Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Η ερωτηση απευθυνεται κυριως στους παλιοτερους του προγραμματος αλλα οποιος γνωριζει...ευπροσδεκτος

Εχει γινει σε κανεναν 2ος ελεγχος το ιδιο εξαμηνο για να δουν αν λειτουργει η επιχειριση;;η τους αρκει ο 1ος;

 

Αυτές τις μέρες κλείνω το πρώτο εξάμηνο και μου έγινε ένας και μοναδικός έλεγχος πριν 15-20 ημέρες. Σε συνάδελφό μου που κι αυτός σε λίγες μέρες κλείνει το πρώτο εξάμηνο δεν έχει γίνει έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε μένα τηλεφωνούν πάντα. Σε αντίστοιχο παλιότερο πρόγραμμα ενός συναδέλφου, σε άλλο νομό, πήγανε δύο φορές και δεν τον βρήκανε στο γραφείο απειλώντας να τον "πετάξουν" από το πρόγραμμα. Εκείνος τους εξήγησε ευγενικά ότι το επάγγελμά μας (συνήθως) είναι παροχή υπηρεσιών με αποτέλεσμα να λείπει συνέχεια εκτός γραφείου (πολεοδομία, δασαρχείο κτλ). Οι υπάλληλοι όμως του ΟΑΕΔ επειδή ήταν συνηθισμένοι σε καταστήματα εμπορίου (πχ κατάστημα αθλητικών παπουτσιών) δεν "έπαιρναν" από λόγια. Έτσι πήγε στα κεντρικά έβαλε τις φωνές, απειλησε με μηνύσεις και έτσι "καθάρισε" με τους ελέγχους, οι οποίοι γινόταν με ραντεβού. Βέβαια ήταν σε όλα "καθαρός"( εσοδα-εξοδα στα βιβλία κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία.

Είναι λογικό αυτό; Δε θα έπρεπε κανονικά εντός εβδομάδας να πάω από μόνος μου με αθεώρητο τιμολόγιο για να δρομολογηθεί η πληρωμή;

 

Αυτή η 'δρομολόγηση' πρέπει να κρατάει 3-4 βδομάδες.

 

Το ποσό της επιδότησης μπάινει στη φορολογική δήλωση; Αν ναι φορολογέιται;

 

Μπαίνει στη φορολογική δήλωση. Αφορολόγητα μεν. Μάλλον σημειώνεις ότι είναι χρήματα επιδότησης-επιχορήγησης του οαεδ.

 

Δικαιολογείται αγορά τηλεόρασης για γραφείο ηλεκτρολόγου μηχανικού ......
Γιατί όχι? Καλά μη πάρεις και καμιά 52' :mrgreen:
Link to comment
Share on other sites

1) Aπό την ημερομηνία αίτησης κ μετά.

2) Ναι

3) Όταν συμπληρωθούν οι θέσεις. Σε κάθε περιοχή ανεξάρτητα.

Πρέπει να ρωτήσεις τον τοπικό οαεδ αν υπάρχουν ακόμα θέσεις.

 

Η συνάδελφος αναφέρει ότι τα τιμολόγια που αποδεικνύουν την αγορά του εξοπλισμού και την λειτουργία της επιχείρησης πρέπει να έχουν εκδοθεί από την ημερομηνία της αίτησης και μετά.

 

Αυτό ισχύει;

 

Στο ενημερωτικό έντυπο του προγράμματος δεν αναφέρεται κάποιος χρονικός περιορισμός.

 

Τελικά τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χαιρετώ..

 

Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός, μέλος του ΤΕΕ από Ιούνη 2010.

Καθώς τελειώνω σε 3 μήνες το φανταρικό μου δεν μπορούσα να ενταχθώ στο παλαιότερο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και γι'αυτό περίμενα το 2011 να κάνω έναρξη μπας και προκυρήξουν καινούργιο..

 

Τώρα ξεκινάω διαδικασίες για έναρξη στη ΔΟΥ και διαμόρφωσης τεχνικού γραφείου στο σπίτι μου..

 

Θα διαρρυθμίσω για το γραφείο τμήμα του πατρικού μου (θα "φάω" από τα 126 m2 τα 26 m2 για το γραφείο) στην πρόσοψη της κατοικίας μου ώστε να διαχωριστεί εντελώς με το υπόλοιπο σπίτι. Με 2 διαφορετικές εισόδους (1 για το γραφείο, 1 για το εναπομείναν σπίτι), αυτόνομο WC για το γραφείο, ταμπέλα από έξω κτλ..

 

ερωτώ:

1ον: έχετε ακούσει τίποτα για νέο πρόγραμμα επιδοτούμενο του ΟΑΕΔ για το 2011;;

 

2ον: Τι εμπειρία υπάρχει ως τώρα για τον χώρο του γραφείου που δηλώνεις;;

θέλουν αυτόνομη είσοδο ή καλύπτονται από 1 κεντρική για σπίτι - γραφείο και μετά από 1 ξεχωριστή για το καθένα;; ( το σκέφτομαι για να γλυτώσω συστάσεις οριζοντίου κτλ..). Απλό ενοικιαστήριο από τους γονείς μου τους καλύπτει;;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση ότι έχει κλείσει το πρόγραμμα του 2010.

Δες την προκήρυξη του προγράμματος (υπάρχει στο site του οαεδ) και επισκέψιμου το τοπικό κατάστημα του οαεδ της περιοχής σου.

 

Από ότι ξέρω θέλουν αυτόνομη είσοδο, αν και αυτό πάλι δεν είναι σίγουρο. Καλύτερα θα ήταν να μιλήσεις μαζί τους και μετά να προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η συνάδελφος αναφέρει ότι τα τιμολόγια που αποδεικνύουν την αγορά του εξοπλισμού και την λειτουργία της επιχείρησης πρέπει να έχουν εκδοθεί από την ημερομηνία της αίτησης και μετά.

 

Αυτό ισχύει;

 

Στο ενημερωτικό έντυπο του προγράμματος δεν αναφέρεται κάποιος χρονικός περιορισμός.

 

Τελικά τι ισχύει;

 

Και επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα.......... :

 

Έκανα αίτηση για ένταξη στο πρόγραμμα πριν από περίπου έναν μήνα και τώρα η αίτησή μου βρίσκεται σε φάση επεξεργασίας. Εφόσον αγοράσω εξοπλισμό τώρα, δηλαδή πριν την προέγκριση, θα μπορούν τα έξοδα αυτά να θεωρηθούν ως μέρος των 6000 ευρώ που πρέπει να παρουσιάσουμε ως έξοδα κατά τον έλεγχο ή πρέπει να περιμένω την προέγκριση;

 

Παρακαλώ ας απάντήσει κάποιος συνάδελφος που να έχει ιδία πείρα....

Link to comment
Share on other sites

Και επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα.......... :

 

Έκανα αίτηση για ένταξη στο πρόγραμμα πριν από περίπου έναν μήνα και τώρα η αίτησή μου βρίσκεται σε φάση επεξεργασίας. Εφόσον αγοράσω εξοπλισμό τώρα, δηλαδή πριν την προέγκριση, θα μπορούν τα έξοδα αυτά να θεωρηθούν ως μέρος των 6000 ευρώ που πρέπει να παρουσιάσουμε ως έξοδα κατά τον έλεγχο ή πρέπει να περιμένω την προέγκριση;

 

Παρακαλώ ας απάντήσει κάποιος συνάδελφος που να έχει ιδία πείρα....

 

Από τη στιγμή που έχεις κάνει έναρξη,τότε ότι έξοδα κάνεις για το γραφείο μπορείς να τα περνάς στον προϋπολογισμό σου για τα 6000.Και καλό είναι να έχεις στήσει το γραφείο σου και με το που βγει η προέγκριση να κάνουν τον έλεγχο άμεσα ώστε να πάρεις γρηγορότερα την πρώτη δόση.

 

Εγώ με το που βγήκε η προέγκριση έκανα και μεταφορά έδρας γιατί δεν ήμουν σίγουρος εάν θα έπερνα τα λεφτά σε τμήμα του ισογείου σπιτιού μου που είχα διαμορφώσει καθαρά για χρήση γραφείου.Πάντως να μιλήσεις με τον τοπιικό ΟΑΕΔ.Αυτοί σου κάνουν την αυτοψία και αυτοί δίνουν την εντολή πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση μιας κ οι απορίες μου για το θέμα δεν έχουν λυθεί πλήρως.

Είμαι νέα μηχανικός και μόλις έκανα την έναρξη στην εφορία και θα ήθελα να κάνω την αίτηση για την επιδότηση.

1ον Μπορώ να δηλώσω ως έδρα μέρος της κατοικίας μου κ μόλις βγει η προέγκριση να κάνω αλλαγή έδρας σε κάποιο γραφείο ή η αίτηση θα απορριφθεί κατευθείαν?

2ον Σε περίπτωση που δηλώσω έδρα σε κάποιον άλλο ιδιόκτητο χώρο για αρχή κ μεταφέρω την έδρα μου σε άλλο γραφείο πριν τον έλεγχο θα έχω πρόβλημα?

Τα ρωτάω αυτά γιατί δεν κατάλαβα αν πρέπει το γραφείο να παραμείνει στο χώρο που δηλώνεις στην αρχή της αίτησης καθ'όλη τη διάρκεια της επιδότησης (1 χρόνο τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια... έκανα αίτηση για να πάρω και εγώ για ένταξη στο πρόγραμμα, ήρθαν, έκαναν έλεγχο και μου ήρθε απορριπτική διότι λένε ότι ο χώρος δεν είναι κατάλληλα διαμορφωμένος.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεται τί θα μπορούσα να γράψω για να κοιτάξουν την ένστασή μου και να ξαναέρθουν για έλεγχο.

 

Κάπου διάβασα ότι μπορώ να ζητήσω και να παρεβρεθώ όταν θα εξετάσουν την ένστασή μου?

Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Έχει κάποιος υπόδειγμα ένστασης που θα μπορούσε να αναρτήσει - χωρίς ονόματα φυσικά - για να δούμε λίγο τη δομή του?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.