Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με ηλεκτρονική βεβαίωση μηχανικού κάθε εργασία σε κτίριο που δεν απαιτείται οικοδομική άδεια από την πολεοδομία


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Στην περίπτωση που εκδίδεται άδεια μικρής κλίμακας π.χ. για θερμομόνωση κελύφους συγχρόνως όμως γίνεται και κάποια εργασία που δεν απαιτεί άδεια μικρής κλίμακας π.χ αντικατάσταση κουφωμάτων χρειάζεται να εκδώσουμε και την περιβόητη βεβαίωση?  

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2021 at 10:00 ΠΜ, lamgar said:

Καλησπέρα! Στην περίπτωση που εκδίδεται άδεια μικρής κλίμακας π.χ. για θερμομόνωση κελύφους συγχρόνως όμως γίνεται και κάποια εργασία που δεν απαιτεί άδεια μικρής κλίμακας π.χ αντικατάσταση κουφωμάτων χρειάζεται να εκδώσουμε και την περιβόητη βεβαίωση?  

Εάν  κάποιος  κάνει καταγγελία  ,  ο  πελάτης  σου θα  πληρώσει   πρόστιμο ,  όλα  αυτά  βέβαια  είναι  υποθετικά  ,  με  ένα  μεγάλο  ΕΑΝ  ,  αλλά  ο  διάβολος  πάντα κρύβεται  στις  λεπτομέρειες. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2021 at 10:00 ΠΜ, lamgar said:

Καλησπέρα! Στην περίπτωση που εκδίδεται άδεια μικρής κλίμακας π.χ. για θερμομόνωση κελύφους συγχρόνως όμως γίνεται και κάποια εργασία που δεν απαιτεί άδεια μικρής κλίμακας π.χ αντικατάσταση κουφωμάτων χρειάζεται να εκδώσουμε και την περιβόητη βεβαίωση?  

Καλημέρα! Σχετικά με το ερώτημα που έκανα μου απάντησαν από το ΤΕΕ το εξής. Στην περίπτωση που εκδίδεται άδεια μικρής κλίμακας δεν χρειάζεται να εκδοθεί και η βεβαίωση για εργασίες που δεν απαιτείται άδεια μικρής κλίμακας. Αρκεί να αναφέρουμε στην άδεια ότι πραγματοποιούνται και οι άλλες εργασίες π.χ. κουφώματα, ηλιακός κτλ. Πάλι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις εργασίες που δεν χρειάζονται άδεια, απλά θα τις αναφέρουμε στην Τεχνική έκθεση της ΕΕΔΜΚ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/6/2021 at 12:30 ΜΜ, Paul_Mix said:

Αυτές τις εργασίες που δεν χρειάζονται άδεια, απλά θα τις αναφέρουμε στην Τεχνική έκθεση της ΕΕΔΜΚ?

Ακριβώς αυτό μου απάντησαν. Τις αναφέρουμε στην Τεχνική Έκθεση της ΕΕΔΜΚ και είμαστε καλυμμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιος είναι καλυμμένος; Εμείς ως μηχανικοί ή ο πελάτης; Γιατί αν τυχόν ελεγχθούν από αρμόδια υπηρεσία την ώρα των εργασιών (δηλαδή αστυνομία.. τουλάχιστον στην περιοχή που δραστηριοποιούμαστε ως γραφείο δεν υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστεί συνάδελφος από την ΥΔΟΜ μετά από καταγγελία κατά την ώρα των εργασιών) τι θα δείξει ο κύριος του έργου; Ένα στέλεχος ΕΕΔΜΚ που στον τίτλο θα λέει π.χ. "εγκατάσταση θερμομόνωσης με χρήση ικριωμάτων". Αν η υπόψη αρμόδια υπηρεσία είναι ενημερωμένη ότι πρέπει να ελέγχει και εγκατάσταση ηλιακών η αντικατασταση κουφωμάτων, δε νομίζω η προφορική ενημέρωση του ΤΕΕ στο μηχανικό να τους πείσει. Εκτός και αν δίνουμε και την Τεχνική Έκθεση μαζί και το αρμόδιο όργανο τη διαβάσει.. αναλυτικά.. και με προσοχή.

Τούτων λεχθέντων, και έχοντας βγάλει την πρώτη μου βεβαίωση Α30, βλέπω ότι ισχύει για το ίδιο 24ωρο για το οποίο την εκδίδεις. 07.07.21 εκδόθηκε, έως 07.07.21 ισχύει. 

image.png.3f5a3212d42942462373bf42dc1aca05.png

Η ΕΕΔΜΚ ισχύει για ένα χρόνο.

Δηλαδή άμα θέλω να αντικαταστήσω κουφώματα πρέπει να έχω το μηχανικό standby για να εκδώσει το χαρτί τη μέρα που έρχεται ο κουφωματάς. Αν δεν τελειώσεις σε μια μέρα τελικά να βγάλει και άλλο χαρτί (βλ. Τ.Ε. από το eΆδειες με υδατογράφημα) την επόμενη.

Αν ρίξω και ένα βαψιματάκι όμως με μια τρίμετρη σκαλωσιά της πλάκας σε έναν τυφλό τοίχο 12 τμ μπορώ να τα κάνω αμφότερα εντός έτους με την ίδια άδεια.

Συγγνώμη για τη γλώσσα, αλλά ασχολούμαστε με παπαριές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.