Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

μπορεις να το δεις εδω αναλυτικα

τπτ δεν αλλαξε

https://www.michanikos.gr/forums/topic/51212-αρθρο-100-ν449517-διαφορετική-διαμερισμάτωση/page/113/

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 10:54 ΠΜ, Mengin said:

..............ενώ η επιφάνεια του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου είχε μετρήσει στο συντελεστή δόμησης, θα μπορούσε κάθε ιδιοκτησία να τακτοποιηθεί με Διαφορετική Διαμερισμάτωση........

Όχι. Η καταπάτηση "κοινόχρηστου χώρου" υπέρ μιας ΟΙ αποτελεί Υπέρβαση Δόμησης κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης, κατά την οποία η ιδιοκτησία απεικονίζεται ολόσωστα στην κάτοψη της σύστασης και δεν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία. 

Στην περίπτωση αυτή, καταθέτω αυτούσια την κάτοψη της σύστασης ή βάζω δικό μου πινακάκι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι. Η καταπάτηση "κοινόχρηστου χώρου" υπέρ μιας ΟΙ αποτελεί Υπέρβαση Δόμησης κ.λπ.

 Η εγκύκλιος 2 αναφέρει:

Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος. Ύστερα από αίτηση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη διαμερίσματος, υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Στην περίπτωση αυτήν, ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ ανά όροφο.
Η διαμερισμάτωση ορόφου κατά την παρ.8 εφαρμόζεται υποχρεωτικά όταν υπάρχει διαφοροποίηση του περιγράμματος αυτοτελών ιδιοκτησιών από τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.
Η διαμερισμάτωση ορόφου μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη χωρίς απαίτηση συναίνεσης. Στην περίπτωση που η διαμερισμάτωση αφορά και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, απαιτείται συναίνεση κατά το άρθρο 98.

Για μένα είναι σαφές από το παραπάνω οτι με τον έλεγχο της προσμέτρησης ή όχι των Κ.Χ. στον Σ.Δ. μπορούν να συμπεριληφθούν σε Δ.Δ. με τις προϋποθέσεις που θέτει το αρθρ. 98. Για ποιό λόγο λέτε για Υ.Δ.?

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

@fr_sk

Δεν θα έβαζα δικό μου πινακάκι, αφού δεν είναι δικό μου το σχέδιο.
Μπορείς να υπογράψεις και να σφραγίσεις (σε κάποιο κενό μέρος του σχεδίου) ως μηχανικός της τακτοποίησης της διαμερισμάτωσης.

Edited by Equalizer
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αρα με τη μορφή υπομνήματος, δηλώνω ότι συνοδεύει την τακτοποίηση κλπ. και βάζω την υπογραφή μου.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fr_sk said:

Ωραία. Αρα με τη μορφή υπομνήματος, δηλώνω ότι συνοδεύει την τακτοποίηση κλπ. και βάζω την υπογραφή μου.

Προσωπικά, όταν χρησιμοποιώ σχέδιο τρίτου, το εντάσσω ολόκληρο ως υπόβαθρο σε ένα δικό μου σχέδιο, με δικό μου πινακάκι και όλες τις σχετικές δηλώσεις. Από πάνω γράφω ότι απαιτείται με διακριτό χρώμα και μαζί με την δήλωση Ν4495 συμπληρώνω και ένα κείμενο ότι το "σχεδιαστικό υπόβαθρο είναι ακριβές αντίγραφο της τάδε αδείας με αρ...." κλπ. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Aenor said:

Για μένα είναι σαφές από το παραπάνω οτι με τον έλεγχο της προσμέτρησης ή όχι των Κ.Χ. στον Σ.Δ. μπορούν να συμπεριληφθούν σε Δ.Δ. με τις προϋποθέσεις που θέτει το αρθρ. 98. Για ποιό λόγο λέτε για Υ.Δ.?

Τα τ.μ. των κοινόχρηστων χώρων δεν έχουν "μετρήσει" (όπως λες) στο ΣΔ ως τ.μ. που ανήκουν σε μια ΟΙ.... Από την άλλη, μια ΟΙ αύξησε τα τ.μ. της επιφάνειάς της κλέβοντας από κοινόχρηστους χώρους, οι οποίοι ΑΝΗΚΟΥΝ σε όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου... Αν λοιπόν για "...σένα είναι σαφές", ιδού η Ρόδος κι απομένει απλώς το πήδημα... Καλή τύχη!

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.