Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

Λυπάμαι αν στενοχωρήσω κάποιους, όπως συνέβη και με μένα.

ΦΕΚ 122Α/21-7-2009 (η τροπολογία γιά τους ημιυπαιθρίους)

Αυτό συμβαίνει όταν δεν ενημερώνεσαι κάθε μέρα από το michanikos.gr

 

Συγγνώμη φίλε μου αλλά την τροπολογία την έχω διαβάσει!Το θέμα του αναλογικού διαχωρισμού των ημιυπαιθρίων όμως δεν το διευκρινίζει!Λέει απλά ότι κατανέμονται αναλογικά ανά όροφο!Αυτό έχει πολλές ερμηνείες!Ένας συνάδελφος πιο πάνω είπε ότι απλά μπορούμε να βάζουμε 35% του σ.δ. σε κάθε όροφο αλλά αν θέλουμε δε βάζουμε καθόλου σε κάποιον!Αυτό πάλι δεν διευκρινίζεται πουθενά!

Επίσης για παράδειγμα μπορώ να χτίσω σε ένα οικόπεδο 200 τ.μ. αλλά τελικά βγάζω άδεια για τα 100!Μπορώ να βάλω ημιυπαίθριους στα 100 τ.μ. που χτίζω που αντιστοιχούν στα 200 τ.μ.!!!Δηλαδή 30 τ.μ. αντί για 15!Αν έχω 2 ορόφους θα βάλω 15 και 15 ή ανάλογα τα τ.μ. του κάθε ορόφου?Και αν σε έναν δε θέλω να βάλω θα με υποχρεώσει να φτιάξω ημιυπαίθριους για να τηρήσω την αναλογία???Δεν μπορώ να καταλάβω!

Αν κάποιος συνάδελφος το έχει ξεκαθαρίσει παρακαλώ πολύ να βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η σημαντική διαφορά είναι ότι τότε με το ΦΠΑ αναφερόταν η εξαίρεση για εργολαβικά και εκκρεμείς αιτήσεις προς άλλες υπηρεσίες . Τώρα δεν λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

eγώ εκτιμώ ότι αν δεν βγει σχετική ερμηνευτική είναι απίθανο κάποια Πολεοδομία να δεχθεί τον παραπάνω συλλογισμό περί Αρχαιολογίας και Δασαρχείου.

 

Πάντως ο Σουφλιάς είχε κάνει κάτι δηλώσεις τις μέρες που ήταν στη Βουλή η τροπολογία οι οποίες δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικές.

 

Σίγουρα μόνο με ερμηνευτική διάταξη μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και μάλλον απο το ίδιο το ΥΠΕΧΩΔΕ...θέλει πίεση δηλαδή για να γίνει κάτι τέτοιο.

Πάντως η ιδέα να μαζευτούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι για να κάνουμε μια πιο οργανωμένη κίνηση είναι καλή...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο και ανέπτυξα σχετικό προβληματισμό στο μήνυμα 19. Χρειάζεται, οπωσδήποτε, ερμηνεία και πιστεύω ότι σε αυτή την κατεύθυνση μπορεί να βοηθήσουν σημαντικά οι δυνατότητες που παρέχει το forum.

 

Προτείνω να ανοίξουμε ένα νέο θέμα με τίτλο (ίσως) "Φάκελοι για άδειες με ημερ. κατάθεσης 21.7 και 22.7.09". Όλοι οι συνάδελφοι που ασχολούνται με την έκδοση αδειών θα συγκεντρώσουν στοιχεία από τις Πολεοδομίες της περιοχής τους και θα ενημερώσουν υπεύθυνα το θέμα. Σε λίγες μέρες θα έχουμε συγκεντρωμένα στοιχεία από όλη την Ελλάδα (ή τουλάχιστον από τις περισσότερες Πολεοδομίες) και αυτά θα κατατεθούν στο ΥΠΕΧΩΔΕ (Γραφείο Υπουργού) και στο ΤΕΕ επώνυμα είτε από ένα συντονιστή του forum είτε από ένα συνάδελφο της Αθήνας με αίτημα να ερμηνευτεί ο νόμος στη σωστή κατεύθυνση.

 

ΥΓ Ενημέρωσα ήδη mods και smod

 

Ξεκίνα το άμεσα! Θα συννενοηθώ και με το δικηγόρο μου για να μου πει λίγο το πνεύμα που πρέπει να κινηθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι ειναι γεγονος!Κατεθεσα φάκελο με τη χτεσινη ημερομηνια αλλα βασει του 122/21-07-2009 προφανως δεν προλαβα για μια μερα!Και το δυσαρεστο σε αυτη την υποθεση ειναι οτι ο ιδιοκτητης δεν θα προχωρησει την αδεια!Καναμε την προσπαθεια μας αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι ειναι γεγονος!Κατεθεσα φάκελο με τη χτεσινη ημερομηνια αλλα βασει του 122/21-07-2009 προφανως δεν προλαβα για μια μερα!Και το δυσαρεστο σε αυτη την υποθεση ειναι οτι ο ιδιοκτητης δεν θα προχωρησει την αδεια!Καναμε την προσπαθεια μας αλλα...

 

Ο λογος ? Το ΦΕΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο και ανέπτυξα σχετικό προβληματισμό στο μήνυμα 19. Χρειάζεται, οπωσδήποτε, ερμηνεία και πιστεύω ότι σε αυτή την κατεύθυνση μπορεί να βοηθήσουν σημαντικά οι δυνατότητες που παρέχει το forum.

 

Προτείνω να ανοίξουμε ένα νέο θέμα με τίτλο (ίσως) "Φάκελοι για άδειες με ημερ. κατάθεσης 21.7 και 22.7.09". Όλοι οι συνάδελφοι που ασχολούνται με την έκδοση αδειών θα συγκεντρώσουν στοιχεία από τις Πολεοδομίες της περιοχής τους και θα ενημερώσουν υπεύθυνα το θέμα. Σε λίγες μέρες θα έχουμε συγκεντρωμένα στοιχεία από όλη την Ελλάδα (ή τουλάχιστον από τις περισσότερες Πολεοδομίες) και αυτά θα κατατεθούν στο ΥΠΕΧΩΔΕ (Γραφείο Υπουργού) και στο ΤΕΕ επώνυμα είτε από ένα συντονιστή του forum είτε από ένα συνάδελφο της Αθήνας με αίτημα να ερμηνευτεί ο νόμος στη σωστή κατεύθυνση.

 

ΥΓ Ενημέρωσα ήδη mods και smod

 

 

 

ΑΡ. ΦΑΚΕΛΟΥ

Φ 999 / 09 22-7-09 ΑΙΓΑΛΕΩ

 

far west ( ΔΥΤ. ΠΡΟΑΣΤΙΑ )

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την κατανομη των ημιυπαιθριων :

κατεβαζει το συνολικο ποσοστο των εξωστων+Η/Υ απο 40% σε 35%

δηλαδη ακομη και αν δεν υπαρχουν Η/Υ εχουμε χασει ενα 5% εξωστων.

 

για τους Η/Υ

1.κατεβαζει το 20% σε 15%

2.κραταει το ελαχιστο πλατος σε 2,50μ και οριζει ελαχιστο βαθος το 1,80μ

3.τους μοιραζει υποχρεωτικα στους οροφους (ΜΟΝΟ τους Η/Υ οχι τους εξωστες).

 

δηλαδη αν εχω ενα διοροφο 200+100, εχω :

συνολο Η/Υ + Εξωστες = 300*0.35= 105μ2

Η/Υ=300*0.15= 45μ2 (μεγιστο)

κατανομη στους οροφους :200*0.15=30μ2 + 100*0.15=15μ2.

αν επιλεξουμε να μην εχουμε Η/Υ στον οροφο μπορουμε να κανουμε χρηση των 15μ2 για εξωστες εφοσον εχουμε υπολοιπο απο το επιτρεπομενο 35%.

μια και δεν λεει πουθενα για αναλογικη κατανομη των εξωστων μπορουμε να τοποθετησουμε τα υπολοιπομενα μ2 των εξωστων [( Δομηση * 35%)- Η/Υ] σε οποιον οροφο επιλεξουμε.

Αυτο λεει για την ωρα ο νομος. Τωρα τι θα καταλαβουν οι Πολεοδομιες και τι ερμηνευτικες θα βγουν, κανεις δεν ξερει :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.