Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα βεβαίωσης σύνδεσης με ΔΕΔΔΗΕ σε ηλεκτροδότηση


kan62

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Οριζόντια ιδιοκτησία κατοικίας σε αποπερατωμένο ακίνητο του 2004, θέλει αρχική ηλεκτροδότηση.

Ο ΔΕΔΔΗΕ θέλει βεβαίωση δήμου για εμβαδό, ο δήμος βεβαίωση μηχανικού και η ΥΔΟΜ μέσω eadeies τα "νομιμοποιητικά στοιχεία". 

 

Τα μοναδικά αυθαίρετα που εντοπίζονται στην οριζόντια, υπάγονται στις εξαιρέσεις (96γ, ανοίγματα) και δεν απαιτείται υπαγωγή. 

 

Α. Στο δήμο τι δίνουμε; 

Α1. ΤΗΝ βεβαίωση του αρθ83 (HTK);

Α2. την βεβαίωση του 4495 (παρ.3 αρθ105) έντυπο σύνδεσης με δίκτυα;  ή ...

Α3. απλή βεβαίωση με εμβαδόν - σφραγίδα; 

 

Αν Α1 => αρθ83 => θα πρέπει να περάσει από δήλωση 4495 (με ή χωρίς υπαγωγή) - ΗΤΚ με νέα κάτοψη,  ΠΕΑ, πίνακα ΣΟΙ, Σχέδια αδείας, πίνακα κατανομής κλπ και φουσκώνει αρκετά... 

Αν Α2 => αρθ105 => δήλωση 4495, (με ή χωρίς υπαγωγή) και βεβαίωση σύνδεσης χωρίς ΗΤΚ.

 

Βέβαια έχουμε και την περίπτωση του αρθ102 που υποχρεώνει για ΗΤΚ για δηλώσεις > 10/2010...

 

Β. Στο eadeies τι ανεβάζουμε ως νομιμοποιητικά αν υπάγεται στις εξαιρέσεις;

Α1. ΤΗΝ βεβαίωση του αρθ83 (HTK);

Edited by jbosdas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μου ζητήθηκε πρώτη φορά να εκδώσω βεβαίωση σύνδεσης με το δίκτυο ( για ρεύμα). 

Γνωρίζετε αν πρέπει το κτίριο ( ή η οριζόντια) να είναι 100 % νόμιμα ή βγαίνει και αν υπάρχουν αυθαιρεσίες υπέρβασης δόμησης ή κάλυψης; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ρωτησω με υποθετικα παραδειγματα για ευκολοτερη κατανοηση

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1

Εστω μεζονέτα με υπόγειο.

Α οροφος 100m2
Β οροφος 100 m2
Υπόγειο 100 m2 (όπως στην άδεια , αποθηκευτικός χώρος δεν προσμετράται στον ΣΔ )

Στην έκδοση βεβαίωσης ρευματοδότης  στα στοιχεία υφισταμένου - Δόμηση γράφω

1. Τα τετραγωνικα του ΣΔ =100+100=200 M2 ή
2. Ολες τις σταθμες 100 Χ 3 = 300 μ2 ?

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2


Εστω το ιδιο κτιριο αλλα

τωρα  υπαρχει και ρυθμιση με καποιο αυθαιρετονομο οπου

σε εναν ΦΚ εχω χωρο κυριας χρησης , σε αλλο μειωτικο , σε αλλο αποθηκη Κ3 κλπ

Στα στοιχεια υφισταμενου - Πραξη ρυθμισης
στα μ2 Δομησης  γράφω προφανως τους χωρους κυριας χρησης ,
γράφω και τους βοηθητικους χωρους μειωτικου συντελεστη και την Κ3 ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κώστας_τοπο 

Για την ηλεκτροδότηση πέραν της βεβαίωσης σύνδεσης, θα σου ζητηθεί από τον Δήμο και η Η.Τ.Κ -(η οποία βεβαιώνει ότι όλα είναι νόμιμα)    

avgoust 

Η βεβαίωση σύνδεσης περνάει και από το Δήμο για να υπολογισθούν τα δημοτικά τέλη. Και επειδή για το υπόγειο τα τέλη είναι διαφορετικά και στην "περιγραφή" μπορείς να γράψεις ότι θέλεις το σωστό είναι να μην τα αθροίσεις με τις κύριες χρήσεις

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει.. Θέλω να κάνω αίτηση για νέα σύνδεση σε δίκτυο χαμηλής τάσης για υπαίθριο χώρο πάρκινγκ στο οποίο θα υπάρχει κοντέινερ για χρήση γραφείου. Ξέρει κάποιος την διαδικασία; Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις με ποιο τρόπο- νομοθεσία-  θα εγκαταστήσεις το κοντέινερ, τότε ίσως βρεις και τον τρόπο σύνδεσης με τα Δ.Κ.Ω

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

    σε οικοδομή αυθαίρετη που έχει περαιωθεί με Ν.4495/17 με ημερομηνία 2021, με δεδομένο ότι είμαστε "ελεγκτές θεωρήσεων" όπως προαναφέρθηκε, με τη σημερινή Βεβαίωση σύνδεσης με ΔΕΔΔΗΕ θεωρείται πως δηλώνουμε ότι ΔΕΝ υπάρχει αυθαιρεσία σήμερα (άρα ξανακάνουμε έλεγχο - αυτοψία);

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου φαίνεται πως αυτό το ερώτημα μου, ταιριάζει εδώ.

Γράφω το ερώτημα μου εδώ γιατί δεν βρήκα αλλού thread. Η ΥΔΟΜ Πατρών μου ζήτησε μερικά χαρτιά για να σφραγίσει της άδεια οικοδομής, για να κάνω αίτηση για να πάρω τα κουτιά της ΔΕΗ! Και μετά θα "ανεβάσω" την χάρτινη σφραγισμένη άδεια οικοδομής στο σύστημα του ΤΕΕ e-adeies!

 

1ο ερώτημα: Έχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία; Από πότε;

 

2ο ερώτημα: Μέσα στις προϋποθέσεις για να σφραγίσει την άδεια, είναι η απαίτηση να "κλείσει" η καρτέλα ενσήμων της οικοδομής στο ΕΦΚΑ. 

 

Δεν αρκεί η ασφαλιστική ενημερότητα;

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/30247-κλείσιμο-ικα/?do=findComment&comment=1196115

Edited by smooth
Αλλαγή thread
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.