Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

On 27/4/2023 at 4:26 ΠΜ, Roy_Hobbs said:

καλημέρα,

έχω περίπτωση της νέας Παρ. 9α του Άρθρου 98 με επέκταση οριζόντιας ιδιοκτησίας εις βάρος της όμορης. Θα το αντιμετωπίσω με διαμερισμάτωση. Δύο ερωτήματα:

1. Θα δημιουργήσω ένα φύλλο καταγραφής με τίτλο π.χ. 'Διαμερισμάτωση Α' Ορόφου - Οριζόντιες ιδιοκτησίες Α1 και Α2' ?

2. σαν ποσοστό συνιδιοκτησίας των δύο ιδιοκτητών να πάρω τα χιλιοστά τους από τη σύσταση και αναλογικά να τα κάνω να αθροίζουν 100% ?

ευχαριστώ

Στην δήλωση θα αναφερθεί ο ένας ιδιοκτήτης με το ποσοστό του (100%)

On 28/4/2023 at 9:41 ΜΜ, Φάνης 1 said:

Λάθος διατύπωση! Σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους θα κάνω ρύθμιση. Απλά δεν ξέρω αν τα κλιμακοστάσια που έχουν μεγαλώσει εις βάρος των Ο.Ι. πάνε με διαμερισμάτωση και πως ρυθμίζω το διαμέρισμα

το οποίο διαμέρισμα είναι μικρότερο αλλά μεσα στην απόκλιση του 5% της κατηγορίας 3

Εγώ θα έβαζα ΔΔ και όχι ΚΑΤ3

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Faethon11 said:

Στην δήλωση θα αναφερθεί ο ένας ιδιοκτήτης με το ποσοστό του (100%)

@Faethon11 ευχαριστώ πολύ για την για την απάντηση. Στη συγκεκριμένη υπαγωγή διαμερισμάτωσης θα συμμετάσχουν και οι 2 ιδιοκτήτες των όμορων διαμερισμάτων και θα επιμεριστούν το κόστος.

Στον τίτλο της δήλωσης και στην τεχνική έκθεση μπορώ να βάλω και τις 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες, αλλά σκεφτόμουν το εξής: αν βάλω σαν ιδιοκτήτη τον ένα μόνο με 100%, τότε θα μπορεί ο δεύτερος να κάνει χρήση της εν λόγω υπαγωγής μελλοντικά για να πουλήσει το διαμέρισμα του?

Εναλλακτικά σκεφτόμουν να τους βάλω και τους 2 με 50-50% ή βάσει αναλογίας χιλιοστών ιδιοκτησίας, αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι δόκιμο...

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας σχετικά με μία υπόθεσή μου για πελάτη – ιδιοκτήτη αποθήκης σε υπόγειο που χρειάζεται τακτοποίηση και ταυτότητα  με σκοπό την σύναψη συμβολαίου (πώληση).

- Υπόγειος όροφος πολυκατοικίας με 9 Ο.Ι. (αποθήκες και θέσεις στάθμευσης), λεβητοστάσιο, φρεάτιο και μηχανοστάσιο ανελκυστήρα και κοινόχρηστο χώρο (διάδρομος και κλιμακοστάσιο).

- Σχέδια άδειας και σχέδια σύστασης ίδια μεταξύ τους, αλλά διαφορετικά από την πραγματική κατάσταση.

- Στην πραγματικότητα και εκ κατασκευής, οι παραπάνω χώροι είναι λίγο ή περισσότερο μετατοπισμένοι και λίγο ή περισσότερο διαφοροποιημένοι σε σχέση με τα σχέδια. Δηλαδή, η κάθε Ο.Ι. έχει «φάει» από την διπλανή της, ενώ ορισμένες έχουν «φάει» και από τον κοινόχρηστο χώρο. Το συνολικό περίγραμμα του υπογείου, ωστόσο, παραμένει σωστό (βάσει σχεδίων).

Τέτοιες υποθέσεις, συνήθως, τις διαχειρίζομαι με μία συνολική τακτοποίηση του υπογείου ως διαμερισμάτωση, με υπογραφή όλων των ιδιοκτητών. Στην προκειμένη περίπτωση, δεν βγάζουν άκρη οι ιδιοκτήτες μεταξύ τους.

Πιστεύετε ότι βάσει του αρθ.30 του Ν.5037/23 και της προσθήκης της παραγράφου 9Α στο αρθ.98 του Ν.4495/17, θα μπορούσε να γίνει τακτοποίηση αποκλειστικά στην μία Ο.Ι. του ενδιαφερόμενου, με συναίνεση μόνο των ιδιοκτητών των Ο.Ι. που γειτνιάζουν με την υπό τακτοποίηση;

Ευχαριστώ :)

Edited by archlandesign
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά.
Μου ζητήθηκε να βγάλω Ηλ. Ταυτότητα σε ένα διαμέρισμα (μαζί με υπόγειο και πάρκινγκ) προκειμένου να πωληθεί.
Πηγαίνοντας εκεί με τα σχέδια της άδειας διαπίστωσα ότι ένα δωμάτιο του διαμερίσματος είχε προσαρτηθεί στο διπλανό διαμέρισμα. Επίσης υπήρχαν κάποιες μικρές αλλαγές στις διαστάσεις των άλλων δωματίων και των εξωστών.
Τα πραγματικά τ.μ. του διαμερίσματος συμπίπτουν με αυτά που γράφει το συμβόλαιο αλλά είναι μικρότερα από αυτά που αναγράφει η σύσταση (Είναι περίεργο που το συμβόλαιο δεν κάνει αναφορά σε σχέδιο).
Όσον αφορά το υπόγειο αυτό στα σχέδια της άδειας εμφανιζόταν σαν ένας ενιαίος χώρος ενώ στην πραγματικότητα έχει χωριστεί σε 6 ξεχωριστούς χώρους για τα διάφορα διαμερίσματα και τα τ.μ. της αποθήκης του ιδιοκτήτη δεν συμπίπτουν με αυτά που λέει το συμβόλαιο. 
Πήγα αποτύπωσα και το διπλανό διαμέρισμα για να έχω μια πλήρη αποτύπωση του ορόφου αλλά οι μετρήσεις των εσωτερικών διαστάσεων φανερώνουν ένα διαφορετικό περίγραμμα του κτιρίου. 
Δεν ξέρω πως να προχωρήσω.
Να ζητήσω από κάποιον συνάδερφο να μου κάνει ένα τοπογραφικό και να προσπαθήσω να κουμπώσω τις μετρήσεις μου στο πραγματικό περίγραμμα του κτιρίου; 
Θα χρειαστεί να γίνει νέα σύσταση; Και αν ναι πρέπει να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες όλων των διαμερισμάτων;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimvoulg said:

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά.
Μου ζητήθηκε να βγάλω Ηλ. Ταυτότητα σε ένα διαμέρισμα (μαζί με υπόγειο και πάρκινγκ) προκειμένου να πωληθεί.
Πηγαίνοντας εκεί με τα σχέδια της άδειας διαπίστωσα ότι ένα δωμάτιο του διαμερίσματος είχε προσαρτηθεί στο διπλανό διαμέρισμα. Επίσης υπήρχαν κάποιες μικρές αλλαγές στις διαστάσεις των άλλων δωματίων και των εξωστών.
Τα πραγματικά τ.μ. του διαμερίσματος συμπίπτουν με αυτά που γράφει το συμβόλαιο αλλά είναι μικρότερα από αυτά που αναγράφει η σύσταση (Είναι περίεργο που το συμβόλαιο δεν κάνει αναφορά σε σχέδιο).
Όσον αφορά το υπόγειο αυτό στα σχέδια της άδειας εμφανιζόταν σαν ένας ενιαίος χώρος ενώ στην πραγματικότητα έχει χωριστεί σε 6 ξεχωριστούς χώρους για τα διάφορα διαμερίσματα και τα τ.μ. της αποθήκης του ιδιοκτήτη δεν συμπίπτουν με αυτά που λέει το συμβόλαιο. 
Πήγα αποτύπωσα και το διπλανό διαμέρισμα για να έχω μια πλήρη αποτύπωση του ορόφου αλλά οι μετρήσεις των εσωτερικών διαστάσεων φανερώνουν ένα διαφορετικό περίγραμμα του κτιρίου. 
Δεν ξέρω πως να προχωρήσω.
Να ζητήσω από κάποιον συνάδερφο να μου κάνει ένα τοπογραφικό και να προσπαθήσω να κουμπώσω τις μετρήσεις μου στο πραγματικό περίγραμμα του κτιρίου; 
Θα χρειαστεί να γίνει νέα σύσταση; Και αν ναι πρέπει να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες όλων των διαμερισμάτων;

Καλησπέρα, καταρχήν να υποθέσουμε ότι μιλάμε για διαμέρισμα με παρακολούθημα αποθήκη στο υπόγειο και θέση στάθμευσης. Το τοπογραφικό είναι σωστή ιδέα και αν μπορείς να το κάνεις, τότε προχώρησέ το. Ελέγχεις μόνο την ιδιοκτησία σου, δεν ασχολείσαι με τις άλλες στον όροφο. Η επέκταση της ιδιοκτησίας σου προς το όμορο διαμέρισμα είναι ΔΔ και διάβασε την παρ. 9Α του άρθ. 98 όπως διαμορφώθηκε πρόσφατα ώστε να κάνετε υπαγωγή και μονομερή τροπ/ση της σύστασης. Υπάρχει ένα θέμα ότι το αρχικό εμβαδό ειναι μικρότερο, ρώτησε την/τον συμβ/φο πως θα το χειριστεί. Οι διαφορές στο περίγραμμα που αναφέρεις αν είναι μέχρι 5% σε διάσταση και εμβαδόν θα μπορούσαν καταχωρηθούν και ως κατ.3. Για το υπόγειο δεν αναφέρεις τι δείχνει η σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, καταρχήν να υποθέσουμε ότι μιλάμε για διαμέρισμα με παρακολούθημα αποθήκη στο υπόγειο και θέση στάθμευσης. Το τοπογραφικό είναι σωστή ιδέα και αν μπορείς να το κάνεις, τότε προχώρησέ το. Ελέγχεις μόνο την ιδιοκτησία σου, δεν ασχολείσαι με τις άλλες στον όροφο. Η επέκταση της ιδιοκτησίας σου προς το όμορο διαμέρισμα είναι ΔΔ και διάβασε την παρ. 9Α του άρθ. 98 όπως διαμορφώθηκε πρόσφατα ώστε να κάνετε υπαγωγή και μονομερή τροπ/ση της σύστασης. Υπάρχει ένα θέμα ότι το αρχικό εμβαδό ειναι μικρότερο, ρώτησε την/τον συμβ/φο πως θα το χειριστεί. Οι διαφορές στο περίγραμμα που αναφέρεις αν είναι μέχρι 5% σε διάσταση και εμβαδόν θα μπορούσαν καταχωρηθούν και ως κατ.3. Για το υπόγειο δεν αναφέρεις τι δείχνει η σύσταση.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

<< Το τοπογραφικό είναι σωστή ιδέα και αν μπορείς να το κάνεις, τότε προχώρησέ το >>.
Για αυτό το σκέφτομαι  επειδή θα το κάνει άλλος και θα πρέπει να χρεώσω άλλα 250 Ευρώ τον ιδιοκτήτη.
<<Ελέγχεις μόνο την ιδιοκτησία σου, δεν ασχολείσαι με τις άλλες στον όροφο>>.
Δεν θα πρέπει να κάνω κάτοψη ολόκληρου του ορόφου και του υπογείου;
<<Για το υπόγειο δεν αναφέρεις τι δείχνει η σύσταση>>.
Όσον αφορά το υπόγειο η σύσταση αναφέρει 3 αποθήκες. Οι 2 από αυτές μαζί με 2 πάρκινγκ της πυλωτής έχουν γίνει μια ενιαία κατοικία. Η άλλη 45 τ.μ. είναι αυτή που έχει χωριστεί σε 6 μικρότερες αποθήκες.

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 4:27 ΜΜ, dimvoulg said:

Τα πραγματικά τ.μ. του διαμερίσματος συμπίπτουν με αυτά που γράφει το συμβόλαιο αλλά είναι μικρότερα από αυτά που αναγράφει η σύσταση.

Μα πως είναι δυνατόν το συμβόλαιο να έχει διαφορετικό εμβαδόν από την σύσταση; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! 

έχω περίπτωση όπου υπάρχει υπόγειο parking Πολυκατοικίας με μερικές θέσεις στάθμευσης που δεν έιναι παρακολουθήματα και έχουν ΚΑΕΚ και χιλιοστά. Η θέση στάθμευσης που με αφορά, καθώς και άλλες δύο άλλων ιδιοκτητών, ενώ απεικονίζονται στην κάτοψη της πολεοδομίας και της σύστασης 4,50 Χ 2,25 m, έχουν μεγαλύτερο εμβαδόν στο συμβόλαιο (στη δική μου περίπτωση 13,4 τ.μ.). Πως λύνεται το συγκεκριμένο; Πρέπει να κάνω διαμερισμάτωση; Επισυνάπτω και την κάτοψη.

image.jpeg

Edited by sdakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.