Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο καλός συνάδελφος @Equalizer απάντησε σε ερώτηση συνάδελφου που είναι σαν εμένα άρθρο 39 πως η παρακράτηση περίπου 9% που μου κάνει ο εργοδότης δεν αποτελεί έξοδο άρα δεν μπαίνει και στο βιβλίο... Διαβάζοντας το παρόν νήμα κατάλαβα πως βάζω τις κρατήσεις αυτές σαν επιπλέον κράτηση, σαν νέο φόρο πλέον του 20%. Άρα τελικά μπαίνει η εισφορά μας στα βιβλία έμμεσα αν έχω καταλάβει σωστά...

Edited by Panagiwths_sk
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2022 at 8:47 ΜΜ, panosges said:

Καλησπέρα, χρειάζεται υποβολή ΜΥΦ για το 2021 ;

Ευχαριστώ

Πήγα ο ίδιος στήν Εφορία γιά νά κάνω τήν ίδια ερώτηση προσθέτοντας καί τή παρατήρηση «Αφού τώρα συμπληρώνουμε τό myData, χρειάζεται νά συμπληρώνουμε καί τό ΜΥΦ?».

Έλαβα τήν εξής εκπληκτική απάντηση «Δέν έχουμε καμία ενημέρωση περί τού αντιθέτου. Αυτό πού κάνετε στό myData είναι τής ΑΑΔΕ, εμείς εδώ είμαστε .. Εφορία!»

Μετά από αυτόν τόν διάλογο, συμπλήρωσα καλού κακού καί τά ΜΥΦ τού 2021. Δέν αποκλείεται νά πρέπει νά κάνουμε τό ίδιο καί γιά τό 2022.

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2022 at 9:43 ΠΜ, Apsekastos said:

Χειρισμός εξόδων στο myDATA

Β) Εισφορές ΕΦΚΑ ελεύθερου επαγγελματία

 

Είδος παραστατικού: "Παραστ. Εξαιρ. Οντοτήτων ημεδαπής/αλλοδαπής"
Τύπος παραστατικού: "ΕΦΚΑ"

Γενικά στοιχεία παραστατικού
Σειρά: 0, ΑΑ: 042022 (για εισφορές Απριλίου),
Ημερομηνία: η ημερομηνία έκδοσης του ειδοποιητηρίου
Στοιχεία εκδότη: συμπληρώνεται ο ΑΦΜ του ΕΦΚΑ

Σύνοψη: συμπληρώνεται το ποσό στην καθαρή αξία
Χαρακτηρισμός
Κατηγορία: "2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ"
Είδος: "Ασφαλιστικές εισφορές αυτοαπασχολούμενων (Ε3_585_007)"

Σχετικά μέ τόν ΕΦΚΑ νά προσθέσω καί τήν εμπειρία μου.

Καταρχάς «Σειρά» καί «ΑΑ» δέν υπάρχουν πάνω στό ειδοποιητήριο τού ΕΦΚΑ. Επομένως αυτοσχεδιάζουμε βάζοντας 0 στή Σειρά καί ότι μάς κατέβει στό ΑΑ, αρκεί νά μοιάζει μέ ακέραιο αριθμό. Π.χ. τό 042022 που προτείνει ο apsekastos είναι ένα καλό παράδειγμα, θέλοντας ίσως νά δείξει οτι αφορά τήν εισφορά Απριλίου.

Τό δικό μου ειδοποιητήριο αξίας 408€ εκδόθηκε στίς 22/03/2022 καί αφορούσε τούς 2 πρώτους μήνες τού 2022. Σκέφθηκα ηλιθίως νά τό καταχωρίσω 2 φορές, μία μέ ΑΑ 012022 γιά τόν Ιανουάριο (204€) καί μία μέ ΑΑ 022022 γιά τόν Φεβρουάριο (τά υπόλοιπα 204€). Τή πρώτη φορά (γιά τόν Ιανουάριο) τό δέχτηκε, αλλά στό δεύτερο (γιά τόν Φεβρουάριο) κλωτσούσε μέ τήν υπόδειξη «Τό παραστατικό αυτό έχει ήδη καταχωρηθεί».

Ακύρωσα τό 1ο παραστατικό καί έπαψε νά εμφανίζεται στό Συνοπτικό Βιβλίο. Συνεχίζει όμως νά εμφανίζεται στά Παραστατικά μέ τήν ένδειξη «Ακυρωμένο».

Αποφάσισα νά εκδώσω νέο παραστατικό μέ τήν ίδια ημ/νία, αλλά διαφορετικό ΑΑ από αυτό που ακύρωσα (έβαλα δηλαδή 022022) καί ποσόν 408€. Η απάντηση, περιέργως, ήταν πάλι η ίδια «Τό παραστατικό αυτό έχει ήδη καταχωρηθεί». Σκέφτηκα οτι ίσως φταίει η ημ/νία.

2η προσπάθεια μέ άλλη ημ/νία (23/03/2022), καί ΑΑ 022022 (που είχα ήδη χρησιμοποιήσει χωρίς επιτυχία) καί ποσόν 408€. Η απάντηση, ήταν πάλι η ίδια «Τό παραστατικό αυτό έχει ήδη καταχωρηθεί».

3η καί τελευταία προσπάθεια μέ ημερομηνία (23/03/2022), ΑΑ 01022022 καί ποσόν 408€. Αυτή τή φορά τό δέχτηκε. Ελπίζω νά μήν έχω άλλες παρενέργειες.

Τό ηθικό δίδαγμα από αυτή τή περιπέτεια είναι (μάλλον) οτι όταν τό ειδοποιητήριο αφορά πολλούς μήνες τό καταχωρούμε μία φορά γιά ολόκληρο τό ποσόν.

ΥΓ. Από όσο κατάλαβα δέν νοιάστηκαν καθόλου άν εγώ έχω όντως πληρώσει αυτά τά 408€.

Link to comment
Share on other sites

Η καταληκτική ημερομηνία διαβίβασης των εσόδων του 2021 θα μεταφερθεί στο τέλος Μαΐου, σύμφωνα με τοποθέτηση εκπροσώπου της ΑΑΔΕ. 
Αν και αναμένεται, δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα.
Πράγματι είναι άλλο η ΑΑΔΕ και άλλο η εφορία.
Το myDATA είναι της πρώτης και οι ΜΥΦ της δεύτερης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Πλήθων said:

Η καταληκτική ημερομηνία διαβίβασης των εσόδων του 2021 θα μεταφερθεί στο τέλος Μαΐου, σύμφωνα με τοποθέτηση εκπροσώπου της ΑΑΔΕ. 
Αν και αναμένεται, δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα.
Πράγματι είναι άλλο η ΑΑΔΕ και άλλο η εφορία.
Το myDATA είναι της πρώτης και οι ΜΥΦ της δεύτερης.

Λογικά η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των ΜΥΦ 2021 είναι η 31/3/2022.

Edited by acomaedo
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kaimakcalan said:

Τό ηθικό δίδαγμα από αυτή τή περιπέτεια είναι (μάλλον) οτι όταν τό ειδοποιητήριο αφορά πολλούς μήνες τό καταχωρούμε μία φορά γιά ολόκληρο τό ποσόν.

Δεν έχω προσπαθήσει ακόμα να καταχωρήσω τα παραστατικά του ΕΦΚΑ, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τί εννοείς ότι "καταλαβαίνει" το σύστημα και δεν επιτρέπει 2η ή όσες θέλεις καταχωρήσεις (εφόσον έχουν διαφορετικό ΑΑ).

Link to comment
Share on other sites

Breaking news: Τέρμα οι ΜΥΦ (και για το 2021).

"Για το 2021: Οι επιχειρήσεις διαβιβάζουν υποχρεωτικά στην myDATA τα απαιτούμενα δεδομένα των εσόδων τιμολόγησης, εξόδων αυτοτιμολόγησης και τίτλων κτήσης, που έχουν εκδώσει, έως τις 27 Μαΐου 2022.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/58771/aade-telos-oi-sygkentrwtikes-pelatwn-promhoeytwn-mesw-mydata-h-diabibash-esodwn-gia-to-2021

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.