Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Εφόσον πρόκειται για εσωτερική τροποποίηση αυτοτελούς διαμερίσματος Ο.Ι. , χωρίς αλλαγή περιγράμματος και μηχανολογικών  , ενημερώνουμε την άδεια και εκδίδουμε ταυτότητα και βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, venezia said:

Εφόσον πρόκειται για εσωτερική τροποποίηση αυτοτελούς διαμερίσματος Ο.Ι. , χωρίς αλλαγή περιγράμματος και μηχανολογικών  , ενημερώνουμε την άδεια και εκδίδουμε ταυτότητα και βεβαίωση.

@venezia ευχαριστώ για την απάντηση. Για την ενημέρωση της άδειας θα απαιτηθεί επικαιροποιημένη κάτοψη και επίσκεψη στην Πολεοδομία, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους

Στο επίπεδο του υπογείου έχω μετακίνηση κατά 35εκ 2 θέσεων στάθμευσης χωρίς αλλαγή στο εμβαδόν τους και στον αριθμό των θέσεων στάθμευσης. Θα το εκλάβω ως διαμερισμάτωση ή χωροθέτηση ?

ΥΓ: Οι θέσεις στην άδεια είναι 16 πυλωτή και 10 στο υπόγειο>16 ελάχιστες βάσει νόμου

Ελάχιστες βάσει νόμου είναι 16 τις οποίες κ δεσμεύσαμε συμβολαιογρασφικά με τον ν1221 όλες στην πυλωτή (παρακολούθηματα) 

κ όλες του υπογείου είναι ΟΙ με χιλιοστά.

(Η σύσταση είναι όπως η πραγματικότητα επομένως εκεί δεν έχουμε αλλαγές)

Ευχαριστώ

Μία γνώμη θα βοηθούσε πολύ καθώς πρέπει να το προχωρήσω άμεσα...

 

Edited by lancaster13
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Στην διαφορετική διαμερισμάτωση το πρόστιμο είναι 250 ή 312,50 € ? Τι κάνω λάθος? Επίσης τι κατηγορία βάζουμε? (η αυθαιρεσία έγινε το 2001) 

Link to comment
Share on other sites

250 + προσαυξήσεις προστίμου. Επί της ουσίας και αν δεν έχεις άλλη αυθαιρεσία, θα πληρώσεις τα ίδια αν διαλέξεις εφάπαξ. Η διαμερισμάτωση σε νομίμως υφιστάμενο είναι κατ4.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονιά!!!!!!!!

σε κτίριο του 1970 έχω διαμερισμάτωση σε 2 διαμερίσματα - αλλά μαζί έχω και διαφοροποιήσεις στα ανοίγματα του κάθε διαμερίσματος, μπορώ να βάλω 1 δήλωση κατ.1 διαμερισμάτωση+λοιπή παράβαση λέτε και για τα 2?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pavlos33 said:

H υπαγωγή σε κατηγορία 1 απαιτεί δήλωση ανά οριζόντια ιδιοκτησία.

αφού όμως έχω διαμερισμάτωση του 1970, αν δεν είχα τη διαφορά στα ανοίγματα, θα τον έβαζα όλο τον όροφο 250 ευρω, αρα για τα ανοίγματα πρέπει να κάνω 2 δηλώσεις? και στη μια απ'τις 2 να βάλω τη διαμερισμάτωση?

μήπως να μη βάλω κατ.1 αλλά κατ. 3? για ανοίγματα και 1 λοιπή διαμερισμάτωση? γίνεται?

Edited by Engi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.