Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση. Το downvote απο εμένα για τον τρόπο έκφρασης που θεωρώ πως δεν αρμόζει ούτε στο φόρουμ ούτε στο προφίλ σας.

Επί του θέματος το λεκτικό "Στην περίπτωση που η διαμερισμάτωση αφορά και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, απαιτείται συναίνεση κατά το άρθρο 98." περιγράφει αυτό ακριβώς που λέτε, την συναίνεση δλδ των συνιδιοκτητών, όταν προφανώς δεν ισχύουν οι προϋποθέσεις που θέτει το αρθρ. 98, να τακτοποίησει ένας ιδιοκτήτης επιφάνεια που κάποτε ήταν κοινόχρηστη. (στην πραγματικότητα δεν ήταν ποτέ, απλά με τη συναίνεση του δίνουν τη δυνατότητα να είναι πολεοδομιικά και νομικά οκ).

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αν μου επιτρέπεις δεν βλέπω κάτι μεμπτό στην απάντηση του συναδέλφου ΙΑΣΟΝΑ και προσωπική άποψη εκφράζοντας βρίσκω την αντίδρασή σου υπερβολική. Αποκαθιστώ το  -1 με +1 στο συνάδελφο, διότι την απάντησή του την θεωρώ σωστή Στα πλαίσια υπαγωγής αυθαιρέτων εξετάζεται το "νόμιμο περίγραμμα" της οριζόντιας σε σχέση με τους κοινόχρηστους και όταν η Ο.Ι τους παραβιάζει δεν έχουμε Δ.Δ αλλά καταπάτησή τους με εκτός "περιγράμματος" τμήμα και το χρεώνουμε με ΥΔ σαν να είχαμε υπέρβαση εκτός περιγράμματος κτιρίου. Χρόνια πριν το συζητούσαμε και αυτό εδώ στο φόρουμ και εκεί έχουμε καταλήξει . Η διαφορετική διαμερισμάτωση αφορά με απλά λόγια, το "πάρε-δώσε" μεταξύ όμορων διαμερισμάτων, δηλαδή την διαφορετική διάταξη ορίων τους ανάμεσα σε άδεια, σύσταση-πραγματικότητα, όπου θα πρέπει να ταυτίζονται. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και εάν το κλιμακοστάσιο έχει μετρήσει στο Σ.Δ. ? τότε βάζω πάλι στο τμήμα κατάληψης κλιμακοστασίου απ'το διαμέρισμα υπέρβαση Σ.Δ ? ή μόνο διαμερισμάτωση? ή τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Aenor said:

Το downvote απο εμένα για τον τρόπο έκφρασης που θεωρώ πως δεν αρμόζει ούτε στο φόρουμ ούτε στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η επέκταση ή απομείωση σε σχέση με τα κοινόχρηστα γιατί δεν πάει με ΔΔ;; Εγώ για παράδειγμα έχω δώσει 15 εκ. Στο κλιμακοστάσιο έχει μειωθεί το Διαμέρισμα, να μη βάλω ΔΔ;; 

Link to comment
Share on other sites

διοτι στην ΔΔ εχεις να συγκρινεις τις κατοψεις της αδειας με της συστασης. Σε αυτες θα δειχνει οτι ενα τμημα μιας ΟΙ πηγε στο αλλο

και αυτο τακτοποιεις.

Τετοια κατοψη στην συσταση, οπου μια  ΟΙ  να παταει στα κοινοχρηστα, ή το αντιθετο, δεν εχεις,

  αρα δεν εχεις ΔΔ

Εχεις το αρθρο 98

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, dimitris GM said:

διοτι στην ΔΔ εχεις να συγκρινεις τις κατοψεις της αδειας με της συστασης. Σε αυτες θα δειχνει οτι ενα τμημα μιας ΟΙ πηγε στο αλλο

και αυτο τακτοποιεις.

Τετοια κατοψη στην συσταση, οπου μια  ΟΙ  να παταει στα κοινοχρηστα, ή το αντιθετο, δεν εχεις,

  αρα δεν εχεις ΔΔ

Εχεις το αρθρο 98

 

 

Εγώ έχω ίδιες κατόψεις σύστασης κ άδειας 

και έχω στον έναν όροφο ένα Διαμέρισμα που δίνει 15 εκ. Στο κλιμακοστάσιο, που λες άρθρο 98, αλλά τι παράβαση του χρεώνω; Τίποτα; Ή 1 αναλυτικό ;

και στον άλλον όροφο ενα διαμέρισμα που παίρνει απτο κλιμακοστάσιο ένα κομματάκι  0,4*0,9, πάλι δεν βάζω ΔΔ; Τι βάζω; (Τα τετραγωνικά του κλιμακοστάσιου έχουν μετρήσει στη δόμηση)

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Οπου μεγαλωσε  σε βαρος κοινοχρηστων μια  ΟΙ, την τακτοποιεις και κανεις μονομερη τροποποιηση

Οπου μικρυνε, επ' ωφελεια κοινοχρηστων, την  τακτοποιεις και κανεις μονομερη τροποποιηση της συστασης

Ετσι οριζει το 98.

  Ασε που αυτα τα εκατοστα της διαφορας, μετρωντας   απο πανω προς τα κατω τους απεναντι τοιχους,

αποκλειεται να ειναι παντου ιδια.

Μετα  απο  χρονια...θα βρεθει καποιος με "κοινο νου" και θα ορισει ενα ποσοστο παρεκκλισης...

Ως προς υπολογισμο

Αφου τα κοινοχρηστα εχουν μετρησει στον σδ, υποθετω οτι δεν εχεις υπερβαση δομησης

αρα απομενει μονον η  ΑΧ. [σε αυτο θα μας πει καποιος την γνωμη του]

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε περίπτωση που έχω διαφορετική διαμερισμάτωση εις βάρος διπλανού διαμερίσματος αλλά ταυτόχρονα και άλλη μία παράβαση (μεταβολή στο σχήμα του εξώστη και αλλαγές στα ανοίγματα) μπορώ να ενοποιήσω την παράβαση της διαμερισμάτωσης με τις υπόλοιπες παραβάσεις σε μία;

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.