Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδερφοι καλημέρα. Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να απαντήσει. Στη περιοχή μου δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες πριν το 1978 οπότε είναι αδύνατον να τεκμηριωθεί ο χρόνος κατασκευής για τα πριν του '75. Επιπροσθέτως ούτε αποτύπωση του οικισμού τόσο παλιά υπάρχει αλλά ούτε και κάποιο άλλο δημόσιο έγγραφο που μπορεί να τεκμηριώσει επ' ακριβώς χρονολογία κατασκευής. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πως θα αποδείξουμε παλαιότητα πριν το '75; Αρκεί τροποποίηση του Ε9 ώστε να φαίνεται χρονολογία π.χ. το '70; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

- τι κτισμα ειναι?

- σε τι το χρησιμοποιει?

-υπαρχει καποιος τιτλος?

- αν το εχει πριν 75, τι -και γιατι- εγραφε κατι διαφορετικο μεχρι σημερα?

 

-εσυ τί  βλεπεις, με βαση τα υλικα κατασκευης?

Link to comment
Share on other sites

@nikost7:

Αναφορά (με επιφάνεια) σε συμβόλαιο?

Όπως βλέπεις και παραπάνω συνάδελφε, ρωτάω το ίδιο πράγμα. Υπάρχει το άρθρο 87 το οποίο θα έλεγε κανείς πως κατά μία έννοια,αφήνει κάποια περιθώρια χρήσης του Ε9. Ότι δλδ ο ιδιοκτήτης με την υπεύθυνη δήλωση του που ανεβάζουμε και στα δικαιολογητικά υπαγωγής του Νόμου και με το Ε9, αναλαμβανει την ευθύνη των δεδηλωμένων, και ο μηχανικός έχει την ευθύνη να τα υπαγάγει και κοινοποήσει στο σύστημα. Εγώ είμαι λίγο φειδωλός και σκεπτικός για το αν αυτή είναι η μόνη ευθύνη του μηχανικου και δεν είναι και ο ελέγχων της παλαιότητας ταυτόχρονα...

Και η κατηγορία 2 (προ του 83) ενδεχομένως να σου αρκεί καθώς υπάρχει ένας "ισχυρός" μειωτικός συντελεστής 0,15.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα....

 

το  Ε9  δεν ειναι -και δεν μπορει να ειναι- η κολυμβηθρα του Σιλωαμ

 

οταν ο μηχανικος βλεπει ενα "τελευταιου τυπου" κτισμα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση, διώροφο κτίσμα χωρίς άδεια σε οικισμό με το ισόγειο να "φαίνεται" προ του '55 (πετρόχτιστο αρχαίο) και ο όροφος μεταγενέστερος (τοιχος απο μπλόκα). Διαθέτω χαρτί απο ΔΕΗ πρωτης ηλεκτροδότησης το '66 χωρις να αναφέρει τ.μ. και ο λογ. της ΔΕΗ αναφέρει μονο τα τ.μ. του ισογείου. Επίσης ο πελάτης απέκτησε το ακίνητο απο κληρονομιά και αναγράφει στο συμβόλαιο του 2017 ότι όλο το κτίσμα κατα δήλωση του ιδιοκτήτη είναι προ του '55 (προφανώς το συμβόλαιο του 2017 δεν με καλύπτει, έτσι; )

Σκέφτομαι να δηλώσω ολόκληρο το κτίσμα ως προ του '75 ή μονο τον όροφο σαν προ του '75.

Ερώτηση, χρειάζομαι Α/Φ προ του '75 για να αποδείξω παλαιότητα του ορόφου ή με καλύπτει το Ε9 (το οποίο περιμένω να μου προσκομίσει για να δω τι γράφει).

Σύμφωνα με τα όσα διαβάζω στην παρ. 1 του αρθ.87 η περιπτωση μου δεν ανηκει σε μια απο τις κατηγορίες α,β,γ οπότε η Α/Φ είναι μονόδρομος;

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Τριώροφη κατοικία φαίνεται στο Ε9 ότι κατασκευάστηκε το 1968

ο ιδιοκτήτης είναι σίγουρος ότι το ισόγειο κατασκευάστηκε το 1968 αλλά δεν είναι σίγουρος ότι ο Α και ο Β όροφος κατασκευάστηκε πριν το 1975.

Θα χρειαστεί να αναζητήσω αεροφωτογραφίες για να αποδείξω την ημερομηνία κατασκευής του Α και Β ορόφου ή μπορώ να αρκεστώ στο Ε9? 

Νομίζω πως ο νόμος απαιτεί την προσκόμιση αεροφωτογραφίας αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

αδειες δεν ειχαν?

ρευμα/νερο  ποτε πηραν?

 

Ποιοι δηλωναν    οτι κατοικουν?

Μισθωματα/μισθωτηρια κλπ. ειδες αν υπαρχουν?

 

ο ιδιοκτητης  "δεν θυμαται"  αν επαιρνε ενοικια το 1968..."νομιζει" προ 1975...

 Εχει γινει συσταση ΟΙ?

 

"δεν θυμαται" :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση, διώροφο κτίσμα χωρίς άδεια σε οικισμό με το ισόγειο να "φαίνεται" προ του '55 (πετρόχτιστο αρχαίο) και ο όροφος μεταγενέστερος (τοιχος απο μπλόκα). Διαθέτω χαρτί απο ΔΕΗ πρωτης ηλεκτροδότησης το '66 χωρις να αναφέρει τ.μ. και ο λογ. της ΔΕΗ αναφέρει μονο τα τ.μ. του ισογείου. Επίσης ο πελάτης απέκτησε το ακίνητο απο κληρονομιά και αναγράφει στο συμβόλαιο του 2017 ότι όλο το κτίσμα κατα δήλωση του ιδιοκτήτη είναι προ του '55 (προφανώς το συμβόλαιο του 2017 δεν με καλύπτει, έτσι; )

Σκέφτομαι να δηλώσω ολόκληρο το κτίσμα ως προ του '75 ή μονο τον όροφο σαν προ του '75.

Ερώτηση, χρειάζομαι Α/Φ προ του '75 για να αποδείξω παλαιότητα του ορόφου ή με καλύπτει το Ε9 (το οποίο περιμένω να μου προσκομίσει για να δω τι γράφει).

Σύμφωνα με τα όσα διαβάζω στην παρ. 1 του αρθ.87 η περιπτωση μου δεν ανηκει σε μια απο τις κατηγορίες α,β,γ οπότε η Α/Φ είναι μονόδρομος;

Νομίζω σωστά το αντιμετωπίζεις και τα στοιχεία σου είναι αρκετά.

Το Ε9 είναι δημόσιο έγγραφο της περίπτωσης β) που αναφέρεις.

Και η πρώτη ηλεκτροδότηση βοηθάει για το ισόγειο.

Νομίζω ότι με την σκέψη σου να το βάλεις 1Κ1 είσαι καλυμμένος. 

 

 

Άλλωστε στην Α/Φ (προβολή) τι παραπάνω θα έβλεπες;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Αν το Ε9 γράφει προ 75, τότε αυτό θα είναι το αποδεικτικό σου αλλιώς μάλλον θες ΑΦ αν και πως θα πεις ότι στην ΑΦ είναι 2 όροφοι και όχι 1!!!

Το χαρτί της ηλεκτροδότησης για ποιον όροφο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση, διώροφο κτίσμα χωρίς άδεια σε οικισμό με το ισόγειο να "φαίνεται" προ του '55 (πετρόχτιστο αρχαίο) και ο όροφος μεταγενέστερος (τοιχος απο μπλόκα). Διαθέτω χαρτί απο ΔΕΗ πρωτης ηλεκτροδότησης το '66 χωρις να αναφέρει τ.μ. και ο λογ. της ΔΕΗ αναφέρει μονο τα τ.μ. του ισογείου. Επίσης ο πελάτης απέκτησε το ακίνητο απο κληρονομιά και αναγράφει στο συμβόλαιο του 2017 ότι όλο το κτίσμα κατα δήλωση του ιδιοκτήτη είναι προ του '55 (προφανώς το συμβόλαιο του 2017 δεν με καλύπτει, έτσι; )

 

Η δηλωση αποδοχης ειναι μονομερης πραξη. Γινεται κατα δηλωση του κληρονομου, γραφονται μεσα ολα τα κτισματα, νομιμα και αυθαιρετα και ο κληρονομος  στη συνεχεια δινει εντολη για  τακτοποιηση.

 

Εδω ομως δηλωσε ηδη οτι ειναι πριν το 1955  και πληρωσε φορο με παλαιοτητα σαν προ 55...[πιθανον  εως βεβαιο  οτι ειναι οτι το δηλωσε ολο πετροκτιστο για να παρει μειωτικο]

 

Επομενως, εχει κατα  δηλωση του περιορισει την ολη υποθεση παλαιοτητας  σαν προ 55. Επι αυτου, εσυ  δεν μπορει να κανεις απολυτως τιποτε, ουτε μπορεις να εχεις αποδοχη "σαν προ 55" και εντολη σαν "προ 75"

.

 

Σκέφτομαι να δηλώσω ολόκληρο το κτίσμα ως προ του '75 ή μονο τον όροφο σαν προ του '75.

Ερώτηση, χρειάζομαι Α/Φ προ του '75 για να αποδείξω παλαιότητα του ορόφου ή με καλύπτει το Ε9 (το οποίο περιμένω να μου προσκομίσει για να δω τι γράφει).

Σύμφωνα με τα όσα διαβάζω στην παρ. 1 του αρθ.87 η περιπτωση μου δεν ανηκει σε μια απο τις κατηγορίες α,β,γ οπότε η Α/Φ είναι μονόδρομος;

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.