Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξουσιοδότηση Μηχανικού για Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

1 ώρα πριν, vassia said:

Καλημέρα, μια χαζή ερώτηση:

η εξουσιοδότηση ΗΤΚ μέσω gov πρέπει να είναι από την υπηρεσία Έκδοση εξουσιοδότησης ή μπορεί να είναι Υπεύθυνη Δήλωση με το κείμενο: εγώ ο .... εξουσιοδοτώ....

Καταρχήν δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. Το πνεύμα της διάταξης έχει να κάνει με το ότι ο υπόχρεος σε εξουσιοδοτεί να κάνεις μια δουλειά, εν προκειμένω την έκδοση ΗΤΚ και ΠΠΗΤ και μέσω της ταυτοποίησής του (gov.gr) δεν μπορεί να υπάρξει αμφισβήτηση από τον ίδιο ή ενδεχομένως κάποιον άλλο. Το αν το έγγραφο ξεκινάει με την φράση "δηλώνω υπεύθυνα ότι εξουσιοδοτώ", ή "εξουσιοδοτώ την/τον...", δεν έχει απολύτως καμία σημασία όπως ορθώς αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στην εξουσιοδότηση μέσω gov θα πρέπει να περαστουν και τα στοιχεία (όλα) του εξουσιοδοτούμενου, από τον εξουσιοδοτούντα.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, iks said:

Το θέμα είναι ότι στην εξουσιοδότηση μέσω gov θα πρέπει να περαστουν και τα στοιχεία (όλα) του εξουσιοδοτούμενου, από τον εξουσιοδοτούντα.

ναι, γι αυτο τον λόγο έκανα την ερώτηση, αφου είναι το ίδιο, κάνουμε ΥΔ που είναι πιο απλό.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, iks said:

Το θέμα είναι ότι στην εξουσιοδότηση μέσω gov θα πρέπει να περαστουν και τα στοιχεία (όλα) του εξουσιοδοτούμενου, από τον εξουσιοδοτούντα.

Καμία διαφορά δεν κάνει. Σε έντυπο Υ.Δ συμπληρώνεις τα στοιχεία του υπόχρεου και στο κείμενο τα δικά σου. Οπότε, το όλο θέμα δεν αξίζει καν να το συζητάμε περαιτέρω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω ένα αδόμητο ακίνητο με 2 ψιλούς κυρίους κατά 50% και έναν επικαρπωτή κατά 100%.

Θα συμβληθούν και οι  3 για να γίνει κατάτμηση και στη συνέχεια μεταβίβαση του ενός τμήματος σε νέο ιδιοκτήτη. Υπεύθυνη δήλωση για την ταυτότητα θα πρέπει να πάρω από επικαρπωτή και ψιλούς κυρίους? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, Evangelia-S said:

Υπεύθυνη δήλωση για την ταυτότητα θα πρέπει να πάρω από επικαρπωτή και ψιλούς κυρίους?

Από τους ψιλούς κυρίους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, απλά αναρωτιόμουν γιατί νομικά ο επικαρπωτής είναι αυτός που μπορεί να διαχειρίζεται το ακίνητο και ο ψιλός κύριος.

Link to comment
Share on other sites

Στην ταυτότητα θα βάλεις τους δύο ψιλούς κυρίους με άθροισμα κυριότητας 100%.
Η επικαρπία είναι ένα δικαίωμα που έχει ο επικαρπωτής ώστε να χρησιμοποιεί ξένη περιουσία.
Το ακίνητο εξακολουθεί να ανήκει στους ψιλούς κυρίους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω μια απορία, που σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να την βρω. Για έκδοση ΗΤΚ δικής μου ιδιοκτησίας, θα κάνω εξουσιοδότησή στον εαυτό μου; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή "ο ίδιος";

Edited by smooth
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.