Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

ΚΑΝΑ κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μάλιστα εκτιμώ ιδιαίτερα ότι εντοπίζεις το συγκεκριμένο σημείο, καθώς τέτοια κενά ψάχνω να βρω (μέσω της εμπειρίας σας εδώ στο φόρουμ) που μου διαφεύγουν στην προσπάθειά μου να ενημερωθώ, ώστε να δώσω εύστοχη απάντηση στον πελάτη και να μη χάσω και τη δουλειά.

Αναφέρεσαι πάντως στην παράγραφο 6 του άρθρου 50;

6. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, των αδειών δόμησης και τυχόν αναθεωρήσεών τους, που εκδόθηκαν σύμφωνα με το από 8.7.1993 π.δ. (Δ795) είτε σύμφωνα με τον ν.4030/2011 (Α249) κατά το χρονικό διάστημα από 1.3.2012 έως 31.12.2017, παρατείνεται από την ημερομηνία λήξης τους έως 31.12.2021.

Είναι και αυτό (που ξέχασα να σημειώσω):

Quote
  1. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, των αδειών δόμησης και των τυχόν αναθεωρήσεων αυτών που προβλέπονται στις παρ.5 και 6 του άρθρου 50 του ν.4495/2017, καθώς και όσων εκδόθηκαν σύμφωνα με τον ν.4495/2017 έως τις 30.12.2018, παρατείνεται έως τις 31.12.2022 .

Αν ναι, γνωρίζεις ότι υπάρχει νεότερη τροποποίηση που μεταφέρει την ημ/νία;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 52
Παρατάσεις οικοδομικών αδειών

Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, των αδειών δόμησης και των τυχόν αναθεωρήσεων αυτών που προβλέπονται στις παρ. 5 και 6 του άρθρου 50 του ν. 4495/2017, καθώς και όσων εκδόθηκαν σύμφωνα με τον ν. 4030/2011 (Α’ 249) μετά την 31.12.2017 ή τον ν. 4495/2017 έως τις 30.12.2020, παρατείνεται από τη λήξη της έως τις 31.12.2024.

Όπως τροποποιήθηκε με το Άρθρο 60 ΝΟΜΟΣ 4964/2022 με ισχύ την 30/7/2022
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tettris said:

ΚΑΝΑ κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση! Μάλιστα εκτιμώ ιδιαίτερα ότι εντοπίζεις το συγκεκριμένο σημείο, καθώς τέτοια κενά ψάχνω να βρω (μέσω της εμπειρίας σας εδώ στο φόρουμ) που μου διαφεύγουν στην προσπάθειά μου να ενημερωθώ, ώστε να δώσω εύστοχη απάντηση στον πελάτη και να μη χάσω και τη δουλειά.

Αναφέρεσαι πάντως στην παράγραφο 6 του άρθρου 50;

  1. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, των αδειών δόμησης και τυχόν αναθεωρήσεών τους, που εκδόθηκαν σύμφωνα με το από 8.7.1993 π.δ. (Δ795) είτε σύμφωνα με τον ν.4030/2011 (Α249) κατά το χρονικό διάστημα από 1.3.2012 έως 31.12.2017, παρατείνεται από την ημερομηνία λήξης τους έως 31.12.2021.

Είναι και αυτό (που ξέχασα να σημειώσω):

Αν ναι, γνωρίζεις ότι υπάρχει νεότερη τροποποίηση που μεταφέρει την ημ/νία;

Να ενημερωνόμαστε όταν διαβάζουμε ποια έκδοση διαβάζουμε ...
 

2.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχεις δίκιο kan62 ότι όφειλα να έχω την τελευταία έκδοσή σου (Χ5.2), αλλά από λάθος μου μου διέφυγε. Πάντως πριν ξαναρωτήσω τον ΚΑΝΑ με μια γρήγορη αναζήτηση σε νομοσκόπιο και kodiko (και εκτός αν κάτι δεν κάνω σωστά) δεν είχαν την εν λόγω ενημέρωση. Άσχετα, δεν κατάλαβα την αρίθμηση ως "Άρθρο 52", ενώ παρακάτω υπάρχει πάλι στο κεφάλαιο 2 "άρθρο 52 - Ηλεκτρονική ταυτότητα...". Γίνεται αυτό;

Επί του θέματός μου, για να βάλω μια σειρά: Εφόσον η άδεια είναι του 2014 παίρνει αυτόματα παράταση έως 31.12.2024 και άρα είναι σε ισχύ. Επομένως μπορεί/πρέπει να εκδοθεί πράξη αναθεώρησης όπου θα συμπεριληφθούν οι τροποποιήσεις της άδειας και τυχόν ανεξάρτητες αυθαίρετες κατασκευές/προσθήκες και θα γίνει αλλαγή επιβλέποντα σε εμένα.

Συγκεκριμένα οι τροποποιήσεις/μεταβολές της άδειας περιλαμβάνουν κατασκευή πλάκας αντί ξύλινης κεραμοσκεπής, μετατόπιση/αλλαγή διαστάσεων ανοιγμάτων, στέγαστρα και ανεξάρτητη των αδειοδοτημένων κτισμάτων, αυθαίρετη αποθήκη. Συνεπώς θα πρέπει να κατατεθούν:
-Εκ νέου όλες οι μελέτες που τροποποιούνται.

Ωστόσο:

-Μελέτες που εκ των πραγμάτων δεν τροποποιούνται, επανελέγχονται για την ορθότητά τους, καθώς ουσιαστικά αναλαμβάνω την ευθύνη της ορθότητάς τους;

-Μελέτες που δεν υπάρχουν πχ ΜΕΑ, προσβασιμότητας, ελέγχω αν απαιτούνταν κατά την έκδοση της αρχικής άδειας (και μπορεί κακώς να μην συμπεριλήφθηκαν) ή επανεξετάζω αν απαιτούνται σήμερα και αναλόγως πράτω;

Η πράξη αναθέωρησης @ΚΑΝΑ είπες είναι γκαραντί άδεια κατηγορίας 1 ή παίζει;

Αν τυχόν ο ιδιοκτήτης προτίθεται να απομακρύνει την αυθαίρετη αποθήκη δύναται να απλοποιηθεί η όλη διαδικασία (όχι επειδή προφανώς έχουμε μείον μία κατασκευή αλλά) επειδή από τις υπόλοιπες αλλαγές δεν επαυξάνονται τα πολεοδομικά μεγέθη ή βλέπετε πως δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος για να το προτείνω στον ιδιοκτήτη;

Μετά την αναθεώρηση, καλώ ελεγκτή για να εκδοθεί ΠΕΚ και να "κλείσει" η άδεια;

Συγνώμη πολλά τα ερωτήματα και δεν ξέρω αν καλύτερα είναι να απευθυνθώ απευθείας στην ΥΔΟΜ, ώστε να συνεννοηθούμε για τις απαιτήσεις της συγκεκριμένης υπόθεσης ή ούτως ή άλλως θα εξαρτηθεί από εμένα μόνο η ορθότητα της διαδικασίας.

ΥΓ: Αν τελικά πρόκειται για πράξη αναθεώρησης και δεν έχει σχέση, σε κάθε περίπτωση, με ενημέρωση, υπόσχομαι να συνεχίσω τις όποιες απορίες μου στο κατάλληλο θέμα.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

κατηγορία 1 (δες την παρ 1γ του άρθρου 36/ ν4495/17) Στην κατηγ 2 του ίδιου άρθρου υπάγονται μόνο οι  νομ/σεις του άρθρου 106 δηλαδή νομι/σεις αυθαιρέτων που κατασκευάστηκαν πριν την 28-7-2011

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Διαβάζεται δηλαδή όλο μαζί "νομιμοποιήσεις του άρθρου 106". Αναρωτήθηκα αν τυχόν είναι ακόμα και κατηγορία 3 (πχ προσθήκη δόμησης).

Για τις υπόλοιπες απορίες μου και κυρίως την τελευταία

Quote

Αν τυχόν ο ιδιοκτήτης προτίθεται να απομακρύνει την αυθαίρετη αποθήκη δύναται να απλοποιηθεί η όλη διαδικασία (όχι επειδή προφανώς έχουμε μείον μία κατασκευή αλλά) επειδή από τις υπόλοιπες αλλαγές δεν επαυξάνονται τα πολεοδομικά μεγέθη ή βλέπετε πως δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος για να το προτείνω στον ιδιοκτήτη;

θα ήθελες να μου πεις μια γνώμη ή δεν γίνεται έτσι στη γενικότητα της; Γενικότερα υπάρχει λόγος (αξίζει) να το ψάξω αν μπορεί να γίνει ενημέρωση αντί για αναθεώρηση ή μήπως ενημέρωση του φακέλου γίνεται μόνο από τον μηχανικό επιβλέποντος της άδειας, ο οποίος δεν θέλει να αναλάβει πλεόν την υπόθεση. Και μιας και τον αναφέρω, εκτός από τη δήλωση παραίτησής του θα χρειαστεί κάτι άλλο από εκείνον; Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν συνέπειες προς αυτόν; Ή καμία πιθανότητα, αφού δεν έχει "κλείσει" η άδεια, εκτός φυσικά της περίπτωσης καταγγελίας;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Σε οικοδομή με σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών, έχουν συνενωθεί λειτουργικά με ΕΕΜΚ δύο όμορες ιδιοκτησίες.
Σήμερα έχει αποφασιστεί να λάβει χώρα πώληση της μίας εκ των δύο οριζόντιων και κατόπιν συνεννόησης αγοραστή και πωλητή, οι χώροι θα συνεχίσουν να είναι λειτουργικά συνενωμένοι. Εξετάζοντας την προς πώληση ιδιοκτησία διαπίστωσα ότι ένα άνοιγμα έχει λάθος διαστάσεις - θέση σε σχέση με ότι προβλεπόταν. Μπορώ να προχωρήσω σε ενημέρωση αδείας για την μία οριζόντια ή πρέπει υποχρεωτικά (αφού πολεοδομικά είναι συνενωμένες σαν μία) να δείξω και τις δύο οριζόντιες; Το ρωτάω γιατί η άλλα οριζόντια (αυτή που δεν πωλείται), έχει τακτοποίηση με τον Ν.3843/2010, οπότε για αυτήν δεν επιτρέπεται να λάβει χώρα ενημέρωση αδείας.
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Κάνω ενημέρωση φακέλου έντυπης Ο.Α. σε ημιτελή οικοδομή, για τροποποίηση μελετών Θέρμανσης, Ηλεκτρολογικών- και κατόπιν συνεννόησης με την Υδομ- και υποβολή πλέον  ΣΔΑ.

Διαπίστωσα ότι, εκ παραδρομής έχουν υπολογιστεί λάθος τα μεγέθη των εξωστών στον ένα όροφο του κτιρίου. Μπορώ να διορθώσω το Δ.Κ. σε αυτή την περίπτωση με ενημέρωση; Οι διαστάσεις των εξωστών παραμένουν οι ίδιες, απλά έχουν υπολογιστεί λάθος. Δεν τροποποιούνται μεγέθη κάλυψης, δόμησης, όγκου στο Δ.Κ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, athanasanas said:

Διαπίστωσα ότι, εκ παραδρομής έχουν υπολογιστεί λάθος τα μεγέθη των εξωστών στον ένα όροφο του κτιρίου. Μπορώ να διορθώσω το Δ.Κ. σε αυτή την περίπτωση με ενημέρωση;

Καλημέρα, αφού τροποποιούνται οι υπολογισμοί του ΔΔ, γνώμη μου είναι ότι θέλει αναθεώρηση. Θα μπορούσες βέβαια να ρωτήσεις και στην Υδομ αφού ήδη έχεις συννενοηθεί μία φορά όπως περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.