Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συσκευές εξοικονόμησης ηλεκτρικής ενέργειας


amolofos

Recommended Posts

Θα μας πεί κανεί πως βάζωντας την συσκευή αυτή εξοικονομης ρεύμα.Αφού η ΔΕΗ σε μικρές παροχές δεν μετράει την άεργη ισχύς.Το έχουμε αναφέρει αυτο το θέμα άπειρες φορές.Οι συσκευές αυτές είναι απάτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα σε ολους.

δεν μπορω να καταλαβω τις εξειδικευμενες απαντησεις σας πανω στα τεχνικα θεματα της συσκευης εξοικονομησης ενεργειας, γιαυτο κοιταξα να βρω τις απαντησεις που θελω με την καλυτερη μεθοδο που ξερω...της πραξης.

δανειστικα λοιπον μια συσκευη απο εναν φιλο, την εβαλα σε μια πριζα και αφου ειχα χρονομετρησα πρωτα τον χρονο που κανει εναν κυκλο το ρολοι της δεη εκανα το ιδιο με την συσκευη επανω. και τα αποτελεσματα ηταν τα εξης. ενας κυκλος ΧΩΡΙΣ την συσκευη 9sec, ενας κυκλος με ΜΕ την συσκευη 13sec. αυτο με απλα μαθηματικα, εμενα, μου λεει οτι καταναλωσα 33% λιγοτερο ρευμα, αφου συμφωνα με αυτο το ρολοι η δεη θα μου στειλει τον λογαριασμο, αρα πραγματι κανει οικονομια............κανω λαθος?

με λιγα λογια μπορει να μην ξερω να κατανοησω η` να εξηγησω πως λειτουργει το ραδιοφωνο μου....ξερω ομως οτι οταν πατησω το on τοτε θα παιξει μουσικη. αυτο μου φτανει για να ξερω οτι λειτουργει η εν λογω συσκευη.

μηπως μπορει να μου εξηγησει καποιος χωρις τεχνικους ορους και σε απλα ελληνικα το γιατι λετε οτι στην θεωρια δεν γινεται οικονομια στο ρευμα ενω εγω στην πραξη ειδα ακριβως το αντιθετο?

μην ξεχναμε οτι μεγαλωσαμε με το οτι η θεωρια με την πραξη λενε πολλες φορες διαφορετικα πραγματα και η αληθεια ειναι οχι στην μεση αλλα διπλα στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καταλαβαίνεις πως αυτό που λες δεν στέκει εντάξει; Δεν μπορείς να μετρήσεις έτσι. Με τον κύκλο που κάνει το ρολόι της ΔΕΗ. 1ον διότι δεν ξέρεις τι συνέβαινε στις υπόλοιπες συσκευές εκείνη την ώρα. 2ον διότι δεν μπορείς να έχει χρονόμετρο και νε μετράς κάθε πότε ακούς τον ήχο.Αν πεις πως ξέρεις ακριβώς τι συνέβαινε στς υπόλοιπες συσκευές θα είσαι ψεύτης.

 

Επίσης ο τρόπος με τον οποίο ισχυρίζονται πως εξοικονομούν ρεύμα δεν στέκει. Αν μπορούσαν να το αποδείξουν ούτε πρόστιμα θα πέφτανε και θα κάνανε έστω και μία δημόσια δήλωση για να υπερασπιστούν τη συσκευή αυτή μιας και πάρα πολλοί σύλλογοι Ηλεκτρολόγων πανελλαδικά βγάζουν δελτία τύπου με τα οποία κατηγορούν τις εταιρίες που πασάρουν στην αγοτά τέτοιου είδους προιόντα.

 

Δεν γίνονται θαύματα δυστιχώς Βασίλη. Μόνο ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ που επικαλούνται πως τα κάνουν υπάρχουν στη πιάτσα!!!

 

Ο λόγος που δεν μπορείς να καταλάβεις τι κάνει είναι διότι δεν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις. Είναι σαν να μου λές πως θα βάλεις μία σταγόνα δάκρυα σκύλου στο αυτοκίνητό σου και θα κάνεις εξοικονόμηση καυσίμου.

 

Γιατί νομίζεις φάγανε το πρόστιμο; Άδικα;

 

Αν θες πες μου σε Pm ποιος πουλάει ακόμα τη συσκευή στην περιοχή σου να του κάνω καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

φιλε κωστα το να δω οτι το ρολοι χρειαστηκε πιο πολυ χρονο για τον κυκλο ειναι δυσκολο η` ακατορθωτο? οι συσκευες που λειτουργουσαν την στιγμη που μετρησα ηταν οι ιδιες με και χωρις την συσκευη. γιατι ομως γυρισε πιο αργα με την συσκευη? μου κανει εντυπωση. και εχω ακουσει οτι η ιδια η δεη πουλουσε τετοιες συσκευες, απλα το ακουσα, ειναι αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

Όχι η ΔΕΗ ΠΟΤΕ δεν πουλούσε τέτοιες συσκευές. Το ότι γύρισε πιο αργά ή πιο γρήγορα δεν έχει να κάνει όμως με τη συσκευή πίστεψέ με. Είναι μεγάλη ιστορία να σου εξηγώ αλλά μην παρασυρθείς και προς θεού μην προτείνεις τη συσκευή σε κανέναν. Διάβασε την προηγούμενη κουβέντα και αν μια μέρα βρω αρκετό χρόνο θα σου εξηγήσω εκλαικεύοντας κάποιους όρους πως δεν βοηθάει καθόλου μία τέτοια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δεν μπορεί να λειτουργήσει σε καμία περίπτωση όπως υπόσχεται σε οικιακές καταναλώσεις.

 

Πάρε έναν ηλεκτρολόγο με μετρητή ενέργειας να μετρήσει τι ακριβώς είδες. Όπως λες ειδικός δεν είσαι, οπότε δεν μπορείς να ερμηνεύσεις ορθά αυτά που βλέπεις και αυτά που δεν βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και φίλοι, σας έχει καταλάβει οίστρος και το κατανοώ... Όμως δεν γίνετε να γράφουμε με αυτόν τον τρόπο σε ένα φόρουμ. Φροντίστε να κάνετε ολοκληρωμένες δημοσιεύσεις παρουσιάζοντας συγκροτημένα τις σκέψεις σας.

Όπως καταλαβαίνετε τα περισσότερα μηνύματα θα διαγραφούν.

 

Επίσης, ο φίλος μας Βασίλης μπορεί να έχει κι ένα μερίδιο δίκιου...

 

Edit: διαγράφηκαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.