Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Μπήκα στην ειδική φόρμα καταχώρησης σήμερα του mydata, για να καταχωρήσω το τιμολόγιο που έκοψα για τον Φεβρουάριο. Στο πεδίο της φόρμας που καταχωρούμε τον φόρο παρακράτηση, στην κατηγορία φόρου ΔΕΝ υπάρχει η περίπτωση δ' - αμοιβές συμβούλων διοίκησης  - 20%. Το έχει δει και κανένας άλλος αυτό; Άλλαξαν τις περιπτώσεις των φόρων;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

marian7

Ναι, έχει αλλάξει η περιγραφή του παρακρατούμενου φόρου.
Θα επιλέξεις ως κατηγορία φόρου: παρακράτηση φόρου από πρώην ελευθέρια επαγγέλματα (20%).

Edited by Equalizer
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Equalizer said:

marian7

Ναι, έχει αλλάξει η περιγραφή του παρακρατούμενου φόρου.
Θα επιλέξεις ως κατηγορία φόρου: παρακράτηση φόρου από πρώην ελευθέρια επαγγέλματα (20%).

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με ΜΥΦ 2021... Equalizer: "Ναι, θα υποβληθούν κανονικά".

Είμαι άρθρο 39. Μπλοκάκι που πάω σαν μισθωτός.

1. Θα περάσω όλα τα τιμολόγια για το 2021 μέσω mydata. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να ασχοληθώ με οτιδήποτε άλλο που αφορούσε τη διαδικασία που κάναμε για ΜΥΦ; Δηλαδή περνώ όλα τα τιμολόγια του 21 στο myaade και τέλος. Η έχω λάθος;

2. Σαν μισθωτός του άρθρου 39 δεν περνούσα καθόλου έξοδα στα βιβλία μου. Αλλά πάντα σε αγορές ζητώ τιμολόγια. Χωρίς να εκπίπτω ΦΠΑ. Δεν βάζω τίποτε στο Φ2 ούτε όπως είπα στα βιβλία μου. Καθώς ο λογιστής μου έχει πει πως επειδή υπαγομαι άρθρο 39 δεν μπορώ να βάλω έξοδα. (με την ευκαιρία είναι σωστό αυτό;) Τώρα που θα τα περνά υποχρεωτικά π.χ. η αλυσίδα από την οποία αγοράζω δίσκο, κινητό, θα πρέπει να τα περάσω και στην Φ2; Αν ναι σε ποιά κελιά; Δεν λαμβάνω ΦΠΑ οπότε με ενδιαφέρει μόνο που δηλώνω την καθαρή αξία και το ΦΠΑ των εξόδων.

Ευχαριστώ πολύ και καλό τριήμερο!

Edited by Panagiwths_sk
Link to comment
Share on other sites

@Panagiwths_sk

1. Σε αυτές τις καταστάσεις περιλαμβάνονται και τα έσοδα και τα έξοδα.
Στο myDATA θα δηλώσουμε μόνο τα παραστατικά εσόδων για το 2021.
Πώς θα γνωρίζουν, λοιπόν, τα έξοδα;
Δεν υπάρχει, όμως, λόγος να σε απασχολεί τώρα αυτό, αν καταργηθούν θα βγει σχετική ανακοίνωση.
Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις (όπως όλοι μας) είναι να καταχωρήσεις τα έσοδα του 2021 στο myDATA.

2. Το γεγονός ότι είσαι ασφαλισμένος με το άρθρο 39, δεν έχει καμμία σχέση με την εφορία.
Αφορά μόνο τον τρόπο που είσαι ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ και τίποτα άλλο.
Παραμένεις ελεύθερος επαγγελματίας λόγω της έναρξης εργασιών που έχεις κάνει.
Τα επαγγελματικά έξοδα (εφόσον είναι με τιμολόγιο και τον ΑΦΜ σου) πρέπει —υποχρεωτικά— να καταχωρούνται στο βιβλίο εσόδων–εξόδων και να δηλώνονται στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ.

Στα παρακάτω θέματα μπορείς να θέσεις όποια απορία έχεις:
Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2
Εκπιπτόμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού
Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων

Edited by Equalizer
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα ανατρέξω σε αυτά τα νήματα. 

"Το γεγονός ότι είσαι ασφαλισμένος με το άρθρο 39, δεν έχει καμμία σχέση με την εφορία."

λάθος διατύπωση δική μου. Πληρώ τα παρακάτω:

"Πέντε προϋποθέσεις για να φορολογηθεί το μπλοκάκι ως μισθωτός".

1. Τα έξοδα ΔΕΗ, τηλεπικοινωνιακά, δεν τα δήλωνα ποτέ. Περισσότερος κόπος να τα πέρναγα γραμμή γραμμή στα βιβλία και το όφελος οχι ιδιαίτερα σημαντικό. Αυτό παλιότερα που ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας.  Αναφέρομαι σε αυτά που θα τα δηλώνουν για εμάς πλέον π.χ. το ΠΛΑΙΣΙΟ κλπ.

Αναφορικά με το 2. Το έγραψα λάθος. Ενώ κόβω τιμολόγια (1 το μήνα) έχω αφορολόγητο στο τέλος όπως οι μισθωτοί. Πληρώ τις 5 προϋποθέσεις (1 εργοδότης κλπ). Μπορώ να φορολογούμαι σσν μισθωτός και να βάζω και έξοδα που θα μειώνουν το εισόδημα μου στο τέλος; Το ερώτημα αφορά το αν μπορώ να έχω έξοδα το 2022 (περασμένα από π.χ. πλαίσιο) χωρίς να χάσω ή να έχω πρόβλημα με το να είμαι φορολογικά για το 2022 σαν μισθωτός.  Είχα σαν αντίληψη ότι σαν  μισθωτός ξεχνώ τα έξοδα.

"Από πλευράς myDATA δεν κάνεις τίποτα διαφορετικό από τους υπόλοιπους ελεύθερους επαγγελματίες.
Φροντίζεις να τηρείς τις "Πέντε προϋποθέσεις για να φορολογηθεί το μπλοκάκι ως μισθωτός".
Σχετικό θέμα: "Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό".

η παραπάνω απάντηση σου @Equalizerμε μπέρδεψε. Το βασικό ερώτημα: μπορώ να πάω σαν μισθωτός και παράλληλα να έχω έξοδα στα βιβλία μου που θα μειώνουν στο τέλος το εισόδημα του 22; Δηλαδή και το αφορολόγητο του μισθωτού και τα εξοδα του ελ. επαγγελματία;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Edited by Panagiwths_sk
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι φορολογείσαι ως μισθωτός δεν σημαίνει ότι παύεις να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.
Για τα έξοδα ισχύουν όσα έγραψα παραπάνω.
Όλ' αυτά, όμως, δεν έχουν σχέση με το myDATA.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κατάλληλο θέμα από όσα παρέθεσα προηγουμένως.
Εάν θέλεις να ρωτήσεις για τον τρόπο φορολόγησης των οιονεί μισθωτών:
Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό

Edited by Equalizer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως γίνεται ο χαρακτηρισμός αντικρυζόμενου παραστατικού εξόδου τιμολογίων leasing ενοικίασης αυτοκινήτου για τα οποία δεν δικαιούμαστε έκπτωση του ΦΠΑ δηλαδή λαμβάνουμε το συνολικό ποσό ως έξοδο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.