Jump to content

Εξοικονομώ - Αυτονομώ και ΕΕΔΜΚ


Recommended Posts

1 hour ago, katrmp said:

Η αντλία που θα μπεί? Εσυ θα συνδέσεις την αντλία μετα την ηλεκτροβάννα, η οποία ηλεκτροβάννα θα είναι πάντα κλειστή? Και η επιστροφή ? πώς θα γίνει ώστε να μην μπορει να επωφεληθει το άλλο σπίτι, αλλά και να δουλέψει ο λέβητας εφεδρικα?

Παραθέτω ένα γρήγορο σκαρίφημα της σύνδεσης της Α/Θ. Η προσαγωγή της Α/Θ θα συνδεθεί μετά την ηλεκτροβάνα του λέβητα και η επιστροφή μετά την απομονωτική της επιστροφής του λέβητα. Στην ουσία ο λέβητας θα ειναι απομονωμένος και θα λειτουργεί ή η Α/Θ ή ο λέβητας, με κατάλληλη εναλλαγή (χειροκίνητα) των βανών.

image.png.5ed51b48cc8d3eff62bb50b3ac358aa2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!Επειδή έχω μπερδευτεί με τις συνεχείς αλλαγές στη νομοθεσία, για το κύκλο εξοικονομώ αυτονομώ έχουμε να κανουμε τις κάτωθι εργασίες σε ενα σπιτι σε περιοχη χαρακτηρισμενη ως αρχαιολογικος χωρος, με αποτελεσμα να χρειαζεται συμβουλιο αρχιτεκτονικής αν βγει εεμκ.Τελικα για τις κάτωθι εργασίες απαιτείται εεμκ?Γιατι ως τωρα μου την ζητουσαν στο εξοικονομω β' κυκλος οι ελεκτες για να κλεισει ο φακελος.

Οι εργασιες που θα γινουν ειναι οι εξης:

1)Θερμομονωση τοιχων και στεγης

2)αντλιας θερμοτητος(είναι μονοκατοικία)

3)Φωτοβολταικό 10kw

Σύμφωνα με αυτό δεν απαιτείται ούτε για τους τοίχους πλεον??

 

 

Α. Π. οικ. ΥΠΕΝΔΑΟΚΑ713092964 (27-7-21)(1).pdf

Edited by theokar
Link to comment
Share on other sites

Η θερμοπρόσοψη τοίχων απαιτεί ΕΕΔΜΚ (Ν. 4495/17, αρθ. 29, περίπτωση ιθ')

Στο έγγραφο που επισύναψες αναφέρεται ότι δεν απαιτείται σε οριζόντιες όψεις - πχ. δώματα, πυλωτές - και εφ' όσον δεν απαιτούνται ικριώματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Να εκφράσω μια απορία και εγώ με την σειρά μου.

Για θερμομόνωση οριζόντιας οροφής κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη (χωρίς ικριώματα) απαιτείται έκδοση ΕΕΔΜΚ;

Δεν βρίσκω κάποια αναφορά,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Alejandro_92 said:

Καλησπέρα σε όλους.

Να εκφράσω μια απορία και εγώ με την σειρά μου.

Για θερμομόνωση οριζόντιας οροφής κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη (χωρίς ικριώματα) απαιτείται έκδοση ΕΕΔΜΚ;

Δεν βρίσκω κάποια αναφορά,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν απαιτείται.

Α. Π. οικ. ΥΠΕΝΔΑΟΚΑ713092964 (27-7-21).pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάτι ακόμα, για αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με α-θ η οποία θα λειτουργήσει στο ίδιο δίκτυο απαιτείται εεδμκ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω-διευκρινίσω το εξής: Για εγκατάσταση επιτοίχιου λέβητα φυσικού αερίου σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, απαιτείται ή όχι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (ΕΕΔΜΚ);

Θυμάμαι ότι στον Β’ κύκλο του προγράμματος είχε βγει ένα έγγραφο που, μεταξύ άλλων, απάλλασσε και τους επιτοίχιους λέβητες από ΕΕΔΜΚ. Επίσης το άρθρο 30 του Ν.4495/2017 (παράγραφος η) λέει ξεκάθαρα ότι η τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου δεν απαιτεί ΕΕΔΜΚ.

Υποβάλω το ερώτημα για να επαληθεύσω ότι δεν έχει υπάρξει κάποια τροποποίηση στα ανωτέρω, και ότι συνεχίζει να ισχύει η απαλλαγή των επιτοίχιων λεβήτων  από την ΕΕΔΚΜ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τη ΕΕΔΜΚ και την μελέτη για το αέριο

1.Βεβαίωση άρθρου 30 ν.4495/2017 για αντικατάσταση κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα

μπορεί να θεωρηθεί μελέτη και να επιδοτηθεί από το πρόγραμμα;

2.Αν κανω μελέτη χρονικού προγραμματισμού ή ΣΑΥ-ΦΑΥ μπορώ να την τιμολογίσω και να επιδοτηθεί;

3.Επίσης η διαχείρηση του έργου ως προς τον φάκελο και την διαδικασία για το ΙΚΑ (πιν.3 - τεχνική έκθεση - απογραφή - ΑΠΔ - αποπεράτωση) μπορεί να επιδοτηθεί από το πρόγραμμα;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vagom said:

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω-διευκρινίσω το εξής: Για εγκατάσταση επιτοίχιου λέβητα φυσικού αερίου σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, απαιτείται ή όχι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (ΕΕΔΜΚ);

Θυμάμαι ότι στον Β’ κύκλο του προγράμματος είχε βγει ένα έγγραφο που, μεταξύ άλλων, απάλλασσε και τους επιτοίχιους λέβητες από ΕΕΔΜΚ. Επίσης το άρθρο 30 του Ν.4495/2017 (παράγραφος η) λέει ξεκάθαρα ότι η τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου δεν απαιτεί ΕΕΔΜΚ.

 

δεν εχει υπάρξει καποια αλλαγη. Δεν απαιτειται. Βεβαιωση θα θελει

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, 

για την έκδοση ΕΕΜΚ για τοποθέτηση θερμοπρόσοψης και αντλίας θερμότητας σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με το πρόγραμμα εξοικονομώ, απαιτείται συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.