρω εγώ. Πρέπει να  καταλάβεις οτι ο νόμος βγήκε ΚΑΙ για  να εξυπηρετήσει τους μεγάλους αυθαιρετούχους (βίλα πάνω στο κύμα,παντελώς χωρις Ο.Α. κτλ κτλ), δεν τους τιμωρείς εσύ την δουλεία σου κάνεις όπως σου υπαγορεύουν κάποιοι παντελώς ,κατ εμέ ,άσχετοι.Κανένας δεν αντιλέγει οτι πρέπει να μπεί ένα φρένο ,τι φρένο όταν ανοίγεις ασκό αιόλου ββ άλλο αυτό,απλά ΟΧΙ πρόχειρα ,με ένα σύστημα ασύνδετο, η νομοθεσία να μην έχει ξεκαθαρίσει βασικά πράγματα νομικά και διαδικαστικά κτλ κτλ .

 

ΥΓ 

Ποιος έχει δεί συμβολαιογράφο να φέρνει δικαιολογητικά στον Μηχανικό??????Ε τώρα αν είμασταν μία ''τσιράκια'' ,τώρα θα δείτε. Ουτε φωτοτυπία δεν θα βγάζουν  αν δεν τους την βγάζουμε 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, μήπως κάποιος συνάδελφος έχει πιο ξεκάθαρη άποψη, γιατί διαβάζοντας και το ΦΕΚ.334Β/2021 και τον Ν.4495 δεν το γράφει κάπου ξεκάθαρα.

Για εκδοσή αδειών ή ΕΕΔΜΚ απαιτείται η έκδοση ΗΤΚ.

Π.Χ. για ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις που δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη, θα πρέπει πρώτα να εκδόσω ΗΤΚ και μετά ΕΕΔΜΚ? Δεν απαιτήσει καθόλου, ή έχω περιθώριο έως και 4 μήνες από την λήξη της άδειας/ολοκλήρωση εργασιών όπως λέει το άρθρο4.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Elounda said:

Βρε Ιάσωνα δεν είναι όλα θέμα χρημάτων. Συμφωνώ, αλλά εν προκειμένω αυτό είναι που οφείλει να μας ενδιαφέρει... Όλα τα υπόλοιπα έπονται.... Δεν είμαστε φιλόπτωχα ταμεία, δεν είμαστε εδώ για να προστατεύουμε τους πολίτες από το κακό κράτος.... Και για να μην ξεχνιόμαστε, για να πάω στο χασάπη και στο super market χρειάζομαι λεφτά.... Είναι και θέμα να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος και εμείς στην τελική. Δεν ταλαιπωρείται κανείς βρε φίλε, απλώς από 2010 (πριν δέκα ολόκληρα χρόνια δηλαδή) είχαν πει ότι, έτσι "...θέλουν να βαράνε τα όργανα".... Εγώ, από μόνος μου μαμάκας δεν είμαι για να κάνω επανάσταση.... Προτιμώ να μάθω να χορεύω όπως ακριβώς βαράνε τα όργανα... Όχι για τίποτε άλλο, αλλά είναι κι χασάπης κι ο κ.λπ. Δεν είναι όλοι οι πελάτες πονηροί και εγκληματίες για να τους ''τιμωρείς''  με μια ταυτότητα ,διαβατήριο κτλ κτλ και δεν ξέρω εγώ. Πρέπει να  καταλάβεις οτι ο νόμος βγήκε ΚΑΙ για  να εξυπηρετήσει τους μεγάλους αυθαιρετούχους (βίλα πάνω στο κύμα,παντελώς χωρις Ο.Α. κτλ κτλ), Πως είσαι βέβαιος γι' αυτό; δεν τους τιμωρείς εσύ την δουλεία σου κάνεις όπως σου υπαγορεύουν κάποιοι παντελώς ,κατ εμέ ,άσχετοι.Κανένας δεν αντιλέγει οτι πρέπει να μπεί ένα φρένο ,τι φρένο όταν ανοίγεις ασκό αιόλου ββ άλλο αυτό,απλά ΟΧΙ πρόχειρα ,με ένα σύστημα ασύνδετο, η νομοθεσία να μην έχει ξεκαθαρίσει βασικά πράγματα νομικά και διαδικαστικά κτλ κτλ . Γιατί, σε αυτό το κράτος μπουρδέλο, έχουν μέχρι σήμερα φτιάξει κάποια ηλεκτρονική εφορμογή "κόσμημα"; Μια από τα ίδια λοιπόν.... Δεν βαριέσαι, τα εγγόνια μου και τα εγγόνια σου θα δουλεύουν κάτω από καλύτερες συνθήκες... Κι εγώ όταν ξεκίναγα σπιταρόνες και πολυκατοικίες μοντέλο ονειρευόμουν ότι θα έφτιαχνα... Πάνε αυτά τώρα... Δώσμου αυθαίρετο, δώσμου ταυτότητα, δώσμου ..., δώσμου και ξαναδώσμου.... Κι εγώ θα μάθω να βγάζω λεφτά από αυτό που θα μου δώσεις! Τα υπόλοιπα άστα για να τα βρουν οι σύγχρονοι Δον Κιχώτες....

 

ΥΓ 

Ποιος έχει δεί συμβολαιογράφο να φέρνει δικαιολογητικά στον Μηχανικό??????Ε τώρα αν είμασταν μία ''τσιράκια'' ,τώρα θα δείτε. Ουτε φωτοτυπία δεν θα βγάζουν  αν δεν τους την βγάζουμε 

 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Saleptsis said:

καλησπέρα,

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, μήπως κάποιος συνάδελφος έχει πιο ξεκάθαρη άποψη, γιατί διαβάζοντας και το ΦΕΚ.334Β/2021 και τον Ν.4495 δεν το γράφει κάπου ξεκάθαρα.

Για εκδοσή αδειών ή ΕΕΔΜΚ απαιτείται η έκδοση ΗΤΚ.

Π.Χ. για ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις που δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη, θα πρέπει πρώτα να εκδόσω ΗΤΚ και μετά ΕΕΔΜΚ? Δεν απαιτήσει καθόλου, ή έχω περιθώριο έως και 4 μήνες από την λήξη της άδειας/ολοκλήρωση εργασιών όπως λέει το άρθρο4.

Ευχαριστώ.

Οχι.Για εργασίες που ΔΕΝ θέλει επίβλεψη δεν απαιτείται Ταυτότητα 

Link to comment
Share on other sites

κι όμως για εργασίες χωρίς επιβλέποντα ο ιδιοκτήτης την οφείλει μέσα σε ένα 4/μηνο

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο το γράφει παρακάτω. Μου είχε διαφύγει,μάλλον είχα μείνει στην παρουσίαση του ΤΕΕ Η μεταβολη κτηριολογικων μεγεθών τι θεωρείται?Επισης πως θα την  υποβάλλει ο κύριος του Έργου??

Edit το άρθρο 4 αναφέρει ενημέρωση και οχι υλοποίηση-καταχωριση ας πούμε άρα πιστεύω ότι το προηγούμενο μου ποστ ισχύει. 

Ας κάνουμε ένα παράδειγμα. Πχ ο συνάδελφος θέλει να βγάλει ΕΕΜΚ  διαρρυθμίσεις. Δεν απαιτείται σύνταξη ταυτοτητας.Μεταβιβαζει μετα από 1 χρόνο, απλά στην ταυτότητα που θα κάνει  τότε βάζει και την ΕΜΜΚ.Και θεωρώ ότι έτσι είναι σωστό.

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.