Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά την ορολογία της ηλεκτρονικής ταυτότητας "υλοποιημένη ιδιοκτησία" είναι η πραγματοποιημένη οικοδομή, "ημιτελής" χαρακτηρίζεται το υπό κατασκευή κτίσμα και "μη υλοποιημένη" όταν στο γεωτεμάχιο δεν υφίσταται κλειστός χώρος.
Η περίφραξη δεν συνιστά "υλοποιημένη ιδιοκτησία" καθότι δεν είναι χώρος.

Αναφορικά με το σύστημα:
Όταν επιλεγεί "υλοποιημένη ιδιοκτησία" πρέπει να συμπληρωθεί επιφάνεια.  
Μπορεί τις πρώτες εβδομάδες μετά την προσθήκη της επιλογής αυτής στην πλατφόρμα να προχωρούσε (λανθασμένα) η διαδικασία με μηδενική τιμή.
Τώρα, όμως, δεν γίνεται.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 σωστός  ο συλλογισμός σου συν/φε! και πράγματι έτσι το δέχθηκε

Τώρα μόλις  παρατήρησα ένα άλλο πρόβλημα 

ότι σ' αυτό το παράθυρο  στις επιφάνειες 

image.thumb.png.3789ecf9ad2f086c337066ddefea9fb3.png

πρέπει να γίνεις μάγος, για να καταλάβεις ότι το παραπάνω παράθυρο, μπορεί να επεκταθεί προς τα δεξιά με πολύ κόπο και να πάρει περίπου αυτή τη μορφή στην οποία περιλαμβάνει και τις "λοιπές κατασκευές"! 

image.thumb.png.fff3338703fd14626841f158f20e079b.png

(εξού και απορούσα με την πρόταση του συν/φου veneziaπου μου πρότεινε να επιλέξω μια "λοιπή κατασκευή" (που να είναι διερωτόμουν αυτή η επιλογή!)

υ.γ Μια φορά τα κατάφερα και βρήκα και τις "λοιπές κατασκευές" στο παραπάνω παράθυρο, αλλά β' φορά δεν μπόρεσα! 

Ξέρει κανείς πως επεκτείνεται προς τα δεξιά? 

 

 

  •  
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Σε ορθογωνικό γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου χωρίς κτίσμα, οι τρείς πλευρές δεν έχουν καμία υλοποίηση, μόνο χρώμα πάνω σε πέτρες, αλλά στην τέταρτη έχει τοποθετήσει συρματόπλεγμα ο γείτονας, για να οριοθετήσει τη δική του ιδιοκτησία.

Στο τοπογραφικό έχω δείξει κανονικά το συρματόπλεγμα και τη γραμμή του ορίου πάνω σε αυτό.

Δίνω ΗΤΚ ή όχι?

(Τι ζούμε με αυτές τις ΗΤΚ.....)

Link to comment
Share on other sites

Εκδίδεις κανονικά ΗΤΚ , ως αδόμητο και στην τεχνική έκθεση κάνεις αναφορά ότι το συρματόπλεγμα είναι υλοποιημένο όριο όμορης ιδιοκτησίας .

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί βεβαίως να συμφωνεί με το προσδιορισμένο όριο και ο πελάτης σου....

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, venezia said:

Εκδίδεις κανονικά ΗΤΚ , ως αδόμητο και στην τεχνική έκθεση κάνεις αναφορά ότι το συρματόπλεγμα είναι υλοποιημένο όριο όμορης ιδιοκτησίας .

Ευχαριστώ

5 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αρκεί βεβαίως να συμφωνεί με το προσδιορισμένο όριο και ο πελάτης σου....

 

Αυτός μου το έδειξε, φαίνεται άλλωστε και απο την πλευρά που είναι τοποθετημένο το συρματόπλεγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, αναφέρω εδώ την περίπτωση μου μήπως βοηθήσω κάποιον με αντίστοιχο θέμα. Εχω αγροτεμάχιο στο οποίο έχω κάνει δήλωση στο Ν.4495/17 για μάντρα, 1 στέγαστρο και 2 υπόστεγα. Μετά από επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη μου είπαν να κάνω τα εξής: 

Στο ΜΗΤΡΩΟ που εισάγω το γήπεδο βάζω ΑΔΟΜΗΤΟ: ΟΧΙ. Και δεν συμπληρώνω κάποιον όροφο από κάτω. Μετά όταν πάω να επεξαργαστώ την ιδιοκτησία βάζω ΥΛΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ: ΝΑΙ. Στα χιλιοστά δεν βάζω τίποτα. Μετά στην καρτέλα ΠΡΑΞΕΙΣ, προσθέτω τη δήλωση του 4495 και από κάτω, εφόσον εγώ θεωρώ ότι δεν απαιτείται ούτε ΜΣΕ ούτε Τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου, βάζω: Είδος στατικού ελέγχου: ΧΩΡΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ. 

Μετά στην καρτέλα ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ, επιλέγω την Πραξη που αφορά τον 4495 βάζω όροφος ΙΣΟΓΕΙΟ και παντού 0 τμ, αλλά βάζω 4 λοιπές κατασκευές και τις περιγράφω στα σχόλια. Στην καρτέλα ΧΡΗΣΕΙΣ δεν βάζω τίποτα. Αυτά!

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πρέπει ή να παίρνουμε τηλέφωνα ή να γινόμαστε μάγοι!

(από την μία δεν συμπληρώνουμε όροφο και από την άλλη βάζουμε ισόγειο!)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις οδηγίες (ερωτω-απαντήσεις) του ΤΕΕ όταν έχει ξεκινήσει η κατασκευή μίας οικοδομής, αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, η ιδιοκτησία θεωρείται ημιτελής.
Σύμφωνα με την —κατά τα ειωθότα— λανθασμένη απάντηση της τεχνικής υποστήριξης όταν δεν έχει καν ξεκινήσει (υπάρχει μόνο η περίφραξη και κάποια στέγαστρα), η ιδιοκτησία είναι υλοποιημένη.

On 4/11/2022 at 9:08 ΠΜ, Pavlos33 said:

"μη υλοποιημένο" και καταχώρηση τον αριθμό 1 στις λοιπές κατασκευές"

Αυτή είναι η σωστή καταχώρηση για την περίπτωση της περίφραξης.
Εάν υπάρχουν περισσότερες λοιπές κατασκευές (όπως είναι τα στέγαστρα), συμπληρώνεται αναλόγως το σχετικό πεδίο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.