Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

@evdoxia

Όταν γίνεται εξοδοποίηση του ΦΠΑ η κατηγορία στον χαρακτηρισμό εξόδων είναι:
2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ.
Στη συνέχεια πρέπει να επιλέξεις το είδος αναλόγως του κωδικού που χρησιμοποιείς στο Ε3.

Edited by Equalizer
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Προσπαθώντας να καταχωρήσω την ασφαλιστική εισφορά (ΕΦΚΑ) του Ιανουαρίου 2022, όπως πολύ ωραία εξήγησε ο συνάδελφος @Apsekastos στο post του (ευχαριστώ!), εμφανίστηκε κατά την υποβολή μήνυμα ότι το παραστατικό έχει ήδη υποβληθεί. Δεδομένου ότι πρώτη φορά καταχωρώ οποιαδήποτε ασφαλιστική εισφορά στο myDATA, έχει συμβεί το ίδιο σε κάποιον άλλο συνάδελφο;

Επίσης, η εισφορά 12/2021 που πληρώθηκε τέλη Ιανουραρίου, θα την καταχωρήσουμε με χαρακτηρισμό "2.10 Έξοδα προηγούμενων χρήσεων, Ασφαλιστικές Εισφορές E3_585__007";

Σας ευχαριστώ!

Screenshot 2022-03-08 180018.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 6:35 ΜΜ, tyberius7 said:

εμφανίστηκε κατά την υποβολή μήνυμα ότι το παραστατικό έχει ήδη υποβληθεί.

Αρχικά, βεβαιώσου ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα τύπου: καθαρισμός cookies.
Εάν συνεχίζει να γίνεται το ίδιο, ανέβασε ένα screenshot των γενικών στοιχείων.

Παράθεση

Επίσης, η εισφορά 12/2021 που πληρώθηκε τέλη Ιανουραρίου, θα την καταχωρήσουμε με χαρακτηρισμό "2.10 Έξοδα προηγούμενων χρήσεων,

Με αυτόν τον χαρακτηρισμό διαμορφώνονται τα αποτελέσματα της προηγούμενης περιόδου, με την οποία δεν ασχολούμαστε (ως προς τα έξοδα).
Μην τον χρησιμοποιήσεις, ακολούθησε το παράδειγμα.

Παράθεση

Ασφαλιστικές Εισφορές E3_585__007";

Ναι.

Edited by Δόκτορας
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ @Δόκτορας, έσβησα cookies αλλά μια τα ίδια. Έκανα και μια αναζήτηση των παραστατικών (οριστικοποιημένο, χαρακτηρισμένο, μη χαρακτηρισμένο, κτλ.) άλλα δεν βρέθηκε κάτι. Παραθέτω ένα screenshot του παραστατικού και της ειδοποίησης πληρωμής του ΕΦΚΑ:

image.thumb.png.d383699d35e4ff6a3ae2f7b9492432dc.png

------------------

image.png.4faa780e3a2d52f9fc7e4ee03cdeeedb.png

Προσπάθησα το ΑΑ Παραστατικού με 012022 αλλά και αυτό έβγαλε το ίδιο μήνυμα .... κάτι δεν έχω καταλάβει με το myData.

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να φταίει είναι ο αριθμός παραστατικού.
Βάλε κάτι μικρότερο όπως 0122 ή 122.
Μία ακόμα εναλλακτική λύση: 01/2022.

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2022 at 5:18 ΜΜ, tyberius7 said:

Προσπάθησα το ΑΑ Παραστατικού με 012022 αλλά και αυτό έβγαλε το ίδιο μήνυμα .... κάτι δεν έχω καταλάβει με το myData.

Ευχαριστώ και πάλι!

Εγώ σαν ΑΑ Παραστατικού καταχωρώ τον αριθμό που γράφει στο ειδοποιητήριο κάτω κάτω αριστερά και είμαι ΟΚ.  Δοκίμασέ το...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εκτός από το ανέβασμα των παρασταστικών (ΤΠΥ εσόδων) στην πλατφόρμα του Mydata και την οριστικοποίηση τους (για το 21) χρείαζεται να κάνουμε κάτι άλλο; Έξοδα δεν έχω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2022 at 5:18 ΜΜ, tyberius7 said:

Προσπάθησα το ΑΑ Παραστατικού με 012022 αλλά και αυτό έβγαλε το ίδιο μήνυμα .... κάτι δεν έχω καταλάβει με το myData.

Κάτι άλλο συμβαίνει, δεν φταίει ο αριθμός.
Χρησιμοποίησα το 012022 και δεν υπήρξε πρόβλημα.
Σημειώνω ότι ο αριθμός δεν μπορεί να περιλαμβάνει παύλες, καθέτους ή άλλα σύμβολα.

3 ώρες πριν, mechgiann said:

Εγώ σαν ΑΑ Παραστατικού καταχωρώ τον αριθμό που γράφει στο ειδοποιητήριο κάτω κάτω αριστερά και είμαι ΟΚ.

Πραγματικά φαίνεται να είναι αύξων αριθμός. 
Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που έχει μπει σε αυτή τη θέση.
Πάντως εγώ χρησιμοποιώ αριθμό αναλόγως του μήνα και του έτους (π.χ. 022022) για καλύτερη εποπτεία.

2 ώρες πριν, acomaedo said:

Συνάδελφοι, εκτός από το ανέβασμα των παρασταστικών (ΤΠΥ εσόδων) στην πλατφόρμα του Mydata και την οριστικοποίηση τους (για το 21) χρείαζεται να κάνουμε κάτι άλλο;

Όχι.

Edited by Δόκτορας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Δόκτορας, @mechgiann, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές! Τελικά προσπάθησα το ΑΑ Παραστατικού 0122, δεν έκανα καμία άλλη αλλαγή, και το δέχτηκε! Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται ... τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Εισφορές ΕΦΚΑ ελεύθερου επαγγελματία
Είδος παραστατικού: "Παραστ. Εξαιρ. Οντοτήτων ημεδαπής/αλλοδαπής"
Τύπος παραστατικού: "ΕΦΚΑ"

Γενικά στοιχεία παραστατικού
Σειρά: 0, ΑΑ: 042022 (για εισφορές Απριλίου),
Ημερομηνία: η ημερομηνία έκδοσης του ειδοποιητηρίου
Στοιχεία εκδότη: συμπληρώνεται ο ΑΦΜ του ΕΦΚΑ

Σύνοψη: συμπληρώνεται το ποσό στην καθαρή αξία
Χαρακτηρισμός
Κατηγορία: "2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ"
Είδος: "Ασφαλιστικές εισφορές αυτοαπασχολούμενων (Ε3_585_007)"

 

Με τον παραπάνω τρόπο καταχωρούνται στα έξοδα οι ασφαλιστικές εισφορές (ΕΦΚΑ)...

Η εισφορά του Δεκεμβρίου 2021 που πληρώθηκε εντός του 2022 πως καταχωρείται?

Στον κωδικό Ε3_585_007 ,αν δεν κάνω λάθος, μπαίνει η λογιστική βάση (Οι εισφορές που αναλογούν στο 2022-όχι που πληρώθηκαν) στην οποία δεν ανήκει η εισφορά του 12ου 2021.... τι λέτε?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.