Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΝ: Εγκύκλιος καθιστά υποχρεωτική την προληπτική πυροπροστασία και την σύνταξη Εντύπου Αξιολόγησης Επικινδυνότητας


Engineer

Recommended Posts

15 Μαιου ηταν η προθεσμια υποβολης της τ.ε. με την παραταση. Εκτός αν εχω χασει καποια νεοτερη παραταση.


@katrmp Διορθώνω 10 Μαίου ήταν η προθεσμία γι αυτό εγραψα ότι εληξε την Παρασκευη

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τεχνικη εκθεση πότε υποχρεούται να κάνει κάποιος? Εχω χασει το μπούσουλα 

 

Την πρώτη χρονιά εφαρμογής δεν θα ήταν πιό ελαστικά?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ειδα εδώ απο τυχη https://www.civiltech.gr/Products/Building/BuildingFireW

Για τα υφιστάμενα κτίρια, το Έντυπο Αξιολόγησης της Επικινδυνότητας και η Τεχνική Έκθεση Μηχανικού, υποβάλλονται από τον εξουσιοδοτημένο διαχειριστή στον οικείο Δήμο έως την 31η Μαΐου 2024. Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου υποβάλλει τη Δήλωση Εφαρμογής των Μέτρων Πυρασφάλειας μέχρι την 10η Ιουνίου 2024

 

Εξουσιοδοτημενος διαχειριστης ποιος ειναι?  Αρα το σπίτι μου στο χωριό που σιγουρα υπάρχει Δ.Δ στο δασικό χαρτη σε μικρότερη απόσταση απο 300μ, πρεπει να κάνω αυτο που λέει? την τρέλα μου , εχω να πάω 4 χρόνια!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

Ειδα εδώ απο τυχη https://www.civiltech.gr/Products/Building/BuildingFireW

Για τα υφιστάμενα κτίρια, το Έντυπο Αξιολόγησης της Επικινδυνότητας και η Τεχνική Έκθεση Μηχανικού, υποβάλλονται από τον εξουσιοδοτημένο διαχειριστή στον οικείο Δήμο έως την 31η Μαΐου 2024. Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου υποβάλλει τη Δήλωση Εφαρμογής των Μέτρων Πυρασφάλειας μέχρι την 10η Ιουνίου 2024

 

Εξουσιοδοτημενος διαχειριστης ποιος ειναι?  Αρα το σπίτι μου στο χωριό που σιγουρα υπάρχει Δ.Δ στο δασικό χαρτη σε μικρότερη απόσταση απο 300μ, πρεπει να κάνω αυτο που λέει? την τρέλα μου , εχω να πάω 4 χρόνια!!

Διαβασε ολα τα περιεχομενα.

sten_eparmoge_tou_kanonismou_puroprostasias_akineton_entos_kai_plesion_dasikon_ektaseon(1).pdf ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ.odt δηλωση εκτελεσης εργασιων πυροπροστασια.pdf εγκυκλιος 2019 πυροσβεστικης.pdf εγκυκλιος 2023 πυροσβεστικησ για αντιπυρικη προστασια.pdf Εγκύκλιος ΥΠΕΝ ΔΑΟΚΑ 28909-848 Εφαρμογή του Κανονισμού Πυροπροστασίας Ακινήτων εντός και πλησίον δασικών εκτάσεων.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχουν 2 πυροσβεστικές διατάξεις με παράλληλη ισχύ.

1) Η μια είναι η γενική , ασχέτως γειτνίασης με δάση κλπ. και αφορά την αποκλάδωση και τον καθαρισμό όλων των οικοπέδων με κτίσμα ή χωρίς , των γηπέδων εντός 100μ από οικισμούς και πόλεις και όλων των γηπέδων με κτίσμα.

Αυτή εχει  προθεσμία 31 Μαίου για τους ιδιοκτήτες να υποβαλλουν ΥΔ ότι το έκαναν.
Δεν έχει έργο μηχανικού.

2) Η άλλη είναι αυτή που συζητάμε εδώ και αφορά  τα εντός απόστασης 300μ απο δασικές και χορτολιβαδικες εκτάσεις κλπ.
Είναι το ΦΕK 2194B / 10-4-2024 με το οποίo παρατάθηκαν οι αρχικές προθεσμίες ως εξής :

10 Μαΐου 2024: Υποβολή από εξουσιοδοτημένο Διαχειριστή α) Εντύπου Αξιολόγησης Επικινδυνότητας και β) Τεχνικής Έκθεσης με τα συνοδευτικά της στοιχεία (κάτοψη). Και επειδή δεν υπάρχει ακόμα η πλατφόρμα υποβάλλονται έντυπα στον οικείους Δήμους.

10 Ιουνίου του 2024 : Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου υποβάλλει τη δήλωση εφαρμογής των μέτρων πυρασφαλείας.

Δεν γνωρίζω ΦΕΚ νεότερης παράτασης και δεν  ξέρω που το βρήκε αυτό η civiltech.
Αμα δε δω ΦΕΚ δεν πείθομαι.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2024 at 1:13 ΜΜ, avgoust said:

@katrmp Εληξε την Παρασκευη η προθεσμία υποβολής της τ.ε.

@kon141210 Εγω  το έκανα ως εξής , στο ένα απόγευμα περιθώριο που είχα από την στιγμή που μου το ανέθεσαν. Αφού συμπλήρωσα το έντυπό αξιολόγησης ,   με βάση την κατηγορία επικινδυνότητας που προέκυψε , πήγα στο ΦΕΚ και έκανα copy paste τα μέτρα που αντιστοιχούσαν στην κατηγορία μου. Έβαλα και ένα σκαρίφημα με τις ζώνες προστασίας πέριξ του κτιρίου.

Η Έκθεση πρέπει να περιλαμβάνει μεταξύ των άλλων και τις κατά περίπτωση απαιτούμενες διοικητικές πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι όλα θα πεταχτούν στον κάλαθο των αχρήστων (εκτός αν αλλάξουν οι απαιτήσεις και η διαδικασία).

Μέχρι σήμερα πόσες εκθέσεις να έχουν υποβληθεί ? Δεν εκτιμώ πάνω άπω 1% .

Υπάρχει δήμος στην Ελλάδα που να έχει υλοποιήσει τις υποχρεώσεις  που προκύπτουν από τις τελευταίες αποφάσεις? Τουλάχιστον στον νομό μου (7 δήμοι) κανένας.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Παπλωματούχος Μηχανικός said:

Η Έκθεση πρέπει να περιλαμβάνει μεταξύ των άλλων και τις κατά περίπτωση απαιτούμενες διοικητικές πράξεις.

Και κατοψεις και και και

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.