Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

On 2/6/2021 at 10:50 ΠΜ, loser said:

Ελέγχεις-Συγκρίνεις  το εγκεκριμένο  περίγραμμά της  κάτοψης  της αδείας  του διαμερίσματος  σου  , με  αυτό  που  αποτυπώνεις κατά την διαδικασία  των  μετρήσεών σου  , εάν αλλάξει  κάπου  πάνω από το 2%  σε σχέση  με το  γειτονικό διαμέρισμα έχεις διαφορετική  διαμερισμάτωση , εάν  συμβαίνει ( μόνο υπερβάσεις ) αυτό και  στους κοινόχρηστους χώρους  έχεις  και  υπερβάσεις  δόμησης  ή κάλυψης αναλόγως με  την περίπτωση  και χρησιμοποιείς την παρ 5 , 7 8  αρθρο 98 ανάλογα  με  την περίπτωση .. Άλλο  διαφορετική  διαμερισμάτωση  και  άλλο  διαφορετική διαρρύθμιση  η  οποία  δεν  είναι  παράβαση , αλλ' εφόσον ενταχθείς  στον  νόμο αυθαιρέτων επιβάλλεται  να  βάλεις  την σωστή κάτοψη. 

Εάν η  Σ.Ο.Ι  έχει το ίδιο περίγραμμα με αυτό της αδείας  μπορεί  να χρειαστείς  και  την συναίνεση  συνιδιοκτήτη ( για την περίπτωση που  καταπατάς τμήμα  της ιδιοκτησίας του όμορου ιδιοκτήτη)  για  να  μπεις  στον  4495 , ειδάλλως  ( χωρίς συναίνεση ) δηλώνεις  ξένη  ιδιοκτησία  με  τις  συνέπειες  του νόμου ( γενικά  του νόμου )  

Καλησπέρα σας,

Θα χρειαστώ τη συμβουλή σας για ακόμη μία φορά. Ύστερα από αυτοψία στο ακίνητο, διαπίστωσα πως το διαμέρισμα παρουσιάζει διαφορές ως προς το περίγραμμα του σε σχέση με το περίγραμμα της ΟΑ. Συγκεκριμένα, είναι ελαφρώς μικρότερο στη μία διάσταση κατά 0,30 μ , καθώς φαίνεται να είναι μετακινημένος ο εξωτερικός τοίχος στο όριο του οικοπέδου κατά 0,30μ σε σχέση με την ΟΑ.

Το θέμα μου είναι πως δεν υπάρχει πρόσφατο τοπογραφικό διάγραμμα (μόνο της ΟΑ που είναι του 2007 και δεν φαίνεται κάτι) και δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει γίνει στο όριο της ιδιοκτησίας, είναι εκεί που έπρεπε να είναι άλλα έχουν μετακινηθεί οι εξωτερικές κολώνες αυτης της πλευράς της πολυκατοικίας 30 εκ πιο μέσα (οι τοίχοι πλήρωσης δεν είναι ανάμεσα από τα υποστηλώματα όπως δείχνει η άδεια αλλά πίσω από τα υποστηλώματα αν το εξηγώ καλά, εξου και το 30 εκ 'δοντι' μέσα στο σπίτι που είναι το πάχος της κολώνας και μίκρυνε το σπίτι κάτα 30 εκ σε αυτή τη διάσταση); Έχει μπει η πολυκατοικία μέσα στη διπλανή μεσοτοιχία πέραν του ορίου; Επίσης, υπάρχει και μία μικρή μετατόπιση του τοίχου που είναι η είσοδος της οικίας προς το κοινόχρηστο σε σχέση με την άδεια.

Τι πρέπει να κάνω; Μπορεί αυτό να τακτοποιηθεί; Χωρίς τοπογραφικό μπορω να είμαι σίγουρη για το τι έχει συμβεί με το όριο; Γιατί μου ζητάνε βεβαίωση μηχανικου για μεταβίβαση αλλά δεν μπορώ να προχωρήσω.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  architect83  "Τι πρέπει να κάνω; Μπορεί αυτό να τακτοποιηθεί; Χωρίς τοπογραφικό μπορω να είμαι σίγουρη για το τι έχει συμβεί με το όριο; Γιατί μου ζητάνε βεβαίωση μηχανικου για μεταβίβαση αλλά δεν μπορώ να προχωρήσω. "

δεν εχεις ξεκαθαρισει τι ακριβώς  εχει γινει.

Ούτε μπορουν να δοθουν απαντησεις σε ¨"υποθεσεiς"

Αρα, βλεπεις τα στοιχεια που εχεις και ...επανερχεσαι...

Φυσικα και δεν δινεις βεβαιωση...."ακομα"

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, architect83 said:

Καλησπέρα σας,

Θα χρειαστώ τη συμβουλή σας για ακόμη μία φορά. Ύστερα από αυτοψία στο ακίνητο, διαπίστωσα πως το διαμέρισμα παρουσιάζει διαφορές ως προς το περίγραμμα του σε σχέση με το περίγραμμα της ΟΑ. Συγκεκριμένα, είναι ελαφρώς μικρότερο στη μία διάσταση κατά 0,30 μ , καθώς φαίνεται να είναι μετακινημένος ο εξωτερικός τοίχος στο όριο του οικοπέδου κατά 0,30μ σε σχέση με την ΟΑ.

Το θέμα μου είναι πως δεν υπάρχει πρόσφατο τοπογραφικό διάγραμμα (μόνο της ΟΑ που είναι του 2007 και δεν φαίνεται κάτι) και δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει γίνει στο όριο της ιδιοκτησίας, είναι εκεί που έπρεπε να είναι ...................... Έχει μπει η πολυκατοικία μέσα στη διπλανή μεσοτοιχία πέραν του ορίου; Επίσης, υπάρχει και μία μικρή μετατόπιση του τοίχου που είναι η είσοδος της οικίας προς το κοινόχρηστο σε σχέση με την άδεια.

Τι πρέπει να κάνω; Μπορεί αυτό να τακτοποιηθεί; Χωρίς τοπογραφικό μπορω να είμαι σίγουρη για το τι έχει συμβεί με το όριο; Γιατί μου ζητάνε βεβαίωση μηχανικου για μεταβίβαση αλλά δεν μπορώ να προχωρήσω.

Σας ευχαριστω

Εφόσον υπάρχει  καινούργια  πολυκατοικία  του  2007  έχει σίγουρα  αντισεισμικό αρμο  από  10  εκατ και πάνω  (ΕΑΚ 2000)  τουλάχιστον Άρα η  επαφή της  πολυκατοικίας με τα όμορα κτίσματα είναι  εμφανέστατή τουλάχιστον  από  την ταράτσα. Επίσης μάλλον θα χρειαστείς μια  τοπογραφική αποτύπωση  του  κτίσματος ή της Ο.Ι  με  το  οικόπεδο για  να  συγκρίνεις με  τα  εγκεκριμένα , πρέπει  να  ξεκαθαρίσεις  τι  ισχύει .

Link to comment
Share on other sites

@architect83 απο την στιγμή που ειναι μικρότερο δεν έχεις υπέρβαση Δόμησης και Κάλυψης. Άρα δεν σε πολυαφορά το ζήτημα. Θα μπορούσες βεβαια να διορθώσεις τα τμ του ακινήτου. Τοπογραφικό δεν θεωρώ οτι χρειαζεσαι από την στιγμή που δεν υπάρχει τραγική διαφορά στην θέση του κτιρίου ώστε να παραβιάζει Δ κλπ...

Για την επέκταση στον κοινόχρηστο θα πρέπει να ασχοληθείς. Θα πάρεις και τα σχέδια της σύστασης από την συμβ/φο.

Καλύτερα όμως να ξεκαθαρίσεις ποιες ειναι οι διαφορές και σε τι ποσοστό ωστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμάτωση με όμορη ιδιοκτησία και στην συνέχεια μεταβίβαση μπορεί να γίνει με μονομερή τροποποίηση;;;

Εχει πραγματοποιηθεί από το 2007 - από την κατασκευή του κτιρίου - αλλά δεν περιγράφεται στα σχέδια της σύστασης

Link to comment
Share on other sites

 με την εννοια οτι,

Ο μεγαλυτερος εχει κανει καταληψη καποια τμ. του διπλανου κατα παραβαση της αδειας και της κατοψης του συμβολαιου..

Δεν λυνεται με ΔΔ.

[ουτε το εκ κατασκευης δενει]😟

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 με την εννοια οτι,

Ο μεγαλυτερος εχει κανει καταληψη καποια τμ. του διπλανου κατα παραβαση της αδειας και της κατοψης του συμβολαιου..

Δεν λυνεται με ΔΔ.

[ουτε το εκ κατασκευης δενει]😟

 

 

17 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Τι σημαίνει ΔΔ;; 

Δηλαδή όλες οι διαμερισματώσεις δεν μπορούν να καταλήξουν σε συμβόλαιο μεταβίβασης παρά μόνον με τροποποίηση σύστασης -  συναίνεση όλων ή άνω του 50%;;; (όταν φυσικά τα σχέδια της σύστασης δεν αποτυπώνουν την υφιστάμενη κατάσταση)

 

 

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

APSP, "Δηλαδή όλες οι διαμερισματώσεις δεν μπορούν να καταλήξουν σε συμβόλαιο μεταβίβασης παρά μόνον με τροποποίηση σύστασης -  συναίνεση όλων ή άνω του 50%;;; (όταν φυσικά τα σχέδια της σύστασης δεν αποτυπώνουν την υφιστάμενη κατάσταση)"

Ειναι λαθος η ανω διατύπωση...

Ολες οι ΔΔ μπορουν να τακτοποιηθουν και να γινουν μεταβιβασεις και δεν απαιτειται καμμια τροποποιηση της συστασης, διοτι ηδη αυτη εχει γινει.

Ομως, να δουμε την εννοια της ΔΔ η οποια ειναι οτι,

εχεις  60/60 στην αδεια και 55/65 στα συμβολαια.

Αλλο  ειναι να εχεις 60/60 στην αδεια και 60/60 στα συμβολαια,  αλλα στην πραξη ειναι 55/65

Εδω δεν εχεις ΔΔ...εχεις καταληψη τμηματος της διπλανης ΟΙ. Το προβλημα θα λυθει με την συμφωνη γνωμη του διπλανου.

[Κι αν δεν πας να μετρησεις και βασιστεις στην αδεια και την συσταση, μπορεις να δοσεις βεβαιωση οτι "ταιριάζουν άρα...δεν εχει αυθαρεσιες"

"μετα" αρχιζουν τα  δυσκολα

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

επειδή κάθε περίπτωση είναι συγκεκριμένη θα ήθελα τη γνώμη σας στο παρακάτω:

Στα σχέδια του φακέλου της άδειας παρουσιάζεται τμημα του ισογείου ως ενιαίος χώρος γραφείου με πρόσβαση από την κανονική είσοδο της πολυκατοικίας.

Στο σχέδιο του συμβολαίου παρουσιάζεται ξεχωριστή είσοδος από τον κάθετο δρόμο 2 και διαχωρισμός του ενιαίου χώρου σε δύο διαμερίσματα, Δ5 και Δ6.

Στην πραγματικότητα ως υπήρχε το ακίνητο, ήταν ένας ενιαίος χώρος, το Δ4, το Δ5 και το Δ6 με ξεχωριστή είσοδο από το δρόμο 2 ανεβαίνοντας τρία τεσσερα σκαλια. Μάλιστα έχει καταπατηθεί τμήμα του διαδρόμου της συνέχειας της κυριας εισόοδυ της πολυκατοικίας που εισάγει κατευθείαν στο Δ4, Δ6 (πράσινο σκούρο στο σχήμα πολεοδομίας).

Τωρα θέλει να πουλήσει το Δ5. 

Δεν υπαρχουν υλοποιημένες μεσοτοιχίες. Σε αναμονή της ανάκτησης της αρχικής ΣΟΙ.

ΠΙστεύω οτι οτι πρέπει να νομιμοποιηθεί με 4495/17 η δεύτερη κοινόχρηστη είσοδος από τον ιδιοκτήτη του Δ5 με μονομερή τροποποίηση σύστασης ο οποίος είναι διαφορετικός από τον ιδιοκτήτη του Δ6, αφού το Δ5 δεν εχει αλλη πρόσβαση απο πουθενά αλλου, και εφόσον δεν υπάρχουν υλοποιημένα όρια, θα πρέπει να εκδοθεί μια νέα άδεια που θα χτίζει τον τοίχο της μεσοτοιχίας των διαμερισμάτων. Στη συνέχεια να γίνει ενημέρωση του φακέλου για να είναι όλα σωστά.

Τι πιστεύετε εσείς?

 

 

 

 

bn22.pdf

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας!

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί. Πρόκειται για τακτοποίηση διαμερίσματος πολυκατοικίας. Στην κάτοψη της οικοδομικής άδειας έχω οροφοδιαμέρισμα. Στην πραγματική κατάσταση και την κάτοψη της σύστασης (με επιφύλαξη το δεύτερο), έχω δύο διαμερίσματα, αλλαγή της θέσης του κλιμακοστασίου και μείωση της επιφάνειας του. Το δεύτερο διαμέρισμα εξυπηρετείται από δικό του κλιμακοστάσιο το οποίο βρίσκεται εντός του περιγράμματός του. Δεν έχω επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη του  διπλανού διαμερίσματος (αυτού με το ιδιωτικό κλιμακοστάσιο). Μπορώ να τακτοποιήσω βάσει των ποσοστών της σύστασης του διαμερίσματος του πελάτη μου; Η αλλαγή της θέσης του κλιμακοστασίου μπορεί να καλυφθεί με παράβαση διαμερισμάτωσης; Ευχαριστώ πολύ

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.