Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλημέρα στη κοινότητα,

έχω σε εξέλιξη (εξοικονομώ 2021) μια αίτηση με ιδία κεφάλαια. Ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να τροποποιήσει τις παρεμβάσεις (καυστήρα υγραερίου αντί για αντλία θερμότητας). Η απορία μου είναι η εξής: λαμβάνοντας υπόψη ότι το κόστος του καυστήρα υγραερίου είναι μικρότερο από αυτό της αντλίας θερμότητας, στις δαπάνες ιδίων κεφαλαίων πως θα μοιράσω το ποσό? Θα μοιραστούν σύμφωνα με την αντλία θερμότητας και στην τελική δόση θα γίνει η εκκαθάριση (οπότε και θα κρατηθεί από εκεί η διαφορά)??? Η πρέπει να δώσω τα ποσά αναλογικά με βάση το ''νέο'' κόστος παρεμβάσεων ( δλδ του καυστήρα υγραερίου) και το πλεόνασμα να μοιραστεί στις υπόλοιπές παρεμβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 7/11/2023 at 11:00 ΠΜ, orestis_evg94 said:

Καλημέρα στη κοινότητα,

έχω σε εξέλιξη (εξοικονομώ 2021) μια αίτηση με ιδία κεφάλαια. Ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να τροποποιήσει τις παρεμβάσεις (καυστήρα υγραερίου αντί για αντλία θερμότητας). Η απορία μου είναι η εξής: λαμβάνοντας υπόψη ότι το κόστος του καυστήρα υγραερίου είναι μικρότερο από αυτό της αντλίας θερμότητας, στις δαπάνες ιδίων κεφαλαίων πως θα μοιράσω το ποσό? Θα μοιραστούν σύμφωνα με την αντλία θερμότητας και στην τελική δόση θα γίνει η εκκαθάριση (οπότε και θα κρατηθεί από εκεί η διαφορά)??? Η πρέπει να δώσω τα ποσά αναλογικά με βάση το ''νέο'' κόστος παρεμβάσεων ( δλδ του καυστήρα υγραερίου) και το πλεόνασμα να μοιραστεί στις υπόλοιπές παρεμβάσεις?

Θα δοθεί το ποσοστό των Ιδ. Κεφ. της υπαγωγής, και στο τέλος θα αποδοθούν οι εξοφλήσεις βάσει των τιμολογίων, αν έχει δοθεί μεγαλύτερο ποσοστό Ι.Κ. θα γίνει επιστροφή στην εκκαθάριση ώστε να διατηρηθούν οι ποσοστώσεις υπαγωγής (νομίζω). Προσοχή να ικανοποιείται ο  στόχος των 3 ενεργ. κατηγοριών δεδομένου ότι ο Β.Α. της Α.Θ. πολύ μεγαλύτερος από αυτόν του καυστήρα υγραερίου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αίτηση στην οποία καταχώρησα εντολή καταβολής των προκαταβολών δανείου εμφάνισε το εξής μήνυμα

ScreenHunter12.png.db96d99512d4d051d11633535c5b819f.png

 

Το κόστος για το έμβασμα δεν θα έπρεπε να το τραβήξει αυτόματα??? Υπάρχει κάποια επιλογή που δεν γνωρίζω σχετικά με αυτό??

Link to comment
Share on other sites

@orestis_evg94 o ωφελούμενος δεν εχει πρόσθετα χρήματα στο λογαριασμό του για να καλύψει τα έξοδα εμβάσματος σε άλλη τράπεζα. Πες του να καταθέσει κανένα 50€ μέσα να τελειώνεις.

@GeorgePi διάβασε τον οδηγό για κόστος μελετών

Link to comment
Share on other sites

Λέει "250/μελέτη και 400 συνολικά". Επομένως μια ΕΕΔΜΚ είναι 250 ευρώ. Δεδομένου ότι 250 ευρώ είναι χαμηλή αμοιβή για ΕΕΔΜΚ, το ερώτημά είναι αν μπορείς να δικαιολογήσεις και την μελέτη που απαιτήθηκε να εκπονηθεί για την έκδοση ΕΕΔΜΚ και να πας στα 400; Ή θεωρείται ότι αυτή είναι ενσωματωμένη στα 250 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το 2ο. Ότι έγγραφα/εργασίες απαιτήθηκαν για την έκδοση της ΕΕΔΜΚ συμπεριλαμβάνονται στην αμοιβή της ΕΕΔΜΚ καθώς το αποδεικτικό σου είναι το στέλεχος πράξης. Τώρα αν έκανες και μελέτη φυσικού αερίου αυτήν μπορείς να την πληρωθείς ξεχωριστά 150€. Οτι υπολείπεται των 400€.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία θέλω να αντικαταστήσω το παλιό κλιματιστικό (σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη 20ετιας) το οποίο έχει και βλάβη με καινούργιο. Πως θα τεκμηριώσω την αλλαγή από την στιγμή που δεν μπορώ να βρώ στοιχεία για το συγκεκριμένο μοντέλο??? Ξέρω μόνο ότι είναι εταιρίας mercury και έναν κωδικό από την εξωτερική μονάδα με βάση τον οποίο δεν μπορώ να εντοπίσω τίποτα στο διαδίκτυο. Δύναται να αντικατασταθεί?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει βλάβη, είναι σαν να μην υπάρχει. Δεν θα βάλεις αντικατάσταση παλιού. 

Αν είναι γενικά χωρίς στοιχεία, βάζεις τις αποδόσεις της ΤΟΤΕΕ και πέφτεις κάτω από 3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.