Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Ο ιδιοκτήτης μου τα άλλαξε λίγο σήμερα. Μου είπε ότι σκέφτεται στο κατάστημα του (στο οποίο ψήνει τώρα και πουλάει), να βάλει και τα μηχανήματα για να φτιάχνει και τα προϊόντα. Το κατάστημα αυτό είναι μικρό (περίπου 30 τ.μ.) αν και νομίζω πλέον δεν υπάρχει περιορισμός με τα τετραγωνικά μέτρα. Σίγουρα πάντως θα κάνει ριζικές αλλαγές μέσα.

 

Σε αυτή την περίπτωση χρειάζονται μελέτες α) για το τμήμα βιομηχανίας, β) για απόβλητα, γ) εκ νέου πυρασφάλεια;

 

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις άλλα βρίσκομαι λίγο σε σύγχυση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περίπτωση αυτή θα πας για άδεια επιχείρησης μαζικής εστίασης πρόχειρου γεύματος με παρασκευαστήριο (πρώην άρθρο 39) μόνο από τον οικείο Δήμο. Πουθενά αλλού. Διάβασε την 96967/2012 απόφαση για τις καινούργιες υγειονομικές προδιαγραφές των καταστημάτων και θα κατατοπιστείς. Το κατάστημα θα περιλαμβάνει χώρο παραλαβής και αποθήκευσης πρώτων υλών, παρασκευαστήριο, λάντζα και αίθουσα πελατών αν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τί κυκεώνας νομοθεσιών & εγκυκλίων είναι αυτός??? Θέλω να βρω τις απαιτούμενες διαστάσεις και προδιαγραφές των χώρων για ΚΥΕ, συγκεκριμένα για παιδότοπο. Το ΦΕΚ 526 Β του 83 ισχύει ή έχει καταργηθεί-τροποποιηθεί? Υπάρχει κάποιος άλλος Νόμος, Απόφαση ή Εγκύκλιος? HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά

 

Σε μια αίτηση για Άδεια λειτουργίας καταστήματος Υγειονομικού ενδιαφέροντος γράφει στη τελευταία σελίδα

 

ΧΡΟΝΟΣ : Η άδεια ίδρυσης και λειτουργίας εκδίδεται εντός 30 ημερών. Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία των 30 ημερών λογίζεται ότι η άδεια έχει εκδοθεί. Ο ενδιαφερόμενος μπορεί με αιτησή του να ζητήσει τη χορήγηση σχετικής βεβαίωσης από το Δήμο.

 

Το έχει και στο Φεκ 2496/4.11.2011 αυτό το έντυπο και στο άθρο 2 παράγραφος 4 γράφει

 

 

4. Μετά τη συμπλήρωση του, ο φάκελος διαβιβάζεται,

εντός πέντε (5) ημερών, στις συναρμόδιες υπηρεσίες

(υγειονομική υπηρεσία για τον υγειονομικό έλεγχο του

καταστήματος, πυροσβεστική υπηρεσία για χορήγη−

ση βεβαίωσης πυρασφάλειας, πρωτοβάθμιο συμβούλιο

θεάτρων – κινηματογράφων και λοιπών αιθουσών για

γνωμοδότηση). Οι ανωτέρω υπηρεσίες οφείλουν μέσα

σε είκοσι (20) ημέρες από την παραλαβή του, να έχουν

προβεί σε όλες τις αναγκαίες ελεγκτικές ενέργειες. Η

άδεια ίδρυσης και λειτουργίας εκδίδεται μέσα σε δέκα

(10) ημέρες, αφότου ολοκληρωθεί η ανωτέρω διαδικα−

σία με την επιστροφή του φακέλου στον οικείο Δήμο

και εφόσον πληρούνται όλες οι νόμιμες προϋποθέσεις.

Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία των τριάντα (30)

ημερών, λογίζεται ότι η άδεια έχει εκδοθεί. Ο ενδιαφε−

ρόμενος μπορεί με αίτησή του να ζητήσει τη χορήγηση

σχετικής βεβαίωσης από το Δήμο.

 

Έχω κάνει αίτηση για άδεια και έχουν περάσει ήδη 33 μέρες από τη μέρα που πήρα πρωτόκολλο. Δεν μπορώ να κατανοήσω ακριβώς τη παραπάνω παράγραφο όμως. Στο δήμο που πήγα και ρώτησα μου είπαν ότι δεν είναι 30 μέρες από τη μέρα που πήρα πρωτόκολλο και κάπως έπαιζαν με τις λέξεις. Μου έλεγαν ότι το υγειονομικό δεν τους έχει στείλει το φάκελο ακόμα άρα δεν είναι αυτοί υπεύθυνοι. Ότι έχουν 10 μέρες αφού έρθει ο φάκελος κλπ κλπ. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω επ αυτού?

Edited by abso
Link to comment
Share on other sites

αν είσαι σίγουρος οτι δεν είχες ελλείψεις...τότε...θα πας στο υγειονομικό και θα μάθεις ποτε πήγε ο φάκελος εκεί...αν έχουν παρελθει οι μέρες που αναγράφει ο νόμος τοτε η άδεια λειτουργίας σου έχει δωθει....

 

αλλα! σημαντικό! να μην είχες καμία έλλειψη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση που πιθανόν ξέρω την απάντηση άλλα ας δούμε μήπως κάποιος μπορεί να προτείνει κάτι καλύτερο.

 

Σε οίκημα του '65 με αστυνομική άδεια. Κατασκευάστηκαν περίπου 160 τ.μ. καφενείο, η άδεια που βρέθηκε έλεγε 20 τ.μ.καφενείο (φυσικά χωρίς κανένα σχέδιο ή αποτύπωση μαζι με την άδεια), ο χώρος δούλευε από τότε σαν καφενείο ουζερί.

Ο νέος ενοικιαστής θέλει να το δουλέψει πάλι σαν καφενείο ουζερί.

 

Το κόλλημα:

Τα 160 τ.μ. χωρίστικαν σε 4 ιδιοκτησίες η μια από αυτές δουλεύει σαν καφενείο οι υπόλοιπές κενές.

 

Ο νέος ενοικιαστής παίρνει μια από τις υπόλοιπες κενές ιδιοκτησίες και θέλει να το κάνει καφενείο-ουζερί

Όλα τα χαρτιά για την άδεια λειτουργία είναι εντάξει, ΕΚΤΟΣ από το την βεβαίωση ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ που την παίρνεις από την πολεοδομία ή την υπογράφει ο μηχανικός.

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να αποφύγω την ένταξη του καταστήματος στον 4014 έτσι ώστε να πάρω αυτη τη βεβαίωση???

 

Ο Ιδιοκτήτης στην ΔΕΗ το δήλωνε 49 τ.μ. ενώ η κατασκευή είναι 70 τ.μ. όπως και στο Ε9, Στο συμβόλαιο του με αποδοχή κληρονομιάς το περιγράφουν 70 τ.μ.

 

Δεν μπόρεσα να βρώ κανένα άλλο έγγραφο που να μου δίνει περισσότερα από τα 20 τ.μ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μονόδρομος ο 4014!   αδεια αστυνομίας ήτοι κοινοτικές ήταν μέχρι 50τμ και με συγκεκριμένους περιορισμούς (δεν περιελάμβαναν καταστήματα και συναφή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.